Herinneringen aan een niet aflatende milieustrijd 'C middel* Terugblik op tien jaar Wantij Hans Bannink Wantij, tijdschrift voor milieu en natuur in Zeeland, begint aan zijn tiende jaargang. Een passend moment voor een terugblik. Hans Bannink, redactielid van het eerste uur (en oud-bestuurslid van de Zeeuwse Milieufe deratie) heeft de 42 nummers op zijn boekenplank nog eens doorgekeken. Hij geeft zijn visie op de geschiedenis van het blad en maakte per jaargang een persoonlijke keuze uit de in Wantij verschenen artikelen. Een terugblik van een tevreden emens? In een eerste opwelling kan ik daar niet zomaar positief op ant woorden. Nog richt zich de blik op een verderaf gelegen periode. Als iemand jarenlang vertrouwd is geweest met een blad als "De Gouden Delta" van de toenmalige Vereniging Milieuhygiëne Zee land en ook nog eens terugbladert in het gedenkboek, dat alle leden thuisbezorgd kregen bij het afscheid van dit blad, dan is de uitkomst niet echt overtuigend in het voordeel van Wantij. De bevlogen tijdgeest van de jaren 70 heeft daar zeker mee te maken. Gezamenlijk De eerste jaargang van Wantij werd in 1984 een gezamenlijke -en nog steeds voor de hand liggende- uitgave van de drie Zeeuwse natuur-, landschaps- en milieube schermingsorganisaties, n.l. de Stichting Zeeuws Coördinatieorgaan voor natuur-, landschaps- en milieubescherming (ZCO), de Stichting Het Zeeuwse Landschap en de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland (VMZ). In 1985 kwam een lang voorbereide fusie tussen ZCO en VMZ tot stand, nu bekend als de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF). Zeeuwse Landschap Kennelijk was Het Zeeuwse Landschap ontevreden over die eerste jaargang van Wantij. Men besloot daar de medewerking te stoppen, omdat de indruk bestond dat Scheldeloop foto: Mark Claus Het is zinnig om in de komende jaren nog eens stil te staan bij het feit dat de regering toen besloot om met de uitkomsten van de Brede Maatschap pelijke Discussie over kernenergie géén rekening te houden. Wantij de doelstelling van Het Zeeuwse Landschap eerder blokkeerde dan stimu leerde. Het Zeeuwse Landschap wenste meer informatie over natuur en landschap en bepaald geen actiegerichte milieuhygië nische bijdragen. Bovendien was de ZMF een afwijzend standpunt over de toepas sing van kernenergie voor electriciteitsop- wekking gaan innemen. Het Zeeuwse Landschap wilde zich niet inlaten met der gelijke radicale opvattingen. Voor de ZMF bleef als enige weg over om zelf en alleen met Wantij door te gaan. Ergens in de ver te schemerde nog het ideaal van een perio diek als Noorderbreedte, een zeer goed verzorgde uitgave van alle natuur- en milieuorganisaties in de drie noordelijke provincies, Groningen, Friesland en Dren the. Krachten Wat al meteen opvalt is dat de beschikbare krachten in Zeeland om goede artikelen voor Wantij te schrijven dun gezaaid zijn. De deskundigheid is wel aanwezig, maar er zijn maar weinig onafhankelijke lieden 3 WANTIJ MAART 1993

Wantij | 1993 | | pagina 3