Waterbodems schone schijn? De Zeeuwse Milieufederatie is bijzonder geïnteresseerd in de wijze waarop de Zeeuwse waterschappen met het waterbeleid omgaan. Het delven van een watergang Natuur, milieu en waterschap in Zeeland Het ontbreekt in Zeeland nog steeds aan een totaal inzicht in de kwaliteit van de bodems van de polderwateren. Het is bekend dat in waterbodems veel schadelijke, giftige stoffen kunnen achterblijven. Van bepaalde giftige stoffen zoals PAK's en zware metalen in de Zeeuwse waterbodems is wel het nodige bekend, maar in hoeverre bijvoorbeeld ook bestrijdingsmiddelen een probleem vormen is nog onvoldoende bekend. Niet alle water schappen doen evenveel als het gaat om het verzamelen van gegevens en het saneren van verontreinigde waterbodems. De onderlinge verschillen zijn groot. Het waterschap Tholen springt er in positieve zin uit. Dit waterschap is het meest systematisch en slagvaardig in de aanpak van de waterbodemproblematiek. Enquête Dit blijkt uit de resultaten van een enquête die de Zeeuwse Milieufederatie heeft gehouden onder de Zeeuwse waterschappen over het waterbodembeleid. De enquête was opgesteld in overleg met vertegenwoordigers uit de waterschappen. De Zeeuwse Milieufederatie is bijzonder geïnteresseerd in de wijze waarop de waterschappen met het waterbodembeleid omspringen. De waterschappen hebben nogal wat waterbodems in beheer. Sloten, water gangen, kreken en afwateringskanalen, bij elkaar opgeteld gaat het in Zeeland om meer dan 10.000 km. Gemiddeld hebben de water schappen zo'n 1500 km in beheer. Het is bekend dat de opeenhoping van giftige stoffen in waterbodems tot de grootste milieu problemen van Nederland behoort. Met de verantwoordelijkheid voor zo'n enorme lengte aan waterbodems mag je verwachten dat waterschappen volop onderzoek doen om een beeld te krijgen van de ernst van de zaak. Maar dat is niet echt het geval. Gemiddeld laten de waterschappen zo'n 4 keer per jaar een monitoring van een waterbodemlokatie uitvoeren. Bij het baggeren wordt er wat meer onderzoek verricht. Pak's en zware metalen veroorzaken meestal de grootste verontreiniging. Die worden bij alle onderzoeken dan ook meegenomen. Het valt op dat weinig studie wordt gedaan naar voorkomen en koncentratie van bestrijdings middelen in de waterbodem. Enkel de water schappen Tholen en Noord- en Zuid-Beveland nemen dit in hun onderzoeken mee, evenals een andere kwalijke stof PCB's. Onderzoek naar bestrijdingsmiddelen is van belang omdat verwacht mag worden dat waterbodems zo hier en daar, maar misschien wel op veel plaatsen, door bestrijdingsmidde len zijn verontreinigd. Zo blijkt dat op Tholen lokaties voorkomen waarbij bestrijdingsmid delen er voor zorgen dat de onder waterbodem zwaar is verontreinigd. Voor de kenners: hier is zelfs sprake van klasse 3. Niet scheutig De waterschappen bleken niet scheutig met het verstrekken van informatie over welke lokaties in hun polderwateren vervuild zijn. Wel wordt duidelijk dat riooluitlaten, overstor- ten en plaatsen waar tanks van bestrijdings middelen worden gespoeld, vervuilde lokaties zijn. De waterschappen van Midden Zeeland en Tholen gaven aan dat in hun beheersgebied de puntlozingen van alle industriële bedrijven zijn gesaneerd. Op de vraag of de waterschappen in het heden of verleden zelf aktiviteiten uitvoer(d)en die de waterbodem verontreinigen kwamen nauwelijks bevredigende antwoorden. Men was niet geneigd de hand in eigen boezem te steken. Het enige waterschap dat hierover de nodige informatie heeft verstrekt was het waterschap Tholen. Wat de aanpak van de diverse vervuilingsbron nen betreft leggen de waterschappen verschil lende aksenten. Afgaande op de gegevens toont Tholen de meest pluriforme aanpak met de nodige aandacht voor overleg en voorlich ting. Alleen Tholen en Noord- en Zuid-Beveland geven aan klasse 3 specie uit hun wateren verwijderd te hebben. De andere waterschap pen reppen met name over klasse 2 vervuild slib uit wateren wat aan de kant wordt gezet. Alle gegevens op een rij gezet kan gesteld worden, dat het waterschap Tholen het meest systematisch en slagvaardig de waterbodem- problematiek aanpakt. Het waterschap Noord en Zuid-Beveland is een goede tweede. De andere waterschappen hebben op dit terrein nog een hoop in te halen, (tvnt)

Wantij | 1992 | | pagina 12