bSm hhhf Berichten Ledenvergadering Dinsdag 23 maart a.s. houdt de Zeeuwse Milieufederatie haar voorjaars-ledenvergadering in de "Prins van Oranje", Nieuwstraat 14 te Goes. De vergadering begint om 19.30 uur. Agenda 1. Opening 2. Notulen van de ledenvergade ring van 27 oktober 1992 3. Jaarverslag 1992 4. Financiële verslag over 1992, de bevindingen van de kascom- missie en de decharge van de penningmeester 5. Bestuurswijziging; dit vereni gingsjaar dient te worden voor zien in de vacatures voor drie bestuursposten. Martin Hemmin- ga en Maurice Vereecken treden af en zijn niet herkiesbaar. Tus sentijds moest Hans Eckhardt vanwege zijn te drukke werk zaamheden met het bestuurs- werk stoppen. Ter vergadering zullen door het bestuur kandida ten voor de vacante posten wor den voorgedragen. 6. Rondvraag 7. Sluiting, voorzien ca. 20.15 uur. Het jaarverslag treft u bijgevoegd in deze Wantij. De andere verga derstukken kunnen worden opgevraagd bij het secretariaat van de ZMF, bereikbaar onder tel. 01100-30075. In de vergader zaal zullen de stukken ook aan wezig zijn. Themadeel Moet de ZMF meedoen aan de waterschapsverkeizingen? Volgend jaar vinden er verkiezin gen van de waterschappen plaats, gekoppeld aan de gemeenteraadsverkiezingen. Waterschappen hebben belang rijke taken voor de kwaliteit van het oppervlaktewater en het waterbeheer van natuurgebie den. De vraag is dan ook actueel of en op welke manier de natuur- en milieuorganisaties zich met deze verkiezingen moeten bemoeien. Er wordt eerst stil gestaan bij de nieuwe taken van het water schap met vooral veel aandacht voor de relatie met natuur en milieu. Een vertegenwoordiger van de waterschappen zal hier aan een bijdrage leveren. Vervol gens zal het bestuur van de ZMF een standpunt ter discussie stel len over hoe natuur- en milieuor ganisaties met de waterschaps verkiezingen kunnen omgaan, (t.v.m.) Reclamedrukwerk Niemand hoeft nog langer sta pels reclamedrukwerk in de bus te krijgen. Eindelijk zijn er lande lijke stickers om ongeadresseerd reclamedrukwerk te weren. Ver eniging Milieudefensie, consu mentenorganisaties, Vereniging van Nederlandse Gemeenten en het Direkt Marketing Instituut Nederland (DMIN) hebben hier over afspraken gemaakt. Stickers Vanaf begin maart zijn er twee brievenbusstickers verkrijgbaar, de ene om ongeadresseerd recla medrukwerk buiten de brieven bus te houden en de andere om aan te geven dat men ook geen huis-aan-huis bladen wil ontvan gen. Op alle gemeentehuizen zijn de stickers gratis af te halen. Mensen die het bezoek aan het gemeentehuis bezwaarlijk vin den, kunnen de stickers schrifte lijk bestellen bij het DMIN. Men sen die al een sticker op de brie venbus hebben geplakt, hoeven die niet te vervangen. De ver spreiders respecteren ook de bestaande stickers. De reclame- verspreiders zullen regelmatig het aantal brievenbussen met sti ckers tellen zodat de oplage van hun materiaal aangepast kan worden. Wie ondanks de stickers toch reclamedrukwerk in de brievenbus vindt, kan klagen bij de verspreider of opdrachtgever. Handelen zij de klacht niet bin nen vier weken naar tevreden heid af, dan kan men met de klacht terecht bij de Reclame Code Commissie, (a.a.) Glastuinbouw Het ziet er naar uit dat het pro vinciebestuur de grootschalige glastuinbouwontwikkelingen in Zeeland geen strobreed in de weg zal leggen. Enkele maanden geleden werd de noodzaak om de effecten voor landschap, natuur en milieu per locatie in kaart te brengen, breed onderkend. Die informatie zou als toets moeten dienen om de wenselijkheid van glastuinbouw te beoordelen. Achteraf blijken die locatie-afhankelijke milieu effectstudies slechts een doekje voor het bloeden. Want, nog voordat er een behoorlijke milieu-effectstudie is afgeleverd, heeft de economische lobby in de provincie het pleit beslecht ten voordele van vestiging op drie locaties in Midden-Zeeland, allerlei duurzame doelstellingen in milieubeleidsplannen ten spijt. Als het er op aan komt blijkt het milieubelang de restpost van het beleid, (t.v.m.) PAP Jarenlang heeft de nadruk bin nen het Zeeuwse afvalbeleid gelegen op het verwerken van het aangeboden afval door stor ten. De hoeveelheid afval per persoon per jaar is de laatste 25 jaar verdubbeld en plaatst de Zeeuwse samenleving voor grote problemen. Dat kan niet langer. Het provinciebestuur beseft dit ook. Uit het ontwerp-Provinciaal Afvalstoffen Plan (PAP 3) blijkt dat de provincie meer aandacht gaat besteden aan het voorko men van afval. Preventie De stortplaatsen zijn bijna vol. Nieuw te bouwen vuilverbran dingsinstallaties bieden geen oplossing. Aan de afvalverbran ding worden strenge eisen gesteld, maar toch treedt er altijd luchtvervuiling op. De sterk ver vuilde verbrandingsresten, met o.a. zware metalen, moeten gestort worden. Nu het PAP afvalpreventie als uitgangspunt voor het beleid kiest, kan het afvalprobleem eindelijk eens grondig worden aangepakt. Het is de bedoeling dat 8% van het afval wordt voorkomen en dat 54% wordt hergebruikt. Momenteel is er in Zeeland nog nauwelijks sprake van afvalpre ventie en wordt 25% van het afval hergebruikt. Van een nood zakelijke trendbreuk is nog geen sprake. Bij het voorgestelde beleid blijft het afvalaanbod toe nemen tot het jaar 2000. Volgens de ZMF moet het mogelijk zijn het afvalaanbod vanaf 1997 niet meer te laten groeien. Dat heeft een studie voor Zeeland van de Erasmusuniversiteit aangetoond. Voorwaarde voor een succesvol afvalpreventiebeleid is wel dat bedrijven, overheden en andere organisaties gezamenlijk aan de slag gaan om de hoeveelheid afval terug te dringen. Burgers kunnen een deel van het afval zelf composteren. Reclamedruk werk kan worden geweigerd. Ook loopt in Zeeland de actie boodschappentas. Onder het motto "Laat je niet inpakken, pak je eigen tas" worden consumen ten en winkeliers opgeroepen geen (plastic) wegwerptassen meer te gebruiken. De ouderwet se boodschappentas vormt het milieuvriendelijke alternatief. In navolging op deze actie gaan een aantal gemeenten afspraken maken met winkeliers over het verminderen van wegwerpver pakkingen en over het stimule ren van statiegeldverpakkingen. In weer andere gemeenten wor den scholen ondersteund bij het opzetten van afvalpreventie-pro jecten. Wanneer preventie van afval meer bijval krijgt zal pas echt sprake zijn van een echte trendbreuk, (a.a.) WANTII MAART 1993

Wantij | 1993 | | pagina 12