Natuur monumenten kiest voor een open landschap, dat bestaat uit grasland, rietmoerassen en maar voor een beperkt deel uit struweel en bos. Natuurontwikkeling Garanties voor het behoud van een goede waterkwaliteit ontstaan pas als de uitspoe ling vanuit de omringende landbouwgron den wordt weggenomen, bijvoorbeeld door het landbouwgebruik te beëindigen. In de Zeeuwse uitwerking van het Natuur beleidsplan werd voorgesteld om een groot deel van de omringende landbouw grond de functie natuur te geven. Natuur monumenten heeft nu een visie ontwik keld, die aangeeft hoe die natuur zou moe ten aansluiten op het bestaande natuurge bied, welke gebieden dan moeten worden aangewezen en welke inrichtingsmaatre gelen daarbij horen. De visie werd opgesteld door het ecolo gisch adviesbureau Everts en de Vries uit Groningen. Landschap Een belangrijke keuze is die voor het type landschap. Natuurmonumenten kiest voor een open landschap, dat bestaat uit gras land, rietmoerassen en maar voor een Bron: Provincie Zeeland 1986 beperkt deel uit struweel en bos. Het zal daarin om de botanische ontwikkelingen, maar ook om de vogels van open water en rietmoerassen gaan. De uitgangssituatie kan worden vergroot door op bepaalde plaatsen de voedselrijke bovengrond af te graven en sloten te dempen. Het beheer zal vooral bestaan uit begrazing. Daardoor ontstaan korte grazige vegetaties, maar ook struwelen en overgangen daartussen. Het waterbeheer is net zo belangrijk. Van oorsprong heeft de Zwaakse Kreekrest een brak karakter. Een aantal graslanden heeft door de brakke kwel nog steeds zilte elementen. Door het waterpeil in de kreekrest op te zetten kan de zoete kwel worden bevorderd. Natuurmonumenten kiest er echter voor om het brakke milieu te handhaven. Langs de hogere plaatgron- den ontstaan dan geleidelijke overgangen van zoet naar zout. Door de kalkrijke bodem kunnen zich waardevolle vegeta ties met orchideeën, zoals bijv. harlekijn, ontwikkelen. Begrenzing Het gebied van de Zwaakse Kreekrest is 360 hectare groot. Natuurmonumenten stelt voor om 284 hectare de functie natuur te geven. De landbouw zal blijven in die gebieden die niet als natuurgebied worden begrensd. Dat betekent dat maat regelen moeten worden getroffen om te zorgen dat er geen voedselrijk water in de Weel terecht komt. De provincie denkt dat te doen door de stimuleringsregeling bodembeschermingsgebieden te gebrui ken om de landbouw een meer duurzaam karakter te geven. Een andere mogelijk heid is het water uit deze gebieden naar elders af te voeren. Waterbeheersplan Het precieze waterbeheer moet nog wor den uitgewerkt. Daarvoor is het nodig, dat de functie van de Zwaakse Kreekrest ook wordt vastgelegd in het nieuwe waterhuis houdingsplan van de provincie. Het gebied heeft in het ontwerpplan een eco logische functie gekregen. Het waterbe heer dat nodig is om deze functie tot zijn recht te laten komen zal worden aangege ven in het waterbeheersplan van het waterschap. Daarin kan ook een ruimere omgeving worden bezien. Dat plan staat nog in de steigers. Voorlopig liggen er alleen nog de smalle stroken natuurgebied langs de kreekrest. Er moet nog veel geregeld en uitgewerkt wor den. Maar de ideeën zijn er en naar het zich laat aanzien ook de goede wil. En soms kan het dan toch snel gaan. J.W.A. van Rijn van Alkemade is inspecteur bij de Vereniging tot Behoud van Natuur monumenten in Nederland, inspectie Zuid west. $-13 ra venpol' i^TjeénXPo/c Oosrer-Zwakepoldei - 0 8 ddeh- Nieuwe-Hoonden Biezelmgs c polder Lancjoweegj«r f). VlieyuKpolder studiegebied hoofdfuncties landbouw en specifiek ecologisch; functiehiërachie uitgesteld hoofdfunctie landbouw en specifiek ecologisch hoofdfunctie landbouw (=overig water in plangebied) Ba ariand- Sre/le Stelle 17 WANTIJ MAART 1993

Wantij | 1993 | | pagina 21