Is natuur duur? Anton van Haperen, medewerker Staatsbosbeheer Zeeland: "Het gaat ons er alleen om dat we als een volwaardige ingeland worden behandeld met alle lusten en lasten die daarbij horen." Geld lijkt het centrale thema dat de diskussies in waterschapskring momenteel bepaalt. Zo ook als het gaat om de relatie tussen de water schappen en de natuurbeheerders, zoals het Zeeuwse Landschap, Natuurmonumenten en het Staatsbosbeheer. De natuurbeheerders zijn daarvoor zelfs naar de Raad van State gestapt omdat ze vonden dat ze teveel aan de waterschappen moesten betalen. Het feit dat ze door de Raad van State in het gelijk zijn gesteld heeft voor enige onrust gezorgd in een tijd dat de waterschappen het al moeilijk genoeg hebben om de begroting rond te krijgen. De kennis dat Zeeland er enkele duizenden hectares nieuwe natuur bij krijgt in het kader van het Natuurbeleidsplan heeft die onrust alleen maar doen toenemen. Met name mevrouw de Haan heeft zich als dijkgraaf van het waterschap Schouwen-Duiveland bij herhaling bezorgd getoond over al die nieuwe natuur die er langs de zuidkust van haar eiland bijkomt de komende jaren. De bewoners zullen meer moeten gaan betalen als er meer natuur komt is haar bezwaar. Minder Hoe terecht is die angst? Anton van Haperen, medewerker van Staatsbosbeheer in Zeeland is goed thuis in deze problematiek. Volgens hem is de angst niet terecht. Natuurbeheerders willen niet voor een dubbeltje op de eerste rij zitten. "Het gaat ons er alleen om dat we als een volwaardige ingeland worden behandeld met alle lusten en lasten die daarbij horen." In deze laatste zin zit volgens van Haperen de kerri van de diskussie. Het gevoel bestaat dat de geschotskosten die de natuurbeheerders moeten betalen niet in overeenstemming zijn met de door het waterschap geleverde dien sten. Bij de waterschappen is betaling naar belang uitgangspunt. Maar natuurbeheerders hebben andere belangen dan boeren. Neem bijvoorbeeld het waterpeil. Het waterschap spaart kosten noch moeite om een peil in stand te houden dat vooral gericht is op het land bouwbelang. Voor de natuurbeheerders zou het waterschap kunnen volstaan met een veel eenvoudiger en goedkoper peilbeheer. Het is geen enkel probleem dat de natte weilanden, kreken of rietlanden van Staatsbosbeheer in de winter een tijd lang onder water staan na een natte periode. Integendeel. Vandaar dat Natuur, milieu en waterschap in Zeeland Aanleg van een milieuvriendelijke oever. Driewegen (Zuid-Beveland) van een natuurbeheerder niet verlangd kan worden dat ze evenveel betalen aan dit dure waterbeheer. Het zelfde geldt voor het in stand houden van het wegennet. Elke boer, burger en toerist heeft belang bij een goed wegenstel sel, maar voor de natuurbeheerder is zo'n dicht wegennet niet nodig. Soms is het zelfs beter dat bepaalde natuurgebieden niet bereikt kunnen worden. Van Haperen vindt het dan ook niet redelijk dat de natuurbeheerders meebetalen aan voorzieningen die ze niet nodig hebben. Natuurgebieden zijn niet duur voor de waterschappen, omdat er ook weinig hoeft te gebeuren! Meer Aan de andere kant erkent hij het belang van een op de natuurwaarden gericht waterbe heer. Een goed waterbeheer is de sleutel tot het natuurbeheer. "Hoe meer waterschappen op dit gebied voor ons doen, hoe liever het ons is. En het spreekt vanzelf dat voor die diensten ook betaald zal moeten worden. Dat realiseren we ons ten volle", stelt hij de waterschappers gerust. Dat geldt ook voor de nieuwe natuurgebieden die gerealiseerd gaan worden. Het inrichten van de natuurgebieden wordt betaald in het kader van het Natuurbeleidsplan. De paar duizend hectare nieuwe natuur zal er voor zorgen dat de inkomsten voor de water schappen iets minder zullen zijn omdat ze nu nog als landbouwgebied aangeslagen worden. Maar in z'n totaliteit gaat het slechts om een beperkt gedeelte van het totaal aan landbouw gronden. Het zal de burger hooguit enkele guldens per jaar meer gaan kosten. Maar daar krijgen we dan wel prachtige nieuwe natuur gebieden voor terug, waar iedereen van kan genieten. Dat is die paar gulden meer dan waard, (tk) Colofon Deze nieuwsbrief is een uitgave van de Zeeuwse Milieufederatie Postbus 334 4460 AS Goes tel. 01100-30075 tekst: Tjeu van Mierlo, Thijs Kramer foto's: archief Zeeuwse Waterschapsbond grafische vormgeving: Kristiaan Daled bNO, Oostbu druk: Zoeteweij, Yerseke

Wantij | 1992 | | pagina 18