Afvalcentra Gebrek aan samenwerking leidt tot vertra ging. Om de landelijk vastgestelde doelen in Zeeland te bereiken is een goede sa menwerking van burgers, bedrijven en overheid nodig. Burgers en bedrijven blij ken steeds vaker mee te willen werken aan preventie en hergebruik van afval. De gemeenten moeten daarvoor de mogelijk heden scheppen. De ontwikkelingen rond om de afvalcentra, kompostering en tarie ven maken duidelijk dat de Zeeuwse ge meenten moeizaam tot gemeenschappe lijk beleid komen. Daardoor treedt vertra ging op. Het doel, het beperken van afval, is nog ver weg. van herbruikbaar afval noodzake lijk. Dan worden de mogelijkheden voor hergebruik pas optimaal be nut. De gemeenten in Zeeuws- Vlaanderen zijn inmiddels bij de af- valstort in de Koegorspolder begon nen met het wijzigen van de tarie ven en van het aannamebeleid om preventie en hergebruik te bevor deren. Bij de stortplaats Midden- Zeeland is men helaas nog niet zo ver. In afvalcentra wordt het afval in ontvangst genomen, geregistreerd, verder gescheiden en zo veel moge lijk hergebruikt. De provincie Zee land, bedrijven en gemeenten zijn overeengekomen dat aktiviteiten voor hergebruik gekoncentreerd moeten worden bij de afvalstorten in Nieuwdorp en de Koegorspolder. Over de taken van de afvalcentra kunnen de overheden het echter moeilijk eens worden. Vooral over het komposteren van groente-, fruit- en tuinafval wordt heel wat vergaderd. De provincie en ge meenten in Zeeuws-Vlaanderen en op Schouwen-Duiveland willen dat bij het afvalcentrum Nieuwdorp een komposteringsinstallatie wordt gebouwd. Een aantal gemeenten in Midden-Zeeland vindt echter dat in Noord-Brabant gekomposteerd moet worden, want daar kan het ri- siko gespreid worden over meerde re installaties. Dan kunnen volgens A4lCidelburgt 22 okt hen de tarieven voor de huishou dens zo laag mogelijk worden. Ze gaan alleen akkoord met komposte ren in Nieuwdorp als de provincie het grotere financiële risiko dekt. Kompostvat Dat is de provincie niet van plan. Als er geen komposteringsinstalla tie in Midden-Zeeland komt, gaan de gemeenten hun eigen weg. Zeeuws-Vlaanderen gaat dan zelf komposteren in de Koegorspolder of in België. Op Schouwen-Duive land moeten de gemeenten nog uit zoeken wat de beste oplossing is. Het kan dus nog een tijd duren voor in Zeeland de kompostering van groente-, fruit- en tuinafval van de grond komt. Albert Aartsen Is medewerker van de Zeeuwse Milieufede ratie

Wantij | 1992 | | pagina 9