Aluminium Tropisch hardhout Keurmerken Uw bijdrage? Verpakkingen Indufor Dry Kilns, ook in het sioege- bied, droogt en verhandelt tropisch hardhout. De droogkamers vragen veel energie. Ondanks het gefor ceerde drogen komt het hout toch nog enigszins vochtig in de handel. Het gevolg is dat planken en bal ken krom trekken en krimpen. Dit verkort de duurzaamheid aanzien lijk. Ontbossing Voorafgaand aan het teeltseizoen 1 wordt er hoogstens één keer gespo ten met een bodemherbicide. De af gelopen jaren hebben de boeren he lemaal geen kunstmest gebruikt. Volgend jaar wordt waarschijnlijk begonnen met een "geïntegreerde bemesting". Door een kombinatie van drijfmest en een minimale hoe veelheid stikstofkunstmest wordt ervoor gezorgd dat het bouwland de juiste hoeveelheid fosfaat ontvangt. De baktarwe wordt door molenaars in Wolphaartsdijk en Zierikzee ge malen. De Zeeuwse Vlegel is inmid dels bij meer dan honderd bakkers in Zeeland en West-Brabant te koop. Duurzame landbouw is gericht op de bescherming van de grond tegen uitputting, vergiftiging en erosie. Duurzame landbouw gaat samen met de zorg voor het milieu. Kunst mest past weinig of niet in duurza me landbouw. Er bestaan meerdere vormen van duurzame landbouw: *In de geïntegreerde landbouw maakt men selektief gebruik van kunstmest en bestrijdingsmidde len. *In de ekologische of biologische landbouw maakt men helemaal geen gebruik van kunstmest of be strijdingsmiddelen. Door een ruime vruchtwisseling en door een keuze van sterke rassen probeert men ziektes te voorkomen. Onkruidbe- strijding gebeurt mechanisch. Veel groentewinkels verkopen tegen woordig biologisch geteelde produk- ten, bijvoorbeeld aardappelen en uien. De produkten zijn te herken nen aan het EKO-keurmerk; vraag er eens naar! *In de biologisch-dynamische land bouw gaat men ervan uit dat de produktie aangepast moet zijn aan de grond en de omgeving. Men streeft naar een gesloten bedrijfs voering. Kunstmest en chemische bestrijdingsmiddelen worden niet toegepast. Het woord "dynamisch" geeft aan dat rekening wordt ge houden met het ritme van de na tuur. Biologisch-dynamische pro dukten zijn te herkennen aan het DEMETER- en BIODYN-keur- merk. Ekologische en biologisch-dynami sche groenten en zuivelprodukten zijn te koop in natuurvoedingswin kels in Goes, Vlissingen, Middel burg, St. Laurens en Oost-Kapelle. Al die produkten zijn geteeld zon der kunstmest. Het Vlissingse Pechiney vervaardigt met een energieverslindend proces aluminium. Tezamen met Aldel in Delfzijl gebruikt Pechiney 5 tot 7 procent van de totale Nederlandse elektriciteitsproduktie. Pechiney betrekt elektriciteit uit de kerncen trale Borssele. Wat Pechiney voor die elektriciteit betaalt, wordt wel het best bewaarde geheim van Zee land genoemd. Waarschijnlijk be taalt Pechiney minder dan de kost prijs om elektriciteit met kernener gie op te wekken. Vanaf de winning van de grondstof bauxiet in ontwik kelingslanden tot en met de fabrik- age van het eindprodukt alumini um in Vlissingen komen grote hoe veelheden milieugevaarlijke stoffen vrij. De produktie van aluminium vertelt het verhaal van een kon stante aantasting van landschap, natuur en milieu. Een duurzame ontwikkeling vraagt om een verstandige konsumptie van de eindige grondstof bauxiet. In Nederland wordt veel alumini um gebruikt voor verpakkingen. Aluminiumverpakkingen, zoals blikjes, spiegelende chipszakken, doppen en deksels van melk- en an dere zuivelprodukten, zijn het top punt van verspilling. Voor de pro duktie van één aluminium blikje is evenveel elektriciteit nodig als voor een uur stofzuigen. Omdat herge bruik op termijn niet te verwachten is, moet net als PVC ook alumini um als verpakkingsmateriaal ge weerd worden. Kies daarom niet voor verpakking in blik. Statiegeld verpakkingen verdienen de voor keur. Ben je toch op een wegwerp verpakking aangewezen, kies dan voor verpakkingen die hergebruikt kunnen worden, zoals glas, papier of karton. Voor huishoudelijke artikelen van aluminium, bijvoorbeeld pannen, bestaan milieuvriendelijke alterna tieven zoals gietijzeren of stalen pannen. Aluminium schilderijlijs ten en kozijnen kunnen vervangen worden door naaldhout. Dat is nog goedkoper ook. Iedere minuut verdwijnen zestien voetbalvelden tropisch regenwoud door de kommerciële houtkap. Het kappen vindt grotendeels plaats in ongerept regenwoud. In het huidige tempo zijn de meeste tropische bos sen over enkele decennia verdwe nen. Zolang de westerse landen niet bereid zijn serieuze pogingen te doen om het oerwoud te behou-

Wantij | 1992 | | pagina 14