Daarnaast blijkt dat in het slib van de riool waterzuiveringsinstallaties en op de bodem van de verschillende wateren syn thetische wasactieve stoffen in grote hoe veelheden terug te vinden zijn; ze zijn slecht biologisch afbreekbaar. Uit een onderzoek van de consumentenbond blijkt dat een aantal synthetische schoon maakmiddelen op het vlak van biologische afbreekbaarheid recentelijk sterk verbe terd zijn, maar de meeste zepen op basis van natuurlijke grondstoffen zijn nog steeds sneller en vollediger afbreekbaar en daardoor beter voor het milieu. De merken Ecover, Akwarein en Meta zijn op natuurlijke basis, maar zijn meestal alleen in de natuurvoedingswinkel ver krijgbaar. In de supermarkt zijn vloeibare zepen als Driehoek en 't Groene Hart beter voor het milieu. Op de professionele markt is voor het schoonmaken van fabrieks- en kantoorgebouwen Eco Point een geschikt alternatief. Ontharders Aan de meeste schoonmaakmiddelen wor den ontharders toegevoegd om te voorko men dat het opgeloste vuil neerslaat. De bekendste ontharder is fosfaat, maar die wordt niet meer gebruikt. Nu zien we dat veelal NTA, of EDTA toegevoegd is. Beide fosfaatvervangers breken slecht af en los sen in de waterbodem zware metalen op. De zware metalen komen op deze wijze in het oppervlaktewater terecht. Gelukkig zijn er ook schoonmaakmiddelen te koop zonder, of met andere fosfaatvervangers. Minder milieuschadelijke ontharders zijn soda (natriumcarbonaat), zeoliet (of NAS) en citraat. Welke ontharder wordt gebruikt staat meestal op het etiket. Oplosmiddelen In een aantal reinigers (voor de oven, rui ten, meubelen, tapijten) zitten oplosmid delen om vet op te lossen en om streep- loos schoon te maken. Oplosmiddelen zijn echter overbodig en hebben vele milieu bezwaren: ze dragen bij aan het broeikas effect en aan de vorming van smog. Daar naast zijn er oplosmiddelen (o.a. aromati sche koolwaterstoffen) die zich ophopen in het vetweefsel van mens en dier en kan ker kunnen veroorzaken. Welk oplosmid del in de reiniger zit, staat helaas meestal niet op het etiket vermeld. Als u "tri", of "per" op een etiket ziet staan moet U het in ieder geval nooit gebruiken. Tri en per zijn ZEER SCHADELIJK. Ook alcohol is een organisch oplosmiddel. Hij is minder milieuschadelijk dan de hier boven genoemde oplosmiddelen, omdat hij beter afbreekbaar is. Bleekmiddelen In diverse reinigers komen bleekmiddelen voor. Meestal gaat het om percarbonaat, of perboraat. Perboraat kan in tegenstelling met percarbonaat in de rioolwaterzuive ring niet uit het afvalwater gehaald wor den en is schadelijk voor het milieu. Op het etiket staat meestal aangegeven dat er een zuurstofbleekmiddel in zit. Om welk bleekmiddel het gaat weet men dan niet. Men kan dus beter geen bleekmiddel gebruiken. Zuren Aan schoonmaakmiddelen worden zuren toegevoegd om bijvoorbeeld roest, cementresten en urine- en kalksteen te kunnen verwijderen. WC-reinigers bevat ten zuren. Sterke zuren, zoals zoutzuur, zwavelzuur zijn schadelijk voor het milieu; ze doden veel bacteriën, ook de nuttige. Citroen-, azijn-, fosfor-, miere- en wijn steenzuur zijn zwakkere zuren en daar door beter voor het milieu. In praktisch alle winkels is schoonmaakazijn te koop. (Pas op: doe schoonmaakazijn nooit in het eten!) Basen Basen worden aan reinigers toegevoegd omdat ze de werking van de wasactieve stoffen versterken. Sterke basen, zoals nat ronloog en kaliloog zijn milieuschadelijk. Ze worden bijvoorbeeld in ontstoppers gebruikt. Minder schadelijk voor het milieu zijn soda, ammonia en borax. Soda wordt bijvoorbeeld gebruikt in poedervor- mige schuurmiddelen zoals Vim. Ontsmettingsmiddelen Ontsmettingsmiddelen zijn per definitie milieuschadelijk, omdat ze niet alleen hin derlijke, maar ook nuttige bacteriën doden. Vooral chloor en fenol vormen een grote belasting voor ons milieu. Chloor reageert in het afvalwater met andere stof fen en vormt daarmee allerlei schadelijke verbindingen. Sommige daarvan kunnen de kans op kanker vergroten. Gebruik dus nooit chloor! Hulpstoffen De meeste reinigers bevatten naast de hierboven genoemde stoffen een aantal hulpstoffen. Ze dienen het tegengaan van bederf, conserveermiddel, of ter verkrij ging van een lekker geurtje en mooi kleur tje. Aan deze hulpstoffen kleeft een twee tal bezwaren. Ze breken soms moeilijk af en belasten daardoor het milieu en er zijn er ook die allergische reacties opwekken bij de gebruiker. Verpakkingen Praktisch alle schoonmaakmiddelen wor den geleverd in plastic wegwerpflessen, meestal van polyetheen (PE). Alleen al in Zeeland gooien we circa 4 miljoen afwas- middelflessen weg. In Zeeland worden de wegwerpflessen gestort en blijven ze wel 100 jaar op de afvalberg liggen. Ze zijn niet alleen een afvalprobleem, maar ook een verspilling van energie en grondstoffen (aardolie). Ecover kent een zelftapsysteem. In het huishouden Met de volgende reinigers m wordt het milieu ontzien en kan in het huishouden toch alles goed schoongemaakt worden: 1Soda, vloeibare, of groene zeep (eventu eel een allesreiniger op basis van natuurlij ke stoffen, zoals Ecover, Akwarein, Silves ter). 2. Poedervormig schuurmiddel zonder bleekmiddel (Vim of Grit). 3. Schoonmaakazijn, of citroenzuur 4. Ossegalzeep 5. Spiritus 6. Afwasmiddel (op basis van natuurlijke grondstoffen, zoals Ecover, Akwarein, Meta) Keuken schoonmaken: Tegels, kraan, aanrecht, fornuis e.d. afne men met een sopje van vloeibare zeep, of allesreiniger op basis van natuurlijke stof fen (Akwarein, Silvester, Ecover). Hard nekkige vlekken en kalk kunt u verwijde ren met schoonmaakazijn, of een poeder vormig schuurmiddel zonder chloor (VIM, of Grit). Het vloeibare schuurmiddel van Ecover is ook een milieuverantwoord mid del. Aangekoekte pannen van staal en emaille schoonmaken: Opzetten met water en soda en nawassen met afwasmiddel op basis van natuurlijke stoffen (Akwarein, Ecover, Silvester). Aangekoekte aluminiumpannen schoonmaken: In de week zetten met afwasmiddel (op basis van natuurlijke stoffen) en daarna VOUWBLAD WANTIJ MAART 93

Wantij | 1993 | | pagina 14