Inhoud Kolumn 2 "Nieuwe commissaris van de koningin is natuurman" 3 Ontpolderen langs de Schelde 4 Baggeren tegen beter weten in 6 Heeft tropisch hardhout nog toekomst? 8 Korte berichten en mededelin gen 10 Zeeuwse kunstmestproduktie schaadt milieu Derde Wereld 11 Te weinig om te ondertekenen 12 Uit de regio 13 Ruimte voor windmolens? 14 Windstroom is meer waard 16 Nieuwe uitgaven Landschap 18 19 9e jaargang nummmer 3, oktober 1992. Wantij is een uitgave van de Vereniging Zeeuwse Milieufederatie. Wantij verschijnt vier maal per jaar en wordt gratis ver stuurd aan ieden. Losse nummers kosten f2,50. Redaktie: Redaktie-sekretariaat Vormgeving: Zet- en drukwerk: Natuuragenda Zeeland 20 Kolumn door Thijs Kramer Milieufederatie Noord-Holland over Van Gelder door Willem de Weert Breuk in eeuwenoude Zeeuwse traditie door Thijs Kramer Westerscheldebeleid niet in ba lans door Tjeu van Mierlo Indufor en het toekomstig eigen belang door Peter van den Berg Ledenvergadering; glastuinbouw in Zeeland; provincie laat het tij verlopen. Direkteur Horstra van Zuid-Che- mie reageert Plan van aanpak Kanaalzone door Tjeu van Mierlo Werkgroepen aktief voor de fiets door Albert Aartsen door Thijs Kramer Leveranciers van windstroom in de slag met nutsbedrijven door Hans Bannink door Willem de Weert door Peter Verdurmen Hans Bannink Cathy Dingemanse Jos van der Heijden Tjeu van Mierlo Willem de Weert (eindredakteur) Postbus 334, 4460 AS Goes tel 01100- 28259/31042 fax. 01100- 50955 Kopij-inlevering voor Wantij jrg 9 nummer 4: 28 oktober 1992. Bijdragen kunnen in overleg met het redaktie-sekretariaat worden inge diend. Auteurs zijn verantwoordelijk voor de inhoud van hun artikel. Plaatsing in dit blad hoeft niet te be tekenen dat de vermelde meningen het inzicht van de redaktie weergeven. Kristiaan Daled bNO, Oostburg Zoeteweij, Yerseke ISSN-nummer 0168- 8537 (De inhoud van Wantij is gedrukt op "Circuit"- kringlooppapier) Herfst De afgelopen zomer was één van de warmste van de eeuw.In een boven zaaltje van de schouwburg verga derde het algemeen bestuur van de Stuurgroep Oosterschelde onder tropische omstandigheden. De jas jes van de burgemeesters waren in de auto achtergebleven en al snel werd hier en daar aan een strop das gefrunnikt. Het enige agenda punt was de evaluatie van ruim tien jaar Oosterscheldebeleid. Daar konden door de dames, heren be stuurders toch behartigenswaardi ge dingen over gezegd worden. Per slot van rekening had Rijkswater staat in enkele lijvige rapporten voldoende materiaal voor de dis- kussie aangedragen. Bestuurlijke problemen zijn er genoeg in zo'n natuurgebied: hoe spring je om met de konstatering dat de vogelaantal len in de Oosterschelde afnemen als gevolg van rekreatie en visserij; hoe behoud je als lokale bestuur ders de steun van de bevolking voor het Oosterscheldebeleid; kun je met de introduktie van het "voorzorgs principe" de natuurwaarden vol doende beschermen tegen allerhan de nieuwe ontwikkelingen in het gebied? Wie zat te wachten op een diep gaande diskussie, deed dat tever geefs. Ook de inderhaast ingelaste rondjes frisdrank konden de ver twijfeling die af en toe op de publie ke tribune toesloeg, niet verdrijven. Onder leiding van burgemeester van de Munnik (Tholen), de archi- tekt van de kollektieve onwil, werd al snel duidelijk dat de gemeente vertegenwoordigers het voornemen hadden zich van alle inhoudelijke problemen niets aan te trekken. Men had slechts één doel voor ogen: méér ligplaatsen in de jachthavens van élke gemeente rond de Ooster schelde. Nu weet ik wel, vogels heb ben geen stemrecht. Maar burge meesters worden ook niet gekozen, dat bood toch enig perspektief. He laas.. ook de kontroverse vissers vogels maakt duidelijk dat burge meesters zich meer gelegen laten liggen aan de belangen van de vis sers, dan aan het belang van een natuurgebied met internationale allure binnen hun gemeentegren zen. Dat belooft nog wat voor de de centralisatie van het natuurbeleid! Thijs Kramer

Wantij | 1992 | | pagina 2