Veedrinkputten Foort Minnaard In deze nieuwe rubriek aandacht voor de kleine land schapselementen in Zeeland en het onderhoud ervan. Kleine landschapselementen zijn bijvoorbeeld knotbo- men, hoogstamboomgaarden en veedrinkputten. De Stichting Landschapsverzorging Zeeland (SLZ) houdt zich speciaal bezig met deze kleine landschapselemen ten. De artikelen worden door medewerkers van deze stichting geschreven. De rubriek opent met de veedrink put. Veedrinkputten, de naam zegt al, V dienen als drinkwater voor vee. Veedrinkputten vind je daarom vooral in weilanden, maar ook op erven van boerderijen. Ze komen ver spreid door de hele provincie voor, zo'n 600 in Zeeuws-Vlaanderen, 500 op Wal cheren en Zuid-Beveland en 100 in de rest van Zeeland. Vrijwel alle putten zijn in het verleden door mensen gegraven. Toen was dat de enige mogelijkheid om vee in de wei van zoet drinkwater te voorzien. Het water in de sloten en het grondwater was meestal te brak 0111 te drinken. In de drink put werd zoet regenwater opgevangen. Gemiddeld zijn de putten 300 vierkante meter groot, en tot zo'n 2 meter diep. Waarde Oorspronkelijk werd vooral de waarde als drinkwaterreservoir gezien. Inmiddels wordt ook de cultuurhistorische en land schappelijke waarde erkend. Veel drink putten hebben een grote natuurwaarde, omdat ze zoet water bevatten in een brak ke omgeving. Dit heeft tot gevolg dat in de putten voor Zeeland bijzondere planten en dieren voorkomen. Het meest bekend is de waarde van de putten voor amfi bieën, vooral voor de voortplanting van deze dieren. De meeste amfibieën zijn daarvoor aangewezen op stilstaand, zoet of vrijwel zoet water. Met name voor de boomkikker en de kamsalamander zijn de putten van levensbelang. Beide soorten zijn overigens in heel Nederland zeldzaam. De boomkikker vinden we in Zeeland alleen nog in West-Zeeuws-Vlaanderen, de kamsalamander ook nog in Oost-Zeeuws- Vlaanderen. Bedreigingen Er is in Zeeland in de loop der jaren veel weiland omgezet in bouwland. De putten werden dan meestal gedempt. Of er werd een waterleiding aangelegd, waardoor de drinkput overbodig werd. Die bedreiging is nu minder geworden, omdat de overge bleven putten nog fungeren als drink plaats, of door de eigenaar in stand gehou den worden om hun natuur- en land schapswaarden. Er worden zelfs weer nieuwe putten gegraven, meestal op een erf, omdat de bewoner een waterelement op het erf mooi vindt, of omdat de bewo ner een bijdrage wil leveren aan natuur en landschap. Onderhoud Een andere bedreiging vormt het achter wege blijven van het noodzakelijke onder houd van de putten. Het zijn gegraven klei ne watertjes; door resten van afgestorven waterplanten en door het intrappen van de oevers door drinkend vee, verlanden ze langzamerhand. Daardoor gaat de water kwaliteit achteruit, en vallen ze snel droog. Af en toe moeten ze daarom uitgebaggerd worden, zodat ze meer water kunnen bevatten. De laatste jaren wordt er weer veel aan onderhoud gedaan. De interesse van de eigenaren is toegenomen, en de overheid stelt via de Stichting Landschaps verzorging Zeeland geld beschikbaar voor onderhoud. Activiteiten Er zijn activiteiten opgezet om de belang stelling voor de veedrinkputten te verho gen, en het voortbestaan te verzekeren. De Stichting Landschapsverzorging Zee land houdt zich bezig met onderhoud en aanleg van putten. Door het Zeeuws Biolo gisch Museum is samen met andere organi saties een drinkpu tten-adoptieproject voor basisscholen opgezet. Voor dit project zijn leskisten gemaakt. Speciaal ten behoeve van de kamsalamander loopt er momen teel in Oost-Zeeuws-Vlaanderen een pro ject van de Stichting Landschapsverzor ging Zeeland. De Stichting Doen (postco deloterij) heeft geld beschikbaar gesteld voor herstel en aanleg van een aantal leef gebieden van deze salamander. Een specia le folder met informatie over dit project is verkrijgbaar bij de Stichting Landschaps verzorging Zeeland. De provincie Zeeland M.A. h 1 heeft een brochure over de veedrinkput uitgegeven, verkrijgbaar bij het bureau Voorlichting. Sinds enige jaren is er een Herpetologi- sche Studiegroep Zeeland actief. Deze stu diegroep bestaat uit vrijwilligers die onderzoek doen naar amfibieën en reptie len. Zij houden zich ook bezig met inven tarisaties van drinkputten. Voor meer informatie: Stichting Landschapsverzorging Zeeland Postbus 286, 4460 AR Goes, tel.OllOO-30936. Informatie over de Herpetologi- sche Studiegroep: Kees Musters, Bellinkstraat 2 te Middelburg, tel. 01180-33898. Foort Minnaard is coördinator van de Stich ting Landschapsverzorging Zeeland. 10 WANTIJ MAART 1993

Wantij | 1993 | | pagina 10