De milieuvoordelen van borstvoeding Martien van den Berg Ontwikkelingslanden Het geven van borstvoeding levert een bijdrage aan duurzame ontwikkeling. Borstvoeding gebruikt veel minder grondstoffen en energie dan flesvoeding. Ook wordt bij borstvoeding veel minder afval geproduceerd. In de ontwikkelingslanden is borstvoeding van levensbelang, omdat onder andere schoon water schaars is. Tevens kan borstvoeding bijdragen aan een beperking van de bevolkingsgroei op aarde. Milieuonvriendelijk Borstvoeding gebruikt veel minder grond stoffen dan kunstvoeding. Er wordt geen gebruik gemaakt van energie voor berei ding, transport, verpakkingsmateriaal, eti ketten, flessen of spenen. Schoon water dat nodig is voor de bereiding en het reini gen van flessen en spenen is een schaars artikel, zowel in de Derde als in toene mende mate in de Westerse wereld. Borstvoeding heeft een opmerkelijk immu niserende werking en kan gebruikt worden als een natuurlijk voorbehoedmiddel. Borstvoeding is 's werelds grootste en schoonste natuurlijke voedselbron voor baby's. Ze is een natuurlijke bron die be schermd moet worden. Voor meer informatie: Borstvoedingsorganisatie La Leche League; Kontaktpunt Zeeland: Rosé Lemeer, tel. 01189-1691 Er bestaat ongerustheid over het feit dat in moedermelk milieuveront reinigende stoffen voorkomen. Som mige verontreinigingen in ons milieu, met name PCB's en dioxines, stape len zich op in menselijk vetweefsel en worden met de borstvoeding uit gescheiden. Tot nu toe is er geen be wijs gevonden dat de verontreinigin gen schade berokkenen aan baby's. Een zeer beperkt gebruik van dierlij ke vetten kan de opstapeling van dioxines in het vetweefsel verminde ren. Belangrijk is wel dat gedurende de zwangerschap en de zoogperiode bewust vermageren vermeden wordt. Het is vreemd dat er maar weinig diskussie is over hoe we deze verontreinigingen uit ons milieu kun nen halen zodat ze niet in de moe dermelk terechtkomen. We kunnen ons afvragen waarom borstvoeding niet altijd vanzelfspre kend is. Borstvoeding is de "eigenlij ke" voeding en flesvoeding het "alter natief". Borstgevoede baby's lopen minder kans op allerlei aandoenin gen dan flesgevoede baby's. In de jaren '50 begon de massapro- duktie van flesvoeding. Reklame- kampagnes prezen flesvoeding aan als symbool van vooruitgang. In ont wikkelingslanden worden gratis mon sters uitgedeeld. Rosters met bla kend gezonde blanke baby's geven te verstaan dat flesvoeding modern en veel beter zou zijn dan borstvoe ding. Flesvoeding is daar een status symbool geworden. In ontwikkelingslanden heeft het ge ven van de fles echter rampzalige gevolgen. De Wereld Gezondheids organisatie (WHO) schat dat jaarlijks 1,2 miljoen baby's onnodig overlijden omdat ze poedermelk krijgen in plaats van moedermelk. Ouders kun nen vaak de gebruiksaanwijzing op blikken melkpoeder niet lezen omdat zij analfabeet zijn, of omdat de etiket ten in een andere taal gedrukt zijn. Om geld te besparen wordt het poe der vaak onverantwoord veel ver dund. Gebrek aan schoon water en sterilisatiemogelijkheden zorgen er voor dat flessen en spenen een bron van ziektekiemen worden. Diarree, maag- en darminfekties, uitdroging en ondervoeding van baby's zijn het gevolg. Borstvoeding daarentegen heeft een immuniserende werking. Het is als het ware een natuurlijke vaccinatie. Flesvoeding zorgt voor een forse be lasting van ons milieu. Het past niet in een duurzame ontwikkeling: - Voor elke drie miljoen met kunst voeding gevoede baby's worden 45 miljoen blikken gebruikt: 70.000 ton metaalafval. Daarbij komen etiketten van papier dat verontreinigd is met drukinkt. - Volgens Mexicaanse milieudes kundigen kost de produktie van 1 kg kunstvoeding 12,5 m2 regenwoud. Ontbossing en erosie zijn het gevolg. Bij volledige flesvoeding in India zou den 114 miljoen melkkoeien nodig zijn. Die produceren zo'n 100 miljoen ton methaangas dat bijdraagt aan het broeikaseffekt. - Groot-Britannië alleen al zou 3000 ton papier besparen aan maandverband als we ervan uitgaan dat bij borstvoedende moeders de menstruatie gemiddeld pas 14 maan den na de bevalling terugkeert. - Een moeder die haar baby met de borst voedt, kan tijdens een vruchtbare periode van 20 jaar zeven keer zwanger zijn. Terwijl een moe der die flesvoeding geeft dertien zwangerschappen kan doormaken. - Voor ieder flesje kunstvoeding wordt 3 liter water verbruikt voor de bereiding en bij de afwas.

Wantij | 1992 | | pagina 24