Afvalbeperking in Zeeland moeizaam op gang Albert Aartsen Gemeenten werken slecht samen Moerdijk We verzuipen in ons afval. Het moet daarom echt anders. Op de eerste plaats moet voorkomen worden dat afval ontstaat: preventie. Afval dat toch ontstaat, moet zo veel mogelijk hergebruikt worden. Pas als het echt niet anders kan, mag het afval verbrand worden met terugwinning van energie, of naar de vuilstort. Een lijstje dat al uit 1978 stamt, maar nog nooit in beleid is omgezet. In Zeeland stuit een doelmatige aanpak van het afvalprobleem op een moeizame samenwerking tussen de gemeenten. Het is daarom zeer de vraag of de landelijk gestelde doelen in Zeeland op tijd gehaald worden. Beperking Kiezen Stimulans l n 1990 is door rijksoverheid, pro vincies en gemeenten het Afval Overleg Orgaan opgericht. Dit stel de een tienjarenprogramma op om de verwerking van afval de goede kant op sturen. Preventie moet toe nemen van 0 procent nu tot 10 pro cent in het jaar 2000. Het herge bruik moet naar 65 procent toe. Dit programma dient als uitgangspunt voor het regionaal afvalstoffenbe leid. Zeeland valt samen met Noord-Brabant en Limburg onder de regio Zuid. Het tienjarenprogramma konklu- deert dat in de regio Zuid 1,2 mil joen ton verbrandingskapaciteit ge- Groente-, fruit- en tuinafval (GFT) vormen de helft van het huishoudelijk afval. zen voor minder afval" opgezet. Het projekt is mogelijk gemaakt door fi nanciële steun van alle Zeeuwse ge meenten en van de provincie. De Erasmusuniversiteit heeft voor dit projekt een onderzoek gedaan naar de mogelijkheden van afvalpreven tie in Zeeland. Uit het onderzoek "Preventie, een kwestie van samen doen" blijkt dat een preventieteam een geschikte organisatievorm is om aktiviteiten in Zeeland uit te voeren. Als onderdeel van het pro jekt is dan ook een preventieteam opgezet, dat uit maatschappelijke organisaties en overheden bestaat. Dit team gaat bij zes proefprojek- ten de mogelijkheden tot preventie vaststellen. De koördinatie van het preventieteam is in handen van de Zeeuwse Milieufederatie en de pro vincie Zeeland. Sterfplaats Midden- en Noord-Zeeland. bouwd moet worden. Daarvoor moeten twee installaties van elk 0,6 miljoen ton gebouwd worden, één in Moerdijk en één in Zuid- Oost Nederland. Momenteel wordt in Zeeland nog geen afval ver brand. Het afval wordt gestort in de Koegorspolder in de Kanaalzone en bij Nieuwdorp in het Sloegebied. In de toekomst zal op Moerdijk 14 procent van het Zeeuws afval ver brand worden. Uit een ander rapport blijkt dat als alle inspanningen voor preventie en hergebruik doorgevoerd worden, moet in de regio Zuid 0,85 miljoen ton verbrandingskapaciteit vol doende is. Dat zou dan een beper king zijn van 82 procent afval ten opzichte van 1990. Er wordt bij aangetekend dat het scenario niet de maximaal mogelijk geachte af valbeperking weergeeft. De milieu organisaties vinden dan ook dat bij het provinciaal beleid die 82 pro cent het minimum moet zijn. Is dat ook in Zeeland haalbaar? Tot voor kort werd er in Zeeland nauwelijks aandacht besteed aan afvalpreventie. Daarom heeft het samenwerkingsverband Natuur en Milieu-edukatie het projekt "Kie- Gemeenten streven ernaar de ta rieven zo laag mogelijk te houden. Verhoging van de tarieven is echter een goede methode om tot afvalpre ventie te komen. Deze financiële stimulans ontbreekt in Zeeland ge heel. Een stortprijs rond f 40,- per ton voor bedrijfsafval en rond f 30,- per ton voor huishoudelijk afval vormt geen enkele stimulans om de afvalstroom te beperken. De tarie ven moeten drastisch omhoog en er moet een onderscheid naar afval- soort plaatsvinden. Dat onder scheid zal onder meer gericht moe ten zijn op het belasten van afval stromen die veel milieuverontreini ging geven. Daarnaast is een ver bod op het storten en verbranden

Wantij | 1992 | | pagina 8