i De nieuwe natuur van het Zwake natuurtrouw J.W.A. van Rijn van Alkemade Eind 1992 heeft de Vereniging Natuurmonumenten haar ideeën kenbaar gemaakt voor natuurontwikke ling in het gebied van de Zwaak.se Weel bij 's Graven polder. De Vereniging beheert er nu enige terreintjes. Als zij haar zin krijgt, groeit dit gebied uit tot een natuurgebied van zo 'n 280 hectare. De plannen staan niet op zichzelf maar vormen onderdeel van een brede re gebiedsgerichte benadering. t Tussen Kwadendamme, 's Graven polder en de Westerschclde liggen de Zwaakse en 's Gravenpolderse Weel. Ze zijn de restanten van het Zwake, een afgedamde en geleidelijk inge polderde middeleeuwse getijdestroom. Het Zwake wordt begrensd door eeuwen oude dijken, cultuurhistorische getuigen van de dynamische geschiedenis van Zuid- Beveland. Langs het Zwake lag van oorsprong een zout schorrensysteem met kreek- en plaat- gronden. De Weel ligt nu ingeklemd tus sen de uitgestrekte akkers waar het Beve- landse polderlandschap zo rijk aan is. Hier ligt de ongeveer 20 hectare natuurgebied die Natuurmonumenten in de Zwaakse en 's Gravenpolderse Weel beheert. Open water, smalle stroken rietland en een enkel graslandje. De bordjes van Natuur monumenten wijzen er op dat het natuur gebieden zijn. Nauwgezetter bekeken zijn deze terreintjes door het voorkomen van planten van een brak milieu, orchideeën, veenmosrietland en vogelsoorten als de blauwborst en bruine kiekendief interes santer dan het op het eerste gezicht lijkt. Kwetsbaar De langgerekte vormen maken het beheer er niet gemakkelijker op. Randinvloeden zijn sterk, de gevoeligheid voor verstoring is groot. De tendens tot verzoeting - gevolg van peilwijzigingen in het verleden - leidt tot het verdwijnen van de planten die het brakke verleden kenmerken. Ook de kwaliteit. Hier is een belangrijke verbete ring nodig. Aanpak Met de komst van het Natuurbeleidsplan en het denken over integraal waterbeheer kwamen ook de oplossingen in zicht. De Zwaakse Kreekrest maakte deel uit van de Ecologische Hoofd Structuur en werd bestempeld als gebied, waar bestrijding van eutrofiring zou moeten plaats vinden. Het Waterschap Noord en Zuid-Beveland pakte de draad op. Het stelde een project voor om de waterkwaliteit te verbeteren. De belangrijkste maatregel is het wegbag- geren van de bovenste sliblaag, die een hoog gehalte aan organische stof bezit. De bodem wordt daarna afgedekt met een laag zand. De verwachting is, dat het water hierdoor minder voedselrijk wordt, het Zwaakse Weel Foto: Tonnie Outermans waterkwaliteit is niet best. Het water is zo voedselrijk, dat 's zomers uitbundige algenbloei optreedt. De oorzaak daarvan ligt in het verleden. Toen loosde de nabu rige uienindustrie op de Zwaakse Weel, waardoor een dikke sliblaag op de bodem is ontstaan. Maar ook de uitspoeling van meststoffen uit de omringende landbouw gronden draagt bij aan de slechte water- doorzicht toeneemt en leven op de bodem van de Weel mogelijk wordt. De bagger wordt in depot gezet op een van de nabij gelegen akkers. De verontreiniging met PAK's kan afnemen als de bagger op een goede manier wordt omgezet (landfar- ming). De bagger kan in dat geval op de landbouwgrond worden gebruikt. 16 WANTIJ MAART 1993

Wantij | 1993 | | pagina 20