schuren met een hard sponsje. Gootsteen ontstoppen: Ontstoppen met rubberen gootsteenont stopper. Eventueel soda gebruiken, maar geen gootsteenontstoppende middelen! WC en douche/bad reinigen: Schoonmaken met vloeibare zeep, of alles- reiniger op basis van natuurlijke stoffen. Daarna kalkranden verwijderen met schoonmaakazijn (nooit schoonmaakazijn gelijktijdig gebruiken met zeep, ze doen eikaars werking teniet). Gebruik nooit chloor, of andere ontsmettingsmiddelen! Ramen wassen: Schoonmaken met warm water, of warm water met een scheutje spiritus. Vloeren poetsen: Met water, of een sopje van vloeibare zeep (eventueel een allesreiniger op basis van natuurlijke stoffen). Vlekken verwijderen: Verwijderen met Ossegalzeep. Zelftapsysteem Foto ZMF De professionele markt De markt van reinigingsmiddelen is in de d Benelux voor het grootste deel in handen van multinationale chemiebedrijven als Procter Gamble, Lever en Henkei. Sinds enige tijd probeert een aantal kleinere ondernemingen tegen deze "witte reuzen" op te boksen en op een voor het milieu vriendelijkere manier schoonmaakmidde len te produceren. Het Zeeuwse Eco Point en het Belgische Ecover zijn daar twee voorbeelden van. Eco Point In het ondernemingscentrum van Sint- Maartensdijk (Tholen) is sinds 1991 Eco Point gevestigd. Eco Point richt zich op reinigings- en onderhoudsmiddelen voor "de professionele markt": fabrieken, kanto ren, verzorgingstehuizen, schoolgebou wen etc. Alle bedrijven hebben met reini ging te maken. Enkele voorbeelden zijn: het ontvetten van machines, schoonmaken van gereedschappen, reinigen van toilet ten en schrobben van vloeren. Volgens de firmanten Samuels en Van Straaten heeft Eco Point de tijd mee. "Het milieu staat enorm in de belangstelling, de overheid stelt steeds hogere milieu-eisen aan bedrijven. In 1995 zijn grote bedrijven verplicht een milieuzorgsysteem in huis te hebben. Ook de Arbowet stelt strenge eisen voor een gezonde werkomgeving. Onze producten zijn veilig voor mens, milieu en machine. De markt is er rijp voor. Tot voor kort hadden bedrijven geen keuze. Ze waren gedwongen voor perso neel en milieu onveilige producten te gebruiken." De term milieuvriendelijk gebruiken ze liever niet. "Dat etiket wordt te pas en te onpas op producten geplakt. Wij spreken van ecologisch verantwoorde reinigings middelen: producten die in het milieu in korte tijd biologisch afbreekbaar zijn." Voedingsmiddelen Eco Point betrekt zijn grondstoffen uit de voedingsmiddelenindustrie. "Het in de juiste verhoudingen mengen van de juiste plantaardige stoffen is het geheim van Eco- point," zegt Samuels, hoofd research. "Che mische reacties komen daar niet aan te pas." "Zo maken we als vervanger voor het zeer schadelijke oplosmiddel tri gebruik van een plantaardig oplosmiddel, dat volko men biologisch afbreekbaar is. Stoffen die in ons normale eten en drinken voorko men, zijn bij ons de ingrediënten voor rei nigingsartikelen. De ontkalkers in Eco Pointproducten zijn gebaseerd op natuur lijke zuren die ook in bier en roggebrood voorkomen. Ons onderhoudsproduct voor afvoerbuizen is op basis van bacteriën die verstoppingen voorkomen. De handzepen bevatten kokosnotenolie, zijn vrij van oplosmiddelen." Van Straaten laat de door de overheid voorgeschreven productinformatie zien: "Geen doodshoofden, geen kruizen, geen vlammen, geen bijzondere gevaren." Verpakkingen De filosofie van Eco Point strekt zich ook uit tot de verpakkingen. "We nemen alle lege verpakkingen gratis terug. Vaten maken we schoon en gebruiken we opnieuw. De reinigingsmiddelen worden als concentraat geleverd, enzerzijds om de gebruiker zelfde gewenste sterkte te laten bepalen, anderzijds om op het transport te besparen. In de spuitbussen worden abso luut geen drijfgassen gebruikt, maar een systeem dat op overdruk van lucht werkt." De ecologische fabriek Ecover opende in oktober 1992 e"vs werelds eerste ecologische chemiefabriek" in het Vlaamse Oostmalle. Ecover bedient via distributeur Natufood in Nederland reformzaken, maar is in België in de super markt verkrijgbaar. Sinds kort profileert Ecover zich ook naar de industrie. Ecover zegt er een zeer strikte filosofie op na te houden. Het bedrijf streeft naar een minimale belasting van het milieu en bouwde daarvoor in Malle een "ecologi sche fabriek". Herbruikbaar Bij de bouw werden zoveel mogelijk biolo gisch afbreekbare en herbruikbare mate rialen toegepast, waaronder hout uit Euro pese productiebossen, baksteen gemaakt uit het kleihoudend afvalmateriaal van de steenkoolindustrie, radonvrije gipskarton- platen voor de plafonds, isolatieplaten van gerecycled papier, wanden besmeerd met verven op natuurlijke basis en riolering van grèsbuizen in plaats van PVC. Zeer opvallend aan de fabriek is het grote gol- VOUWBLAD WANTIJ MAART 93

Wantij | 1993 | | pagina 15