ouwblad De grote schoonmaak Maart 1993 Schoonmaakmiddelen In het huishouden De professionele markt De ecologische fabriek Voor meer informatie rt Aartsen en Willem de Weert Als je de reclames gelooft is voor elke schoonmaakklus een speciaal schoonmaakmiddel nodig. De schappen in de winkels puilen uit van de verschillende reinigers voor de oven, het toilet, de ramen, de vloerbedekking, de tuinstoelen etc. In de meeste gevallen gaat het om milieuschadelijke producten. Er zijn ook producten op de markt die door de fabrikant "groen" of "eco" genoemd worden, maar zeker nog schadelijk voor het milieu zijn. De productinformatie die de overheid vraagt, is te beperkt. Zo lang de overheid geen strikte normen stelt, dekt de vlag niet altijd de lading. De con sumentkan op een dwaalspoor gebracht worden. Als de flessen leeg zijn worden ze opnieuw gevuld, met als gevolg minder afval." Milieuschade Niet alleen de dosering bepaalt de milieu schade die een schoonmaakmiddel veroor zaakt, maar ook de stoffen waaruit het bestaat en de verpakking waarin het zit. Hieronder volgt de milieuschade van de verschillende stoffen: Wasactieve stoffen In elk schoonmaakmiddel zitten wasactie ve stoffen. De wasactieve stoffen weken het vuil los en zorgen er voor dat het vuil in het water blijft zweven. Ze doen dus het reinigende werk. Er bestaan twee soorten: - de vetzure zepen van plantaardige of dierlijke vetten - synthetische stoffen die gemaakt zijn van aardolie; op de verpakking worden ze Schoonmaakmiddelen dDhr. Kleyn is eigenaar van een middelgroot schoonmaakbedrijf in Goes. Hij vindt al die verschil lende synthetische schoonmaak middelen niet erg praktisch en bovendien overbodig. Met schoonmaakmiddelen op basis van natuurlijke stoffen en met milde zuren als citroen- en azijnzuur kan hij het meeste vuil wel te lijf. Ontsmettingsmidde len zijn daarbij uit den boze. Zuinig Hoe milieuvriendelijk de produkten ook zijn, toch belasten ze het milieu. Als je bij het schoonmaken het milieu wilt sparen, moet je zuinig met de reinigers omgaan. In het bedrijf van de heer Kleyn hebben ze dat goed begrepen: "We maken vooral scholen en kantoren schoon. Daar is het vuil veelal hardnekkiger dan bij de meeste mensen thuis. Toch maken we op een manier schoon die het milieu minder belast dan de wijze waarop de meeste huismannen en -vrouwen schrobben en boenen. We gooien niet zomaar een scheut middel in de emmer. De schoon- maakflessen zijn voorzien van een doseer- dop zodat we niet meer schoonmaakmid del gebruiken dan strikt noodzakelijk is. meestal aangeduid met anionogene of niet-ionogene wasactieve stoffen. Aardolie raakt ooit op en er treedt veel milieuver vuiling op bij de winningen en het trans port. Dit is één van de redenen waarom zepen van natuurlijke herkomst beter voor het milieu zijn. Ze zijn gemaakt van her nieuwbare grondstoffen. VOUWBLAD WANTIJ MAART 93

Wantij | 1993 | | pagina 13