Ontpolderen langs de Schelde Breuk in eeuwenoude Zeeuwse traditie Ontpolderen Kosten Thijs Kramer In het Plan Tureluur (het natuurontwikkelingsplan voor de Oosterschelde van de ZMF) werd het idee voor het eerst genoemd: ontpolderen. Ontpolderen is het toelaten van het zoute getij in een polder door in de dijk een gat te graven. De kans is groot dat het idee langs de oevers van het Schelde- estuarium op uitgebreide schaal in de praktijk wordt gebracht. Rijkswaterstaat is er achter gekomen dat ontpolderen dè oplossing is voor het beperken van de kostbare baggerwerken op de vaarroute naar Antwerpen. natuur ontwikkeling "Goede landbouwgrond, met zweet en tra nen gewonnen op de zee, geef je niet te rug voor zoiets nutteloos als de natuur." e reakties waren niet mals, toen in Plan Tureluur het idee werd gelanceerd om polders weer terug te geven aan de zee. Ontpolderen als het tegenovergestelde van inpol deren: een breuk in een eeuwenou de Zeeuwse traditie. Dat betekent niet alleen uitleggen welke natuur- perspektieven aan ontpolderen kle ven, maar ook opboksen tegen inge sleten opvattingen. Eén opvatting kan vrij eenvoudig ontzenuwd worden: ontpolderen mag natuurlijk op geen enkele wij ze de veiligheid van het achterland op het spel zetten. Als er ergens een gat in de dijk wordt gemaakt, zal de nieuwe zeewering weer aan de Del ta-eisen moeten voldoen. "Baggeren versnelt het verlandingsproces, zodat er almaar 1 uit studie Rijkswaterstaat. Maar er begint sleet te komen op de vooruitgangsfilosofie. Voor de land bouw gold lang het kredo "meer is beter". We kennen het resultaat. De opvatting wint terrein, dat voor het beperken van de landbouwover schotten ook goede landbouwgrond uit produktie genomen kan worden. Ontpolderen is de voor de hand lig gende oplossing, want goede land bouwgrond is er teveel en interge- tijdegebied is er te weinig. Het in- tergetijdegebied is de zone, die bij eb droog ligt en bij vloed onder wa ter staat. Veel intergetijdegebied is in de Delta verloren gegaan. Schor ren, geulen en slikken zijn ingepol derd of achter Deltadammen ver dwenen. Het restant kalft stukje bij beetje af. Door het ontpolderen kan er weer intergetijdegebied gewon nen worden. Als in een polder eb en vloed weer toegelaten worden, dan ontstaan door de kracht van het ge tij meteen de kenmerkende geulpa tronen, vinden lamsoor, zeekraal en steltlopers een plek. Eén kijkje in de Selenapolder bij Saaftinghe, en iedereen is overtuigd. Maar als de inhoudelijke bezwaren zijn overwonnen, komen de prakti sche. In Plan Tureluur is de sug- meer gebaggerd moet worden", een opmerkelijke konklusie Een andere opvatting is moeilijker te bestrijden, omdat daar een op vatting achter zit die diep veran kerd is in onze kuituur:

Wantij | 1992 | | pagina 4