Korte berichten en mededelingen ZMF verhuist Pletten en bundelen Weinig energie in milieubeleid Deltatlutsbedrijven Auteur Bestuur en medewerkers van de Zeeuwse Milieufederatie wensen u een gezond en duurzaam 1993! Verzuimd Nieuw onderdak in Ravelijn de Groene Jager te Goes. Wanneer alles volgens plan verloopt, zal de ZMF in de eer ste week van het nieuwe jaar verhuizen naar een nieuw on derkomen. De gemeente Goes is bereid het monumentale pand aan Ravelijn de Groene Jager, waarin tot dit voorjaar de belastingdienst gehuisvest was, ter beschikking te stellen. Niet alleen de ZMF vindt in dit pand onderdak. Ook andere provinciale natuur- en milieu organisaties verhuizen mee: het Konsulentschap Natuur- en Milieu-edukatie, de Vereniging Natuurmonumenten, de Stich ting Landschapsverzorging en Zeeuwind. Ook het centrum voor Ontwikkelingssamenwer king, waar het platform voor Duurzame Ontwikkeling bij aangehaakt is, vindt zijn domi cilie aan het Ravelijn. Zodoende ontstaat er één loket voor de natuur- en milieuorga nisaties in Zeeland. De geza menlijke huisvesting vormt te vens een belangrijke stap op weg naar een optimale samen werking. Van de huisvesting snood van een aantal organisa ties is dus een deugd gemaakt. Het Milieuhuis in Goes is het eerste in den lande, waarin zo veel provinciale milieuorgani saties zijn ondergebracht. Het is de bedoeling om het Mi lieuhuis op 22 april 1993 offi cieel te openen. De Kommissa- ris van de Koningin drs W.T. van Gelder zal de openingshan deling verrichten. Aanvullende informatie over de opening treft u in de volgende Wantij aan. Het nieuwe adres van de ZMF wordt Ravelijn de Groene Jager 5, 4461 DJ Goes. tel. 01100-30075 (TvM) In een huis-aan-huisfolder van het Voorlichtingsbureau Kar tonnen Drankverpakkingen werden Zeeuwse huishoudens vorige maand opgeroepen hun kartonnen drankpakken niet meer weg te gooien, maar te spoelen, te pletten en te bunde len en vervolgens met het oud papier mee te geven. Op deze wijze probeerden de drankver pakkers in geheel Zeeland de gescheiden inzameling van kartonnen drankpakken te re aliseren. Het plan rammelde echter aan alle kanten en de voorlichting leidde tot grote verwarring bij gemeenten, kon- sumenten, inzamelaars en groothandels in oud papier. Allereerst had het Voorlich tingsbureau verzuimd afspra ken te maken met de in Zee land opererende inzamelaars (vrijwilligers) en groothandels in oud papier, afgezien van één ondernemer. De inzamelaars en groothandels werden zonder vooroverleg gekonfronteerd met bij het oud papier aangele verde kartonnen drankpakken. In de tweede plaats viel uit de folder niet af te lezen dat de drankpakken onder geen be ding tussen het oud papier te recht mochten komen. Drank pakken tussen het oud papier maakt de verwerking van dat papier onmogelijk. Verder wa ren de gemeenten niet op de hoogte gesteld van het huis- aan-huis verspreiden van de folder. Gemeenten subsidieer den automatisch en ongewild via de garantieprijs voor inge zameld papier de inzamel- struktuur van de drankpak- kenfabrikanten. Misleidend Niet alleen was de huis-aan- huisfolder in Zeeland mislei dend, maar ook een deel van de voorlichting in het milieupavil joen Ecodrome op de Floriade. Daar werd in een presentatie de indruk gewekt dat in geheel Zeeland op grote schaal karton nen drankverpakkingen met het oud papier werden ingeza meld. De Stichting Natuur en Milieu en de Vereniging Mi lieudefensie dienden tegen de presentatie een klacht in en werden in het gelijk gesteld. Het was voor de reklamekom- missie duidelijk dat er in Zee land geen behoorlijke inzame ling was opgezet. Door de vele negatieve krante- berichten en onder druk van de provincie Zeeland hebben de pakkenfabrikanten inmiddels besloten de inzameling te stop pen. De ZMF heeft van het Voorlichtingsbureau Karton nen Drankverpakkingen geëist dat het de konsumenten in Zee land duidelijk maakt dat de kartonnen drankpakken niet met het oud papier meegegeven kunnen worden. Met zo'n inzamelaktie van de pakken fabrikanten lijkt het alsof die bereid zijn medeverantwoordelijkheid te dra gen voor het verpakkingsafval. De pak kenfabrikanten moeten de verantwoor delijkheid voor het afval echter niet uit sluitend bij de consumenten en papier inzamelaars leggen. Ze zouden het mi lieu een grotere dienst bewijzen als ze overschakelden op meermalig bruikba re verpakkingen. De statiegeldfles is zo'n verpakking, maar ook andere soorten navulverpakkingen komen in aanmerking. Dan wordt niet alleen afval voorkomen, maar komt ook een einde aan de verspilling van energie en grond stoffen. (AA) Deze maand krijgt de aandeel houdersvergadering van Delta Nutsbedrijven (Deltan), de dis tributeur van nutsvoorzienin gen in Zeeland, het onderne mingsplan voor 1993 ter goed keuring voorgelegd. Daarin is een milieubeleid opgenomen dat weinig tot de verbeelding spreekt. In het milieu-aktieplan zit voor 1993 geld voor de installatie van hooguit vijf megawatt aan windenergie. Een vermogen dat overeen komt met twee pro cent van het totale windener In de vorige Wantij (oktober, nr.3) stond als auteur bij het artikel "Windstroom is meer waard" abusievelijk de naam van Thijs Kramer vermeld. De bijdrage was van de hand van Hans Bannink. (WdW) gievermogen dat over acht jaar volgens landelijke afspraken in Zeeland geplaatst moet zijn. Voorstellen voor een inhaalope ratie om de afgesproken hoe veelheid windenergie toch te realiseren, staan niet in het on dernemingsplan. Op het gebied van de waterbe sparing valt het op dat voor de konsument in 1993 van Deltan niets te verwachten valt. Del tan wil eerst wachten op de uit komst van het Vewin-plan, midden 1993. Andere nutsbe drijven, zoals het Groningse, gaan intusen wel zelf aan de slag met ondermeer het promo ten en verkopen van waterbe sparende douchekoppen. Bij Deltan ontbreekt het even eens aan een strategisch beleid om zo het gedrag van de afne mers te beïnvloeden, dat een beduidende besparing van elektriciteit, gas en water het resultaat is. Deltan zou naar onze mening meer energie in haar milieube leid moeten stoppen. (TvM)

Wantij | 1992 | | pagina 10