Nieuwe uitgaven mm wm Willem de Weert Milieutijdingen Enquête Milieuhinderbeleving Vlissingen-Oost Over natuur en milieu, een handreiking voor het maken van een werkstuk Noordzee-atlas te Paddestoelen Boetseren met water en land GFT, Ja of Nee Kieskeurig met kunststoffen Milieutijdingen is het voorlichtingsblad van de provincie over mi lieubeleid in Zeeland. In het vierde nummer van dit jaar o.a. aan dacht voor recreatie en natuur: De provincie wil af van het taaie "zon, zee en strand" -imago dat Zeeland heeft. "Zeeland heeft ook natuur, daar moet iets van te maken zijn", hebben de beleidsma kers bedacht. "Meer mensen moeten zich in het achterland van Zeeland begeven. Als het aan de provincie ligt wordt Zeeland geen buitenmodel dieren- en plantentuin, waar alleen vanachter tralies mag worden genoten van het moois dat de provincie te bie den heeft." De natuurbescherming is huiverig: kunnen de natuur gebieden de druk van het toerisme wel aan? Ook een bericht over de regionale natuur- en milieueducatieve centra die in Zeeland nog dun gezaaid zijn. In Middelburg draait inmiddels een Milieu winkel, in Vlissingen is een milieuedukatief centrum in oprich ting. Voor Schouwen-Duiveland, Zeeuws-Vlaanderen, de Bevelan- den en Tholen bestaan plannen. Het informatieblad "Milieutijdingen", 6 blz., is gratis verkrijgbaar bij het Bureau Voorlichting, Sint Pieterstraat 42,4331 EW Middelburg, tel. 01180-31400. "De inwoners van Nieuwdorp in de gemeente Borsele hebben va ker last van stank- en geluidsoverlast dan de inwoners van ande re dorpen in de nabije omgeving van het Sloegebied". Dit is een van de conclusies uit een enquête die in opdracht van de provincie Zeeland in het gebied rond Vlissingen-Oost is gehouden. De uit slag van de enquête in het Sloegebied wordt vergeleken met een soortgelijk onderzoek in de Kanaalzone. Het informatieblad "Enquête miliehinderbeleving Vlissingen-Oost", 4 blz., is gratis verkrijgbaar bij het Bureau Voorlichting, Sint Pieterstraat 42,4331 EW Middelburg, tel. 01180- 31400. Werkstukken over natuur en milieu zijn populair bij scholieren. Het Bureau Voorlichting van de provincie heeft daarom een boek je uitgebracht met handige tips voor het maken van zo'n werk stuk. Helemaal handig is de los bijgevoegde adreswijzer met de namen, postadressen en telefoonnummers van alle organisaties die zich in Zeeland met natuur en milieu bezighouden. De Zeeuw se Milieufederatie staat vermeld onder "Actievoerende organisa ties". "Over natuur en milieu", 23 blz., gratis te verkrijgen bij het Bureau Voorlichting, Sint Pieterstraat 42,4331 EW Middelburg, tel. 01180- 31400. Door onderzoek komen over de Noordzee steeds meer gegevens beschikbaar. Op rijksniveau is men bezig het Noordzeebeleid tus sen de verschillende departementen op elkaar af te stemmen. De Noorzee-atlas is het resultaat van deze studies en samenwerking. De atlas brengt het beleid en beheer van het Nederlandse deel van de zee in beeld. De hoofdstukken van de atlas zijn gebaseerd op de verschillende invalshoeken: water, bodem, lucht, flora en fauna, ruimtegebruik en maatregelen. De atlas bevat in totaal 96 kaarten in kleurendruk, voorzien van een toelichting. De atlas geeft antwoord op uiteenlopende vragen als: - Welke bronnen vervuilen de Noordzee? - Welke zeevogels komen er 's winters voor? - Waar werden op zee olievlekken waargenomen? - Hoe ziek is de vis in de Noordzee? Noordzee-atlas, voor het Nederlandse beleid en beheer, 203 blz., Icona; Stadsuit geverij Amsterdam. Prijs f 59,50. Phallos impudicus (Grote stinkzwam) ■■'Cb 'VoVM ■'W-0. Crepidotus variabilis (Wit Oorzwammetje) De kennis van paddestoelen heeft zeer lang achtergelopen bij die van de hogere planten. De redenen zijn dat ons land ongeveer 21/2 maal zoveel soorten paddestoelen heeft dan hogere planten, het aantal mensen dat zich met paddestoelen bezig houdt klein is en het determineren een goede microscoop en dure literatuur vergt. En natuurlijk zijn de vruchtlichamen van paddestoelen maar gedurende een korte tijd te vinden. Paddestoelen in het landschap inventariseren is helemaal een monnikenwerk. Daar om alle lof voor het speurwerk van Wim Kuys en zijn medewer kers op Schouwen-Duiveland, en het werk van André de Meyer in Zeeuws-Vlaanderen. Voer voor mycologen dus. "De paddestoelen van Schouwen-Duiveland", 208 blz., K.N.V.V., W.D.J. Kuys, Pla taanstraat 7 4462 TW Goes. "Paddestoelen in Zeeuwsch-Vlaanderen, aanvulling 2", 76 blz., A. de Meyer; Na tuurbeschermingsvereniging "Het Duumpje", Schouwburgstraat 2, 4501 BP Oost burg en Natuurbeschermingsvereniging "De Steltkluut", Postbus 319,4530 AH Ter- neuzen. "Hier gaan over het getij, de maan, de wind en wij...." Met die filo sofie heeft Rijkswaterstaat de Deltawerken aangelegd. Zeeland werd veilig, maar verloor veel natuur. Daarom is het even wen nen dat Rijkswaterstaat zich tegenwoordig als "natuurbouwer" presenteert. "Boetseren met land en water", is een voorlichtings film van 15 minuten die schetst hoe Rijkswaterstaat "de ontwik kelingen stuurt om een nieuw natuurlijk evenwicht te laten ont staan". Beelden van de aankleding van Neeltje Jans met stuifdui- nen, een vogeleiland en moerasjes. Beelden van het Volkerak- Zoommeer waar ondiepe oevergebieden beschermd worden tegen golfslag, paaiplaatsen voor snoek aangelegd worden en een proef met driehoeksmosselen uitgevoerd wordt om het vuile rivierwater te filteren. "Rijkswaterstaat als natuurbouwer" is de boodschap van de video. "Boetseren met land en water", 15 minuten, voorlichtingsfilm van Rijkswaterstaat, op video te leen bij de afdeling Voorlichting, tel. 01180-86360. Achttien vragen en antwoorden over het gescheiden inzamelen van groente, fruit en tuinafval. Een voorbeeld: "Kan de inhoud van de stofzuigerzak bij het gft-afval?" Antwoord: Nee, want in het stof zitten vaak kleine niet composteerbare deeltjes zoals nietjes, stukjes plastic; ook kan het stof hoge concentraties zware metalen bevatten. "GFT, ja of nee?", 25 blz., Bureau Milieu en Werk, uitgeverij Milieuboek, Postbus 18169,1001 ZB Amsterdam, tel. 020- 6244989. Prijs f 8,75. Een helder boekje over de voor- en nadelen van kunststoffen, met alle soorten op een rijtje. Dat bepaalde plasticsoorten afbreekbaar zouden zijn, wordt ontzenuwd. Er zijn kunststoffen die in snip pers uiteenvallen, maar dan wel als onverteerbaar deeltje in het milieu achterblijven. Nog een conclusie: Gebruik zoveel mogelijk statiegeldverpakkingen en vermijd wegwerp, of het nu recycled wordt of niet. "Kieskeurig met kunststoffen", 32 blz., Vereniging tegen Milieubederf, Oosthaven- kade 42,3134 NW Vlaardingen. Prijs f 2,50.

Wantij | 1992 | | pagina 22