Windstroom is meer waard H Leveranciers van windstroom in de slag met nutsbedrijven Thijs Kramer Berekening Waarde Wind oogsten kan winstgevend zijn. "Kan", want de Organisatie voor Duurzame Energie (ODE) streeft al jaren naar een betere prijs voor windstroom. ODE doet dat binnen de koepel van partikuliere exploitanten van windturbines (PAWEX). Die wil betere tarieven voor elektriciteit die met wind is opgewekt en aan het openbare net geleverd wordt. In die tarieven behoort de door de samenleving uitgespaarde milieuschade tot uitdrukking te komen. De tegenpartij bij de onderhandelingen, de vereniging van distributiebedrijven van elektriciteit in Nederland (VEEN), wil veel minder betalen. Lange termijn Voorstellen Heffing I et aanbod van de elektriciteits bedrijven (VEEN 1*) bedraagt 10 cent/Kwh. De exploitanten van windturbines (PAWEX) willen 20 cent/Kwh. De onderhandelingen hebben niet tot resultaat geleid. Nu moet een door de wet voorgeschre ven en voor beide partijen bindende arbitrage de tegenstelling over bruggen. In juli 1992 was de arbi tragekommissie nog niet volledig samengesteld. Beide partijen, VEEN en PAWEX, hebben hun ar biters benoemd, maar het wachten is nog op het vinden van twee onaf hankelijke kommissieleden. Dat blijkt erg moeilijk te zijn. De Elektriciteitswet van 1988 be paalt dat nutsbedrijven verplicht zijn aan het openbare net terugge- leverde elektriciteit te aksepteren. Overeenkomstig een door de Twee de Kamer aangenomen amende ment, dient die vergoeding bere kend te worden op een manier waardoor electriciteitsopwekking met wind gestimuleerd wordt. Over de hoogte van de tarieven dient overeenstemming te worden be reikt tussen de nutsbedrijven (VEEN) en de vertegenwoordigers van de partikuliere leveranciers van elektriciteit (PAWEX). In tegenstelling tot de mogelijkhe den die de Elektriciteitswet noemt, maakt de VEEN geen onderscheid tussen teruglevering uit duurzame bronnen en uit andere bronnen. De PAWEX heeft in 1990 voor de on derhandelingen een voorstel inge diend dat gebaseerd is op de door de nutsbedrijven op termijn uitge spaarde kosten, waarin de milieu voordelen van duurzame energie zijn opgenomen. Door het gebruik van windenergie worden bij de elektriciteitscentra les brandstoffen uitgespaard. Zo worden uitputting van natuurlijke hulpbronnen, milieurisiko's en mi lieuschade vermeden. De waarde van windstroom kan bepaald wor den door te berekenen welke kosten de nutsbedrijven uitsparen op de inkoop van brandstof, de besparing op vermogen en de kosten van op wekking en transport. De positieve effekten zouden ook gewaardeerd kunnen worden: de waarde van elektriciteit uit duurzame bronnen is dat de maatschappelijke kosten nagenoeg nihil zijn, vooral door de geringe milieubelasting. vertarief wordt berekend op 13.76 cent/Kwh. Daarnaast ligt het voorstel om de vermogensbesparing, die het gevolg is van de toepassing van duurzame energie, te waarderen op basis van de uitgespaarde inkoopkosten van het distributiebedrijf. Dat is nu ook bij de aan warmtekrachtkoppeling toegerekende vermogensbesparing het geval. De vermogensbijdrage van windenergie wordt berekend op 6.33 cent/kWh. Door de NV Del tan, het Zeeuws distributiebedrijf met de meeste ervaring in partiku liere teruglevering van windener gie, is die "vermogenskomponent" vastgesteld op 6.5 cent/kWh (1992). In totaal stelt de PAWEX, op basis van de door de nutsbedrijven op lange termijn uitgespaarde kosten, 20 cent/kWh (13.7 6.3 cent) voor. Het belangrijkste knelpunt bij de toepassing van windturbines is de ekonomische haalbaarheid. De bes te manier om deze voor langere ter mijn te verbeteren is de vergoeding voor geleverde stroom aan het openbare net te verhogen. De beste oplossing is een strukturele verho ging voor een periode van minimaal 10 jaar, eenvoudig vormgegeven door een bijdrage per geleverde kWh. Het uitgangspunt voor de ta riefhoogte moeten de volledig ver meden kosten voor het distributie bedrijf zijn, vermeerderd met een toeslag van 8 cent/kWh ter honore ring van andere, vermeden kosten. Kern- en windenergie in Borssele De PAWEX stelt voor om de "brandstofkomponent" in het terug levertarief van duurzame energie te baseren op de produktiekosten zoals de nutsbedrijven voor warm tekrachtkoppeling voorstellen. De brandstofkomponent in het terugle Dit laatste kan als een toeslag door de overheid, via de distributiebe drijven, verstrekt wordt. De financiering kan plaatsvinden door een heffing op konventionele

Wantij | 1992 | | pagina 20