Vrij spel in de slufter Nieuw natuurgebied op Neeltje Jans Thijs Kramer Tevreden kijkend inspecteerde staatssecretaris Gabor zijn werk, gadegeslagen door een grote schare genodig den. Het water stroomde door het zojuist gegraven gat in de dijk. de slufter binnen. Gedeputeerde De Vries zat nog in de bulldozer op de andere oever, zich afvragend hoe ze zonder natte voeten de overkant kon bereiken. Vertegenwoordigers van Natuurmonumenten en het Zeeuwse Landschap gaven voor de tv-camera in 15 seconden een toelichting. Een nieuw natuurgebied op Neeltje Jans was een feit. John Beijersbergen, medewerker van de directie Milieu ea Water van de provincie Zeeland, is nauw betrokken bij het opstellen en uitvoeren van de natuurontwikkelingsplannen op Neeltje Jans. In zijn jonge jaren struinde hij al rond op het legendarische eiland De Beer bij Voorne dat voor de industriële ontwikkeling van Rotterdam moest wij ken. Op het zeer brede en vlak oplopende strand van De Beer maakte hij kennis met broedende sterns en ontdekte hij prachti ge natte duinvalleien. Hij kreeg een goed beeld van de natuur- en landschapswaar den van de dynamische kust. Een voor beeld dat van pas kwam bij het opstellen van de natuurontwikkelingsplannen voor Neeltje Jans en de Schelphoek langs de zuidkust van Schouwen. Zeewater John Beijersbergen geldt ondertussen als één van dé deskundigen op dit terrein. Hij legt uit dat "slufter" is afgeleid van een toponiem dat op Texel voorkomt. Het heeft waarschijnlijk iets met het woord "sleuf' te maken: een langwerpige, smalle opening. De term "slufter" wordt gebruikt om een geul aan te duiden die vanuit de Noordzee door een gat in de duinen naar een gebied daarachter loopt. Door deze opening stroomt met het getij regelmatig zeewater naar de strandvlakte achter de duinen. Op Neeltje Jans is een deel van het zand wat in zeewaartse richting verschoven, de zee. "In het begin kregen we nog al eens het commentaar dat zo'n klein dinge tje nooit iets kon worden. Waarom al die moeite voor zo'n klein gebied? Maar de cri tici is het behoorlijk meegevallen. Dat kan ook bijna niet anders als je ziet dat er tij dens de forse novemberstorm zo'n 200.000 m3 water het gebied instroomde.' Storm De slufter op Neeltje Jans is zo aangelegd dat de vlakte achter de eerste duinregel gemiddeld 10 maal per jaar onderstroomt. Verwacht wordt dat het gebied in de hui dige vorm tientallen jaren meegaat. Mis schien slaat er tijdens een hevige storm nog een gat in de duinenrij, of komt er op nog wat langere termijn een nieuwe rij duinen voor het gebied te liggen. Maar dat mag de pret niet drukken, want dit soort ontwikkelingen hoort bij een dynamisch kustmilieu. Na elke storm ziet het gebied er weer anders uit. Zoet-zout "Voordat de slufter open ging, zagen we vanuit het duin al zoet water het gebied inlopen," vertelt Beijersbergen. "Dat zie je Bij de aanleg van de slufter op Neeltje Jans waren verschillende organisaties betrokken: (vlnr) A. Rijk, (aannemer), C. Beije, J. Flipse, J. Beijersbergen (provincie Zeeland), R. Barke- ma (Natuurmonumenten) en G. Buth (Zeeuws Landschap). Foto: Bert Muller zodat er een langwerpige laagte ontstond tussen twee duinenrijen. De laagte is onge veer 20 ha groot en staat via een opening in de voorste duinenrij in verbinding met ook in de buitenvalleien op de Kwade Hoek op Goeree of in de Slufter op Texel." Het bijzondere van een slufter is juist de zoet-zout contactzone, die van jaar tot jaar 14 WANTIJ MAART 1993

Wantij | 1993 | | pagina 18