"Uit liefde voor het milieu en de systematiek" M Magda Roegholt neemt afscheid als milieudocumentaliste Paarse boek Willem de Weert Op de tweede verdieping van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg heeft de Zeeuwse Milieufederatie haar eigen documentatiehoek. Al sinds jaar en dag verzamelt en ordent Magda Roegholt hier artikelen, tijdschriften en boeken over milieu-onderwerpen. Speciaal de publikaties over Zeeland hebben haar belangstelling. Magda deed dit vrijwilligerswerk al vanaf 1973. Ze heeft nu in Petra van Zwieten een opvolgster gevonden, lijd voor een terug- en een vooruitblik. I agda Roegholt was één van de leden van het eerste uur bij de Ver eniging Milieuhygiëne Zeeland (VMZ). "Ik had al vanuit kerkelijke achtergrond zorg voor milieuzaken. Wij schrokken ons begin jaren ze ventig rot van de achteruitgang van natuur en milieu in Zeeland. Er verdwenen schorren, het Sloege- bied kwam vol industrie en er ver rees een kerncentrale. De Provin ciale Bibliotheek had in die tijd nog maar weinig aandacht voor milieu zaken. Maar de VMZ verzamelde al gauw een hoop papier over dit on derwerp. Een berg die nodig geor dend moest worden." Magda voelde daar wel iets voor. "Ik heb altijd een voorliefde voor systematiek gehad en kon die nu ten dienste van het milieu aanwen den." In het begin, we schrijven 1973, zag Marga door de bomen het bos niet meer. Zij ging te rade bij M.P. de Bruin, hoofd van het Zeeuwse Documentatiecentrum. Die wees haar door naar een spe cialist op het terrein van milieudo- kumentatie, de bedrijfsarchivaris van Hoechst Chemie. "Ja, hoe be staat het," lacht Marga nog, "het was alsof ik het hol van de leeuw binnenging. Maar deze man heeft me geweldig geholpen. Ik kon zijn systeem zo overnemen. Aan de ba sis van het systeem ligt de indeling van milieu-onderwerpen in water, lucht, bodem, energie, natuur en ruimtelijke ordening." "De eerste boekwerken werden uit de kontributie van de leden aange schaft," weet Marga zich nog te herinneren. "Ik zie nog zo dat paar se boek voor me, met plannen om grote stukken van Zeeland in ha ven- en industriegebied te verande ren." In het begin behielp het dokumen- tatiecentrum zich met een onge meubileerd kamertje in de Koe straat in Middelburg. "Later kre gen we onderdak bij het IVN, in een groot schoollokaal op de Heren gracht. Jammer genoeg maakten alleen de bestuursleden en een en kele scholier gebruik van het mate riaal." Daar kwam verandering in toen ze op een goede dag in kontakt kwam met Kees Hartman van de Zeeuwse Bibliotheek. "Die ontving mij heel enthousiast en bood ruimte aan in het schitterende nieuwe gebouw van de Zeeuwse Bibliotheek. Sinds dien heb ik hier een grote gastvrij- staan van het dokumentatiehoekje af en wijst bezoekers welwillend door." In 1981 verliet Magda Roegholt het bestuur van de VMZ die opging in de Zeeuwse Milieufederatie. Maar de dokumentatie bleef ze doen. Nie mand wilde haar vrijwilligerswerk overnemen. Tot Petra van Zwieten een keer over haar schouders mee keek en zich aanbood. Zij was tot voor kort medewerkster van het in- terbibliothekaire leenverkeer van de Zeeuwse Bibliotheek. Gezien haar achtergrond en belangstelling voor natuur en milieu heeft zij de wens de kollektie toegankelijker voor de bibliotheekbezoekers te ma ken. "Ik wil het geheel opnieuw or denen volgens het in de bibliotheek gebruikelijke S.I.S.O.-systeem." Magda is blij dat zich ter elfder ure nog een deskundige opvolgster aan diende. "Ik hoop dat Petra er in slaagt meer mensen gebruik te la- heid genoten. De Zeeuwse Biblio theek bleek bovendien bereid boe ken te onderhouden en waardevolle tijdschriften in te binden. Het loopt nog niet storm met publieke be langstelling, maar het gebruik is wel toegenomen. Het personeel van de bibliotheek weet van het be ten maken van de dokumentatie die ik in de loop der jaren verza meld heb. Het was voor mij een zin volle manier om een bijdrage aan de strijd tegen de achteruitgang van het milieu te leveren." Magda, namens de Zeeuwse Mi lieufederatie, bedankt! Petra van Zwieten (links) neemt ZMF-dokumentatiecentrum van Magda Roegholt in Zeeuwse Bibliotheek over.

Wantij | 1992 | | pagina 25