Veehoudster in Yerseke Moer vecht tegen macht mosselindustrie I 'Afvalberg riekt aan alle kanten Willem de Weert Illegaal Tussen het Kanaal door Zuid-Beveland en Yerseke ligt de Yerseke Moer. Laaggelegen poelgronden met een grillige, vaak nog oorspronkelijke verkaveling en vrij sterke hoogteverschillen. Zoute poldersloten, zoete veedrinkputten, elk met hun karakteristieke flora en fauna. Rust- en voedselgebied voor grote aantallen ganzen, eenden en steltlopers, rijk aan weidebroedvogels en belangrijkste binnendijks gelegen vogelgebied van Zeeland. Een van de laatste stukken Oudland van enige omvang in Zeeland, nog vrijwel ongeschonden. Vrijwel, want al jaren wordt er illegaal afval gestort. Een hoge berg schelpen ontsiert het landschap, stinkt, trekt vliegen en meeuwen aan. Een milieu-onhyginische toestand en een gevaar voor het vee in de Moer. De overheid treedt lankmoedig op. De familie Kole, beheerboer in het reservaat, is het gevecht met de macht van de mosselindustrie in Yerseke aangegaan. Druk Veehoudster Kole wil alle juridische moge lijkheden benutten om het afval uit de Yer seke Moer weg te krijgen. "Wij zijn natuur liefhebbers en hebben er bewust voor ge kozen als veehouder in het reservaat te werken. Daar vechten we voor. Mocht de bouw van de loods doorgaan dan kan de Landinrichting van ons een flinke schade claim verwachten. Er zijn verwachtingen gewekt, die ze niet waar kunnen maken." n het kader van de ruilverkave ling werd het melkveebedrijf van de familie Kole in 1989 naar de Yerseke Moer verplaatst. Met het Zeeuws Landschap, eigenaar van het weilandenreservaat, sloot Kole een beheerovereenkomst. Het be heer bestaat uit voortzetting van het oude boerengebruik. Dat wil zeggen dat de graslanden wel be weid en gehooid worden, maar dat moderne ingrepen, zoals ontwate ring, bemesting en bespuiting ach terwege blijven. Ook wordt niet ge hooid tot het broedseizoen voorbij is. In de winter treft men op de graslanden grote groepen ganzen aan. De Yerseke Moer is hun over winteringsplaats. Landbouw en na tuurbeheer gaan in de Yerseke Moer samen. Tussen de weilanden ligt echter een enorme berg schelpen. Het is afval van de mosselverwerkende industrie in Yerseke. Het wordt ge stort door afvalverwijderingsbedrijf Berg mosselschelpen ontsiert landschap, zorgt voor stank, trekt vliegen en meeuwen aan. Van Oeveren. De overheid heeft op vallend veel geduld gehad met deze illegale stort. Veehoudster Kole te kende, in gezelschap van de Zeeuw se Milieufederatie, herhaalde ma len bezwaar aan: 'De berg ontsiert het landschap, stinkt en trekt massa^s vliegen en meeuwen aan. De meeuwen ver spreiden de schelpen over de wei landen. Rottende resten komen in de drinkbakken en het veevoer te recht. Dit kan botulisme veroorza ken. Ons vee wordt er ziek van. Maar Van Oeveren maalt nergens om: als die maar goedkoop zijn af val kwijt kan. Ieder ander moet zijn afval naar de wettelijke stortplaats brengen en betalen. Van Oeveren lijkt in Yerseke boven de wet te staan. Ongelofelijk als je weet dat de schelpenberg illegaal is. Zelfs de grond is in de ruilverkaveling aan een ander toegewezen. Kole vindt dat de overheid lank moedig tegen Van Oeveren op treedt: Ze gedoogt overtreding van zowel de Afvalstoffenwet, de Wet op de Ruimtelijke Ordening als de Wet op de Bodembescherming. Bedrijfsaf val hoort niet illegaal in een gebied met natuurwetenschappelijke waar de. De overheid laat zich blijkbaar door de mosselindustrie van Yerse ke onder druk zetten. De provincie denkt de oplossing ge vonden te hebben in het verplaat sen van het probleem door een bouwvergunning voor een schel- penloods af te geven. Een gebouw van 80 bij 40 m aan de rand van de Yerseke Moer, pal tegenover het bedrijf van Kole. Ze is nu helemaal woedend: "De loods past niet in het streek plan. De bouwvergunning is gegege- ven buiten de procedure voor streek planwijziging om. De loods is ge deeltelijk open, dus blijven we last van stank, vliegen en meeuwen hou den. Ook wil de firma Van Oeveren, als ik zijn aanvraag voor de afval stoffenwetvergunning zie, meer soorten afval kwijt. Hij wil ook ruimte voor sloopafval en putten voor bezinksel en zuiveringsslib uit de mosselfabrieken. Het is een po ging om voor de mosselindustrie een stortplaats in het agrarisch gebied te legaliseren. In Yerseke wordt een vies spelletje met het milieu ge speeld. In onze ogen is de firma Van Oeveren een milieucrimineel die door de gemeente Reimerswaal ge steund wordt. De gemeente wil zelf de loods niet op het industrieterrein hebben. Burgemeester Verbree en wethouder Van Overloop (milieu en ruimtelijke ordening) spelen een be denkelijke rol in deze milieu-affai re."

Wantij | 1992 | | pagina 7