IH H n H ÜIII It ijll! I|!ii inn irs li f|!H ill II Hi! UI I I 1 I I iii Column 10e, jaargang nr 1, maart 1993 2 De tiende jaargang Willem de Weert 3 Herinneringen aan een niet aflatende milieustrijd Terugblik op tien jaar Wantij Hans Bannink 6 De taal is de spiegel van de werkelijkheid Veel samenstellingen met milieu- en gif- in nieuwe Van Dale Hans Heestermans 8 Handhaving De bescherming van de Oosterschelde Ton de Lange 10 Landschap Veedrinkputten Foort Minnaard 11 Zes organisaties onder één dak Willem de Weert 12 Berichten Ledenvergadering; reclamedrukwerk; glastuinbouw; PAP 13 Regionaal Blauwbekkend maar voldaan naar huis Vogels tellen en bomen knotten op de Bevelanden Joop Westerweel 14 Natuurbouw Vrijspel in de slufter Thijs Kramer 16 Natuurbouw De nieuwe natuur van het Zwake J. W.A. var Rijn van Alkemade 18 Praktisch De groene keuken komt! Albert Aartsen 19 Educatief Milieu-educatief centrum in Vlissingen in april open Willem de Weert en Marten Wiersma 20 Water bij de wijn Ontwerp waterhuishoudingsplan Zeeland Tjeu van Mierlo 22 Index Wantij jaargang 9/1992 23 Vogelvlucht Aanleg slufter Neeltje Jans Luchtfoto: Jacqueline Midavaine De tiende jaargang Wantij begint aan de tiende jaargang. Wantij begon waar "De Gouden Delta" ophield. De Gouden Delta was tien jaar lang, van 1974 tot 1984, een bijzonder blad. "Zeker voor Zeeland, dat in geen decennia een kritisch (om maar te zwijgen over satirisch) blad had gekend", schreef de uitgever, de Vereniging Milieu hygiëne Zeeland, bij het verscheiden. "Van provocatie tot educatie" typeerde redac teur Ad de Jong aan het einde van De Gou den Delta het verschil tussen 74 en v 84. Wantij begon in 1984. Als naam werd een begrip gekozen dat stevig verbonden is met Zeeland, met zee en land, met eb en vloed. Het wantij is de plaats waar twee getijstromen elkaar ontmoeten. Het gevolg is dat op een wantij het water vrijwel niet stroomt, maar alleen op en neer gaat. Het woord wantij roept spanning op. Op het eerste gehoor denkt men aan iets nega tiefs: wantij-wantijding-slecht nieuws. Maar al te vaak had Wantij slecht nieuws te melden. Maar het gaat ook om de positie ve, figuurlijke betekenis van het woord. Het Zeeuwse milieu is altijd in beweging, de dynamiek blijft, stromingen botsen, houden elkaar in evenwicht. Hans Ban nink, redactielid van het eerste uur, blikt in dit nummer terug op tien jaar Wantij. Wie is de Wantijlezer? In deze jubileum jaargang vragen we een aantal abonnees vanuit hun achtergrond hun kijk op het milieu te geven. Hans Heestermans, Wan tijlezer én hoofdredacteur van de Grote Van Dale, opent de rij en geeft zijn visie op taal en milieu. Verder een aantal nieuwe rubrieken. Ton de Lange, officier van justitie in Middel burg, geeft zijn visie op de handhaving van milieuwetten in de provincie. De Stichting Landschapsverzorging bericht over kleine landschapselementen in Zeeland. In samenwerking met het Konsulentschap voor Natuur- en Milieu-Edukatie geven we de stand van zaken op educatief gebied weer. In vogelvlucht bekijkt Jacqueline Midavaine het Zeeuwse landschap vanuit de lucht. Ten slotte is Wantij op zijn verjaardag in een nieuw jasje gestoken. Kristiaan Daled vernieuwde de vormgeving. Zoetewey drukt Wantij voortaan op Recyclus 100%- kringlooppapier. Willem de Weert, eindredacteur. 24 Agenda Vouwblad De grote schoonmaak

Wantij | 1993 | | pagina 2