Inhoud Kolofon Duimschroef 2 Rekentrucs om kerncentrale Borssele open te houden 3 Schelpenopslag in Yerseke Moer onwettig 6 Veehoudster in Yerseke Moer vecht tegen machtmosselindustrie 7 Afvalbeperking in Zeeland moeizaam op gang 8 Korte berichten en mededelin gen 10 Uit de regio 11 Atochem getint 12 De Passageule 14 Praktisch bekeken 16 "Uit liefde voor het milieu en de systematiek" 17 Nieuwe uitgaven 18 Landschap 19 Natuuragenda Zeeland 20 Duimschroef 9de jaargang nummmer 4, december 1992. Wantij is een uitgave van de Vereniging Zeeuwse Milieufederatie. Wantij verschijnt vier maal per jaar en wordt gratis verstuurd aan leden. Losse nummers kosten f 2,50. Redaktie: Redaktie-sekretariaat: Vormgeving: Zet- en drukwerk: door Tjeu van Mierlo Sluiten goedkoper dan investeren door Herman Damveld Een beleid van gedraai en gekon kel door Tjeu van Mierlo "Afvalberg riekt aan alle kanten" door Willem de Weert Gemeenten werken slecht samen; minder afval kan door Albert Aartsen ZMF verhuist; pletten en bunde len; weinig energie in milieube leid Delta Nutsbedrijven; auteur Milieuwerkgroep Hulst-Hontenis- se aktief door Albert Aartsen Duurzame ontwikkeling en Zeeuwse bedrijvigheden, deel 4 door Peter van den Berg Een nieuw natuurgebied in West Zeeuws-Vlaander en door Thijs Kramer De milieuvoordelen van borstvoe ding door Martien van den Berg Magda Roegholt neemt afscheid als mïlieudokumentaliste door Willem de Weert door Peter Verdurmen Winter Hans Bannink Cathy Dingemanse Jos van der Heijden Tjeu van Mierlo Willem de Weert (eindredakteur) Postbus 334, 4460 AS Goes tel. 01100- 28259/31042 fax. 01100- 50955 Kopij-inlevering voor Wantij jrg 10, nummer 122 januari 1993. Let op adreswijziging 1993: zie Korte Berichten. Bijdragen kunnen in overleg met het redaktie-sekretariaat worden inge diend. Auteurs zijn verantwoordelijk voor de inhoud van hun artikel. Plaatsing in dit blad hoeft niet te be tekenen dat de vermelde meningen het inzicht van de redaktie weerge ven. Kristiaan Daled bNO, Oostburg Zoetewey, Yerseke ISSN-nummer 0168- 8537 (De inhoud van Wantij is gedrukt op Circuit-kringlooppapier) De kwaliteit van water en bodem van de Westerschelde laat al jaren te wensen over. Dat komt niet al leen door Belgische en Nederlandse lozingen. Het is ook gevolg van het verspreiden van vervuilde bagger specie, bijvoorbeeld bij het op diep te houden van de Westerschelde en bij het storten van havenslib in het estuarium. Onderzoek laat zien dat, door het storten van vervuilde specie in de Noordzee, het aantal zeehonden en vogels afneemt. Voor al zoute wateren als Noordzee en Westerschelde blijken kwetsbaar. De Zeeuwse Milieufederatie heeft daarom voortdurend aangedrongen de verspreiding van vervuilde bag gerspecie op korte termijn te beëin digen. Rijkswaterstaat in Zeeland heeft steeds gesteld, dat het terugdrin gen van de vervuiling van de Wes terschelde een belangrijke beleids doelstelling is. Zij kan met het ver lenen van baggervergunningen een grote invloed uitoefenen. Of het Rijkswaterstaat echter menens is, betwijfel ik steeds meer. Mooie woorden blijken holle frasen. In een nota uit 1989, waarin het waterbo dembeleid geformuleerd is, staat het allemaal veelbelovend: "ver scherping van de normen voor het verspreiden van specie is te ver wachten". Na vier jaar wikken wegen zijn er nog geen scherpere normen. Een tweede pijl op de boog van Rijkswa terstaat zou het stellen van een grens aan de totale vracht veront reinigde speciestort kunnen zijn. "Tussen 1986 en 1995 moet die vracht met vijftig procent worden gereduceerd", zo zegt de nota. Ook hier zijn woorden maar woorden. Tot mijn grote verbazing moest ik onlangs bij een vergunning aan het Havenschap Terneuzen ervaren dat een reduktiebeleid, zoals Rijks waterstaat stelt, niet uitvoerbaar is. Als puntje bij paaltje komt blijkt de krachtige duimschroef van Rijks waterstaat dol te zijn en wordt de Westerschelde voor de zoveelste maal het kind van de rekening. Tjeu van Mierlo

Wantij | 1992 | | pagina 2