Duurzame ontwikkeling en Zeeuwse bedrijvigheid Duurzame ontwikkeling D Kunstmest 'SS VL€G%1> Inhoud: Duurzame ontwikkeling Kunstmest Aluminium Tropisch hardhout Antifouling Voor meer informatie Peter van den Berg "Duurzame ontwikkeling" is een begrip dat steeds vaker wordt gehoord. Niet iedereen weet wat duurzame ontwikkeling betekent. Dat is niet verwonderlijk, want duurzame ontwikkeling is een nieuw begrip. Onder duurzame ontwikkeling wordt verstaan: op een zodanige wijze produceren en konsumeren dat de bestaansmogelijkheden van toekomstige generaties niet in gevaar worden gebracht en dat een rechtvaardige verdeling van ekonomische rijkdom tussen Noord en Zuid in de wereld tot stand komt. De Zeeuwse Milieufederatie wii in dit blad duurzame ontwikkeling verduidelijken door enkele Zeeuwse ondernemingen op de duurzaamheid van hun produktiewijze te beoordelen. Omdat de aktiviteiten van grondstof tot eindprodukt bekeken worden, gaat de aandacht ook uit naar de Derde Wereld. Er worden overwegingen gegeven die kunnen bijdragen aan een "duurzame" levensstijl: Uw bijdrage? Fosfaaterts uurzame ontwikkeling speelt zich af op terreinen als ekonomie, politiek, kuituur, ontwikkelingssa menwerking en natuur- en milieu zorg. Voor duurzame ontwikkeling moeten veel afspraken, nationaal en internationaal, gemaakt wor den. Hoe moeilijk dat is, bleek in juni 1992, toen in Rio de Janeiro (Brazi lië) de topkonferentie van de Ver enigde Naties over milieu en ont wikkelingssamenwerking (UN- CED) gehouden werd. UNCED moest de omschakeling markeren van een periode waarin ekonomi sche groei en verrijking voorop stonden, naar een tijd waarin duur zame ontwikkeling het belangrijk ste streven is. Hoe duurzame ont wikkeling bereikt moet worden, was een twistpunt. Rijke landen kijken met heel andere ogen dan arme landen naar het opraken van grondstoffen, naar milieuvervui ling, naar groei van de wereldbevol king en naar ontwikkelingssamen werking. De Zeeuwse bedrijven Hydro-Agri Uw bijdrage? (Sluiskil) en Zuid-Chemie (Sas van Gent) verwerken aardgas en fos- faaterts tot kunstmest. De milieu- Ze0UWSe Vlegel vervuilende aktiviteiten van deze bedrijven zijn de laatste jaren afge nomen. Bij Zuid-Chemie komt dit door verplaatsing van vervuilende aktiviteiten naar ontwikkelingslan den. Van alle fosfaaterts wordt 80 pro cent gebruikt voor kunstmest. Uit gaande van de huidige produktie kan nog ongeveer 240 jaar fosfaat erts gedolven worden. Indien de Derde Wereld per inwoner evenveel fosfaat zou gaan gebruiken als de westerse wereld, is er voor nog maar zestig jaar van dit erts. Winning en eerste verwerking vin den hoofdzakelijk plaats in ontwik kelingslanden. De gevolgen voor het milieu zijn enorm. Fluoriden zorgen voor vergiftigingsverschijn selen bij mens, dier en plant. Bij de plaats van de lozingen in zee be vindt zich geen vis meer en groeit op de bodem niets. Door de dag bouw zijn grote kraters in het land schap ontstaan. Veel plattelandbe woners verlieten de streek en zijn in de sloppenwijken van de grote stad terechtgekomen. In Zeeland loopt een prachtig en succesvol initiatief om het gebruik van kunstmest terug te dringen: het projekt Zeeuwse Vlegel. De Zeeuwse Vlegel is een volkoren brood, gemaakt van milieuvriende lijk verbouwde tarwe. Een aantal Zeeuwse akkerbouwers voelde de behoefte om anders te gaan boeren.

Wantij | 1992 | | pagina 13