Blauwbekkend maar voldaan naar huis Regionaal Vogels tellen en bomen knotten op de Bevelanden Joop Westerweel De vogelwerkgroep Beveland is een klein, doch belang rijk. onderdeel van de Koninklijke Nederlandse Natuur historische Vereniging (KNNV) en behoort bij de afde ling Noord- en Zuid-Beveland. Bij deze afdeling horen diverse werkgroepen met een breed scala aan speciali teiten op het gebied van natuur, planten, zoogdieren, educatie en landschapsonderhoud. hHet waarnemen van vogels wordt niet alleen beroepsmatig verricht, maar is voor velen een favoriete vrijetijdsbesteding. Deze activiteit kan tot een verslaving uitgroeien: almaar erop uit, weer of geen weer. De vogelaar staat meestal bekend als een persoon die gewapend met verrekijker, blauwbekkend van de kou in de winter of puffend op een warme zomerdag, intensief tuurt over vel den en wegen en naar zijn gevoel voldaan weer naar huis terugkeert. Vogelsoorten Het is niet precies bekend hoeveel soorten vogels Nederland telt: schattingen liggen rond de 500. Dit aantal is onder te verde len in stand- en trekvogels. Het ontdekken van een nieuwe, hier onbekende vogel soort is wel het hoogtepunt voor elke vogelwaarnemer. Waarnemingen van zeld zame vogels komen vooral tijdens de vogeltrek voor, elk voor- en najaar steeds meer. In het archief van onze werkgroep staan dan ook vele verrassende waarnemingen vermeld, zoals Russische kauw, roodkeel- pieper, kwak, kwartelkoning, roodkop klauwieren, scharrelaars en nog veel meer. De op schrift gestelde waarnemingen date ren zelfs van het begin van deze eeuw en geven een schat aan informatie op orni thologisch gebied in de Zeeuwrse Delta. FotoZuidWestHoek Ook boeken over uitheemse of tropische vogelsoorten moesten aangeschaft wor den. Er werden vogels waargenomen als kanaries, zebravinken, grote en kleine par kieten, wida's, glansspreeuwen, nijlgan- zen, goudfazanten, kippen en nog veel meer ontsnapte gevederden. Flamingo's En wat te denken van meldingen in december j.l. over flamingo's en ibissen op de Philipsdam en een ooievaar dicht bij Wemeldinge. Onmogelijk, of toch? We hadden immers op de lagere school geleerd dat ooievaars elk najaar wegvlogen naar warme gebieden in Afrika? Het afgelopen jaar gaf ons vele vraagte kens en verrassingen, maar ook weer de volle moed om activiteiten te organiseren zoals excursies, vogeltellingen, inventarisa ties, voorlichtingsavonden en contacten aanknopen met andere vogelwerkgroe pen. Individuele en gezamenlijke activitei ten, in samenwerking met andere natuur- verenigingen, zoals het projekt "Nestkas ten voor roofvogels en uilen" van de Stich ting Landschapsverzorging Zeeland. Meewerken aan nieuwe cursussen, georga niseerd door de Educatieve werkgroep KNNV. Knotten Ook zijn enkele leden van de vogelwerk groep werkzaam bij de knotbeheerswerk- groep. Deze werkgroep, o.l.v. Tonnie Outermans, verzet in samenwerking met gemeentelijke instellingen en boeren belangrijk werk voor flora, fauna en het landschap: wilgen en populieren knotten, hoogstamfruitbomen snoeien, meidoorn hagen opknappen en rietvelden en dijk hellingen maaien. Soms merken mensen wat ondoordacht op dat die bomen met kale stronken (wilgen) toch geen zicht zijn in het landschap. Maar bij verdere uitleg zien ze toch de noodzaak en het nut ervan in. Jammer genoeg is nog niet iedereen van het belang van natuurbehoud door drongen. Laten wij allen zuinig zijn op de natuur! U bent van harte welkom aan acti viteiten deel te nemen, mee te werken of gewoon mee te wande len. Onze werkzaamheden zijn gebaseerd op vrijwillige basis en uw aanwezigheid en/of eventuele ideeën stellen wij zeer op prijs. Voor meer inlichtingen: Joop Westerweel, tel. 01134-1969- Joop Westerweel organiseert de excursies van de KNNV Bevelanden. 13 WANTIJ MAART 1993

Wantij | 1993 | | pagina 17