De Groene Keuken komt! jrntKiTscn Albert Aartsen De Groene Keuken is een rijdende tentoonstelling over milieuvriendelijke ideeën in keuken en huis. Sinds sep tember 1992 toert de Groene Keuken door Nederland. Duizenden mensen hebben de keuken al bezocht om kennis te nemen van de vele mogelijkheden om in huis rekening te houden met het milieu. Dankzij het samen werkingsverband Natuur- en Milieu-Educatie (ZMF, KNME en ZBM) en de provincie Zeeland rijdt de Groene Keuken de hele maand juni door Zeeland, te beginnen op 5 juni: de Wereldmilieudag. opvattingen over het gebruiksgemak van diverse apparaten in de keuken. Daarom zijn er twee modelkeukens te zien: de combinatiekeuken en de optimaal milieu vriendelijke keuken. In de combinatiekeuken wordt goede wil voor wat betreft het milieu nadrukkelijk gecombineerd met arbeidsbesparing. Elek triciteit van zonnecellen, warm water door een zonneboiler, een verkleinbare oven en een geheel nieuw type keuken vormen enkele interessante punten. De afwasma chine is energiezuinig en gebruikt slechts 15 liter water per afwasbeurt. Geen afwasmachine is nog beter voor het milieu. In de milieuvriendelijke keuken wordt daarom met de hand afgewassen. Wel zijn er allerlei vernuftige zaken te zien, zoals: een Scandinavisch droogrek, een koelkast die geen energie gebruikt en een afvalscheidingscompartiment. Cijfers Past een afwasmachine niet in de Groene Keuken en hoe staat het met de magne tron? I11 de Groene Keuken liggen de ver gelijkende cijfers op tafel en wordt de dis cussie niet uit de weg gegaan. Verder is veel informatie verkrijgbaar over de laatste ontwikkelingen op het gebied van milieu sparende apparaten. Sommigen zullen zich nog de handige keukenhulpjes van oma herinneren. De Groene Keuken gaat graag dDe Groene Keuken biedt voor elk wat wils. Zo wordt er aan dacht besteed aan verantwoorde voeding, water- en energiebespa ring, natuurlijke materialen, voorkomen van afval, etcetera. De meeste ideeën kun nen direct thuis toegepast worden. Modelkeukens Het gemak dient de mens. De makers van de Groene Keuken hebben zoveel moge lijk rekening gehouden met verschillende 1 De groene keuken Foto: Jaap de Ruig, De Kleine Aarde, Boxtel De groene keuken Foto: Jaap de Ruig, De Kleine Aarde, Boxtel de wedstrijd aan tussen een vernieuwde handige handklopper en de nieuwste elec- trische mixer. Wie zal er winnen? Bezoek De Groene Keuken bezoeken kan op ver schillende manieren: - Mensen kunnen binnenlopen, vragen stellen. Dit zal vooral mogelijk zijn als de Groene Keuken een bezoek brengt aan markten, braderieën en andere manifesta ties. - Een presentatie van de Groene Keuken als geheel van één uur in de vorm van een ontvangst met inleiding, rondleiding en demonstratie van de verschillende onder delen. - Groepen kunnen tijdens een studiedag, of thema-avond dieper ingaan op een bepaald onderdeel van milieubesparend huishouden. In bovengenoemde gevallen kunnen plaat selijke natuur- en milieugroepen, vrou wengroepen, buurtverenigingen, winkel centra, gemeenten, wonigbouwverenigin- gen enz. de Groene Keuken uitnodigen om een presentatie te verzorgen. Wilt u graag dat de Groene keu ken in juni in uw omgeving langs komt, of een presentatie verzorgt, neem dan contact op met: A. Aartsen medewerker ZMF tel.01100- 30075 Frans Brinkman medewerker Kleine Aarde tel. 04116-84921 Albert Aartsen is medewerker van de Zeeuwse Milieufederatie 18 WANTIJ MAART 1993

Wantij | 1993 | | pagina 22