"Nieuwe Commissaris van de Koningin is natuurman" D Willem de Weert Milieufederatie Noord-Holland over Van Gelder Drs W.T. van Gelder is zijn naam, tot voor kort gedeputeerde in Noord-Holland, sinds 16 september de nieuwe Commissaris van de Koningin in Zeeland. Voor de Noordhollandse natuur- en milieuorganisaties is Van Gelder zeker geen onbekende. Algemeen waarderen ze hem als man met hart voor de natuur, als gedeputeerde met belangstelling voor ekologisch beleid, als bestuurder die de konsensus zoekt tussen de natuurbescherming en andere maatschappelijke belangen en als vrijwilliger die zelf de handen uit de mouwen weet te steken in het landschapsbeheer. Dit wekt verwachtingen bij eenieder die betrokken is bij natuur en milieu in Zeeland. Kan hij die verwachtingen waarmaken? Loyaal Landschapsbeheer Karakter B^ij de Milieufederatie Noord- Holland feliciteert men Zeeland met Wim van Gelder, de nieuwe Commissaris van de Koningin. Dirk Jan Booij en Herman Rijst, medewerkers natuur, milieu en ruimtelijke ordening, schetsen een portret: Voor een CDA-er ging hij heel ver in natuur- en landschaps bescherming. Hij balanceerde re gelmatig op het randje van wat voor die partij toelaatbaar was. De natuur staat in het verstedelijkte Noord-Holland met 2,3 miljoen in woners sterk onder druk. Toch be tekende natuurbescherming voor hem meer dan het aankopen van reservaten: het moest onderdeel zijn van het totale beleid." Voorzitter Van Gelder opent het werkseizoen van de Stichting Vrijwillig Natuur- en Landschapsbeheer Noord-Holland. "Hij voerde de instrumenten voor natuurbehoud steeds loyaal uit. Hij pakte bijvoorbeeld het relatienota- beleid, waarin geprobeerd wordt agrarische belangen met natuurbe houd te verenigen, snel op. Maar de natuurvernietiging door de ruilver kavelingsmachinerie ging onder hem gewoon door. Op dit terrein, waar toegegeven ook weinig eer te behalen was, hoorde je Van Gelder niet. Of hij schaarde zich aan de zij de van het landbouwfront in het CDA, zoals in de herinrichting Am- stelland. Hier koos Van Gelder voor verlaging van het grondwaterpeil, hoewel hij vond dat de boeren de voordelen daarvan overtrokken. Met de uitbreidingsplannen voor Schiphol maakte hij zich sterk voor het groen rondom de luchthaven. Maar ondanks deze groene verpak king bleef de ondraaglijke geluids hinder en luchtverontreiniging rond de luchthaven toenemen. De strukturele oorzaak van de milieu hinder liet hij liggen. In onze ogen is Van Gelder daarom vooral een natuurman die zich richt op kom- pensatie en herstel. Op Texel toon de hij zich voorstander van een op natuur en cultuur gericht toerisme. "De natuur gerichte toerist zorgt voor seizoensverlenging, heeft een hoger bestedingspatroon, ontziet de natuur en met minder toeristen wordt een beter rendement bereikt, waarbij de voor de natuur negatieve bijverschijnselen uitblijven" schreef Van Gelder in het vakblad voor toerisme (NBT Koerier, juli '92). Gevoel voor public relations kun je hem niet ontzeggen. Zo spoorde hij aan tot een snelle aan pak van de milieuproblematiek in de bloembollenteelt, "voordat de buitenlandse toerist beseft dat het Nederlandse natuursymbool "de bloem" met zulke ernstige milieu schade geproduceerd wordt. Dirk Tanger, coördinator van de Stichting Vrijwillig Natuur- en Landschapsbeheer Noord-Holland, heeft als ecologie-ambtenaar onder Van Gelder gewerkt. "De ecologen moesten op de Planologische Dienst vaak tegen de stroom oproeien, maar Van Gelder stond achter ons. De nota "Ecologisch beheer" is door hem geïnspireerd. Het werd geen regeling voor overhoekjes, maar een pot van dik 1 miljoen gulden. Bij plantsoenendiensten en water schappen heeft hij de koudwater vrees voor een milieuvriendelijke aanpak weggenomen. Hij was ook een stimulerend voorzitter van de Stichting Vrijwillig Natuur- en Landschapsbeheer. "Hij is progressiever dan je van de gemiddelde CDA-bestuurder ver wacht. Hij deed mee aan de demon stratie tegen de kruisraketten in Amsterdam. Verder maakte hij deel uit van een college dat tegen kernenergie is en dat het klimaat- verbond ondertekende. Als voorzit ter van de Noordhollandse recre atieschappen deed hij over naakt- recreatie nooit moeilijk, wel over de jacht", schetst men zijn opstelling. Van Gelder ontving ooit een onder scheiding van Kritisch Faunabe heer. "Zijn verplichtingen thuis gaan voor. Ik kan me herinneren dat we met een vergadering een keer moesten wachten omdat hij eerst de kinderen naar school wilde bren gen. Vervelend voor ons, maar ik vind het toch een positieve karak tertrek", oordeelt Tanger. Rijst kent hem als een "knap navigator, die precies weet wat haalbaar is. Hij zal zijn einddoel niet verraden, ook niet achter de schermen. Dat is wel eens lastig, want we hadden vaak het idee dat hij het best met onze visie eens was. Maar dat zal hij nooit laten merken. Een stra teeg met een open oor, gemakkelijk benaderbaar, maar niet amikaal. Maar ga niet op de barricaden staan of overvragen, want dan zet hij zijn hakken in het zand."

Wantij | 1992 | | pagina 3