Schelpenopslag in Yerseke Moer onwettig E Een beleid van gedraai en gekonkel l]eu van Mierloo Het Zeeuwse beleid voor afvalstoffen wordt herzien. Het derde provinciale afvalstoffenplan (PAP 3) moet ervoor zorgen dat er minder afval geproduceerd wordt, dat afval beter hergebruikt wordt en dat de verwerking beter gestroomlijnd wordt. Voor allerlei afvalstoffen is een beleid vastgesteld. Maar voor het afvalprodukt dat het meest Zeeuws is, de mosselschelpen, ontbreekt een aanpak. Afvalcentra Gedraai Representatief Hoewel verschillende malen de hulp van de Raad van State is ingeroepen om de bouw van een enorme loods voor mossel schelpen aan de rand van natuurreservaat de Yerseke Moer te voorkomen, lijkt het er op dat gemeente en provincie aan het langste eindje trekken. Onbegrijpelijk dat zo'n inkonsekwent en onverstandig beleid niet in de afvalbak wordt gedeponeerd! ■r wordt al jaren aangemodderd met een goede plaats voor het afval van de mosselverwerkende indus trie in Yerseke. Sinds de jaren ze ventig ligt er een hoge berg stin kende mosselschelpen midden in de Yerseke Moer. Ondanks de onwet tige situatie, is er nooit tegen opge treden. Toch ziet het er naar uit dat de mosselhoop over enige tijd zal verdwijnen. De provincie staat na melijk met een gedoogbeschikking toe dat de berg schelpen tot hooguit 1 juli 1993 blijft liggen. Overtreding van Wet Afvalstoffen, Wet Bodembescherming en Wet Ruimtelijke Ordening. Waar moet het afval van de mossel industrie dan naartoe? Storten of hergebruiken? Mosselschelpen kunnen hergebruikt worden: in de weg- en waterbouw en in de mos- selkultures zelf. Ook wordt gestu deerd op het gebruik van mossel schelpen als drainage- of isolatiel aag in de woningbouw. Vanuit een doelmatig en milieuhygiënisch ver antwoord afvalbeleid ligt het voor de hand een plaats te zoeken op één van de regionale afvalcentra. In de startnotitie van het provinciale af valstoffenplan staat dat daar de aktiviteiten voor hergebruik gekon- centreerd moeten worden. Hoewel het provinciebestuur kon- centratie met de mond belijdt, heeft ze in het kielzog van de gemeente Reimerswaal toch besloten om een vergunning af te geven voor een grote mosselloods aan de Kanaal- weg te Vlake. Dit is aan de rand van de beschermde Yerseke Moer. Dit besluit is met gedraai en gekon kel genomen. In 1991 verkocht de El§Gfl §6MJK provincie nog nee aan de gemeente Reimerswaal, toen die om goedkeu ring vroeg voor een loods aan de Kanaalweg. De provincie vond de lokatie in strijd met het streekplan. De loods is ter plekke landschappe lijk niet in te passen. Bovendien is de bouw strijdig met het Natuurbe leidsplan en het ontwerp voor een intentieprogramma Stiltegebieden, zo stelde de provincie. Ook kwam er voor die plek geen afvalstoffen wetvergunning: 'De nadelige mi- lieu-effekten door emissies naar bo dem en water zijn niet of nauwelijks te voorkomen door het stellen van voorschriften", zo liet de provincie weten. Klare taal dus. Maar tot ontsteltenis van de Zeeuwse Mi lieufederatie draaide deze opstel ling later 180 graden. Ineens deden alle bezwaren er niet meer toe. En kele maanden daarvoor werden ze nog "zwaarwegend" genoemd. De provincie wil de bouw van de loods aan de Kanaalweg geen strobreed meer in de weg leggen. De Raad van State besliste in fe bruari dit jaar, op een schorsings- verzoek van de ZMF, dat de bouw aan de Kanaalweg niet mocht door gaan. Volgens de Raad was niet de procedure gevolgd voor het wijzigen van het streekplan. Toch bleven provincie en gemeente halsstarrig het eigen gelijk prediken. In augus tus kwam de provincie met een gedoogbeschikking in het kader van de afvalstoffenwet. Dat wil zeg gen dat gedurende enige tijd wil lens en wetens wordt afgezien van handhaving, hoewel een wettige vergunning ontbreekt. Uitgangspunt van de provincie bij haar gedoogbeleid is, dat slechts aanvaardbare milieugevolgen mo gen optreden. Die garantie valt hier echt niet te geven. Er hoeft na melijk geen gesloten loods te wor den gebouwd met filters die stan- kuitstoot voorkomen. Ook hoeft het afvalwater van de mosselschelpen niet via een riolering te worden af gevoerd naar de rioolwaterzuive ringsinstallatie. Gelijktijdig met de gedoogbeschik king van het provinciebestuur handhaafde de gemeente Reimers waal haar bouwvergunning aan de Kanaalweg. "Waarom kiest de over heid niet voor vestiging op een be drijventerrein?vraag je je af. In antwoord op deze vraag komt de gemeente met een batterij gelegen heidsargumenten: De mosselloods zou niet represen tatief zijn voor een industrieter rein. Alsof representativiteit is voorbehouden aan andersoortige bedrijvigheden. Bovendien zou er vanwege de omvang van de loods geen plek zijn op de gemeentelijke industrieterreinen. En dat terwijl de "Olzendepolder" wordt uitge breid en het grote industrieterrein "de Poort" wordt ontwikkeld? Tjeu van Mierlo is koördinator van de Zeeuwse Milieufede ratie.

Wantij | 1992 | | pagina 6