Uit de regio Albert Aartsen Werkgroepen ak- tief voor de fiets Fietsbeleid ENFB Vlissingen Middelburg Schoolroute-onderzoek RAPPER OPOE, TRAPPER Goes Sinds februari 1992 doet de Zeeuwse Milieufederatie mee aan het landelijk projekt "ver- keersmilieukaarten". Het projekt is een gezamenlijke aktiviteit van Vereniging Milieudefensie, de Fietsersbond ENFB, de Stichting Natuur en Milieu, de Pressie groep Stop de Kindermoord en de provinciale milieuorganisa ties. Doel van het projekt is om plaatselijke werkgroepen te on dersteunen in hun aktiviteiten op het gebied van verkeer en mi lieu. Opvallend in Zeeland is de sterke vertegenwoordiging van groepen die opkomen voor de belangen van de fietsers, zoals de fietsersbond ENFB. Uit onderzoek blijkt dat 87 van de Nederlanders voorstander is van een aktief fietsbeleid: a. Het streven naar fietsverbin- dingen die direkt, comfortabel, veilig en aantrekkelijk zijn en bo vendien voldoende samenhang hebben. b. Het uitbreiden van goede fiet senstallingen. Niet zo gek dat zoveel mensen dit beleid steunen, want ons land kent maar liefst 11 miljoen fiet sers. In Zeeland wordt voor ruim 30% van alle verplaatsingen de fiets gebruikt (auto nog 45%). De groeiende belangstelling voor de fiets blijkt ook uit het ledental van de ENFB in Zeeland. In Mid delburg is de ENFB in een jaar tijd met bijna 60% gegroeid (maar ook andere kernen wor den aktief, zoals Goes en Vlis- singen). De sterke ledengroei is niet zo verwonderlijk, want er is behoorlijk aan de weg getim merd. moet doen om de stad fietsvrien- delijk te maken. De resultaten van de enquête worden aan het college aangeboden. De recent opgerichte werkgroep van de ENFB Vlissingen wil een met Goes vergelijkbaar onder zoek opzetten voor de binnen stad van Vlissingen. De werkgroep van de ENFB in Middelburg heeft het anders aangepakt. Hier geen enquête onder fietsers, maar een fiets tocht voor bestuurders. Met een Het thema hiervan was:" Naar school brengen? Beter op de fiets dan vervuil je niets". Niet al leen de deelname van het aantal scholen (31) was uniek, ook de deelname van de kinderen was met zo'n 45% overweldigend groot. Kinderen toonden in woord en beeld hoe sterk dit the ma leeft. In het verlengde van deze aktie ligt het schoolroute- onderzoek. Scholieren manoeuvreren dage lijks op hun fiets door het ver keer, al of niet begeleid door hun ouders. Soms gaan hun ouders aktie "We gaan weer naar school". De meeste gemeenten beperken zich helaas tot deze spandoeken. De ENFB wil ech ter dat de gemeenten en scholen een schoolroute-onderzoek uit voeren en met de resultaten re kening houden in het mobiliteits plan. Inmiddels werkt de ENFB Middelburg samen met de wijk- vereniging Nieuw en St.-Joos- land wegens de verkeersonveili- ge routes die de fietsende scho lieren daar ervaren. Door fusies van scholen zullen de fietsaf- standen vergroot worden. Dit leidt waarschijnlijk tot meer on veilige routes. Een schoolroute- onderzoek zal daar zeker op zijn plaats zijn. Planologie/milieuwerkgroep Be- velanden heeft in de maand mei een enquête gehouden onder het motto "Gans Goes fietst". Doel van de enquête was om knelpunten voor fietsers in de stad op te sporen. Jannie Leys van de werkgroep is verheugd over de positieve medewerking van de vele fietsers: van de 400 vragenformulieren zijn er 345 in gevuld. Uit de enquête blijkt dat de gemeente Goes nog veel aantal raadsleden en collegele den is een ritje gemaakt om de fietsroutes eens te bekijken en knelpunten vast te stellen. Vol gens Riet Beukert van de milieu werkgroep waagde niemand zich na de fietstocht aan de uitspraak "Middelburg fietsvriendelijke stad". De ENFB Middelburg heeft ook samen met Stop de Kinder moord een kleurwedstrijd geor ganiseerd voor de basisscholen. er toe over hun kinderen met de auto te halen of te brengen. Vei lige routes stimuleren het ge bruik van de milieuvriendelijke fiets. Een schoolroute-onder zoek brengt knelpunten voor fiet sers en voetgangers van en naar school in beeld. Het is een goe de hulp bij het ontwerpen van veilige schoolroutes. Zo'n schoolroute-onderzoek kan de gemeente bijvoorbeeld uitvoeren in het kader van de spandoeken- Het zal duidelijk zijn dat al deze akties behoorlijk veel menskracht vragen. En juist omdat de werkgroepen zo aktief zijn wordt er steeds vaker een beroep op hen gedaan. Wordt daarom aktief lid van één van de werkgroepen: Voor meer informatie: Riet Beukert A. van Driellaan 77 4333 CC Middelburg tel. 01180-15543

Wantij | 1992 | | pagina 17