lips: Bezwaren Papier of plastic? Het kartonnen drankpak Verpakkingsconvenant Voorkomen van afval: Glasbak en verbranding het minst schade lijk. Voor het maken van PE en PP is niet zo veel energie nodig, voor PET daarentegen wel. Van deze soorten plastics worden zakken, tas jes, flessen, folie, kuipjes, kratten en bakken gemaakt. In het huisvuil vormen ze 60 procent van de kunst stoffen! Allemaal wegwerpartikelen, behalve de PET-flessen: die kunnen opnieuw gevuld of omgesmolten worden. Het is een fabeltje dat deze plastics afbreekbaar zijn, ze breken alleen het milieu af. PS is een voor het milieu schade lijke plasticsoort. Bij de produktie is veel energie nodig, ontstaat flin ke watervervuiling en komen kan kerverwekkende stoffen vrij. PS zou zo min mogelijk gebruikt moe ten worden, zeker niet zoals nu voor automaat- en zuivelbekers, wegwerpservies en piepschuim. PVC, PVDC is voor het milieu de schadelijkste kunststof. Bij de pro duktie is veel energie nodig, wordt giftig chloor gebruikt en komen kankerverwekkende stoffen vrij. In PVC zitten weekmakers, die bij het storten de bodem verontreinigen. Bij verbranding komen schadelijke stoffen vrij zoals zoutzuur en dioxi ne. Gelukkig is meer dan 80% van de PVC-verpakkingen in de super markten vervangen door andere verpakkingen. Alleen de artikelen in de doe-het-zelf afdeling zijn nog vaak verpakt in PVC, bijv. plugg- gen, schroefjes e.d. Plastic is een kunststof. Kunststof fen worden van aardolie gemaakt. De olievoorraad is eindig. Hoewel hergebruik van kunststoffen goed kan, gebeurt het niet of nauwelijks. De verschillende kunststoffen zijn namelijk moeilijk te onderscheiden en komen daardoor alle op één hoop terecht. Recycling is dan erg moei lijk en levert minderwaardige kun- stoffen op. De verbranding van aardolieprodukten geeft kooldioxi de af dat bijdraagt aan de opwar ming van de dampkring (broeikas- effekt). Een derde bezwaar is dat kunststoffen slecht afbreekbaar zijn, de mooie verhalen over "af breekbaar" plastic ten spijt. "Af breekbaar" plastic is meestal poly- etheen (PE) waaraan zetmeelkor- rels zijn toegevoegd voor de biologi sche afbraak of bepaalde chemica liën voor de afbraak door zonlicht. Door die toevoegingen valt het wel iswaar sneller in stukjes uiteen, maar die stukjes verteren ongeveer even langzaam als gewoon poly- etheen. Bij veel produkten kan men kiezen tussen een papieren of plastic ver pakking. Meestal zijn plastic zak ken van de soort polyetheen (PE) gemaakt. Hoewel de produktie van nieuw papier meer vervuilt en meer energie kost dan die van poly etheen, is papier toch milieuvrien delijker. Bos kan men opnieuw aanplanten, aardolie raakt op. Oud papier wordt op grote schaal inge zameld en hergebruikt. Nieuw pa pier wordt voor 65% uit oud papier vervaardigd. Door hergebruik van oud papier kan de pulpfabricage uit hout, de meest vervuilende stap, worden overgeslagen. Helaas is van het oud papier en karton slechts 15% afkomstig uit huishoudelijk verpakkingsmateriaal. Verpakkin gen komen dus grotendeels nog op de vuilnisberg terecht. Het kartonnen drankpak bestaat uit een laag karton met daarop een plastic en veelal ook een alumini um laagje. Het kan dus niet bij het oud papier. De pakkenfabrikanten proberen hier een oplossing voor te vinden door inzamelingsproeven op te zetten en de pakken vervolgens te verwerken tot meubelplaat of tot nieuwe grondstof. Daarnaast is ook een proeffabriek opgezet om het plastic en aluminium van het kar ton te scheiden. Het kartonpulp dat vrijkomt kan hergebruikt worden voor o.a. toiletpapier. Het plastic en aluminium mengsel worden ge stort. Ook de zogenaamde "vers- houd" zakken, waar chips, pinda's e.d. in verpakt zitten hebben een aluminium binnenkant. Recycling van pakken is niet de juiste weg. Overschakelen op meer- malige flessen verdient de voor keur. Het bespaart energie, grond stoffen en afvalstoffen. Sinds mei 1991 bestaat er een con venant verpakkingen tussen over heid en bedrijfsleven. Ruim een jaar na ondertekening zijn er nog maar weinig zichtbare resultaten. Boodschappentas: Neem als u bood schappen gaat doen altijd een bood schappentas mee, weiger plastic draagtassen. Duurzaam: Koop geen wegwerpar tikelen, maar spullen die vaker te gebruiken zijn. Onverpakt: Koop voedingsmiddelen indien mogelijk onverpakt i.p.v. voorverpakte voedingsmiddelen (groente, fruit, snoep e.d.). Statiegeld: Koop produkten in sta tiegeldverpakkingen en niet in wegwerp- glas, -blik, -karton, -plas tic. Navulverpakkingen: Neem liefst verpakkingen die u in de winkel op nieuw kunt vullen. Grootverpakkingen: Koop geen pro dukten in miniverpakking, daar voor zijn veel meer grondstoffen en energie nodig dan voor grootver pakkingen. Hergebruik: Is statiegeld, of navul- len niet mogelijk dan liever papier, karton en glas, dat kan goed herge bruikt worden. Enkelvoudige verpakkingen: Koop alleen enkelvoudige verpakkingen i.p.v. samengestelde verpakkingen (laminaat). Dus geen plastic chips zakken met een aluminium laagje binnenin en geplastificeerde kar tonnen verpakkingen (soms met aluminium laagje) bij zuivel en vruchtensappen.

Wantij | 1992 | | pagina 13