te vinden die hun schrijverstalent in Wan tij willen uitdragen. Enerzijds omdat hun overheids- of industriebaas dat niet in dank afneemt, anderzijds omdat geschikte journalisten alleen voor hun eigen krant mogen werken en niet de vrijheid hebben om daarnaast ook een vrijwillige bijdrage aan een milieublad te leveren. Vrijheid van meningsuiting is toch maar een beperkt begrip. Lezers Door de kleine keuze uit mogelijke redac teuren voor Wantij kon het niet uitblijven dat er artikelen verschenen, ondanks alle moeite om verstaanbare en leesbare taal te gebruiken, waarvan de inhoud soms een (te) hoge moeilijkheidsgraad heeft. Uit een onder de lezers gehouden enquête in oktober '87 kwam naar voren dat men weliswaar in ruim 80 procent kennis van de inhoud had genomen, maar dat de "afzeggers" in de loop der jaren te veel moeite hadden met al te beschouwende artikelen. Zij vonden dat er te weinig verle vendigende verhalen in Wantij werden geplaatst. Kleine groepen lezers vonden Wantij te saai, zelfs drammerig. Opvallend was dat lezers met een lagere opleiding dan HBO afhaakten. De conclusie uit die enquête van '87 was dan ook dat Wantij interessanter moest worden voor mensen met een lagere opleiding. Ook bleek dat er zich nauwelijks "jongeren" en "landbou wers" onder de lezers bevonden. Ook daar op zou de aandacht zich meer moeten richten. Groen en grijs Vooral de milieu-onderwerpen werden in de jaren vóór '87 erg belangrijk gevonden. De belangstelling van de lezers leek iets "groener" (natuur) te zijn, hun zorgen daarentegen een stuk "grijzer" (milieu). Gelet op de andere abonnementen en acti viteiten die de lezers van Wantij bleken te hebben, werd in de "groene" belangstel ling in Zeeland voldoende voorzien. Wan tij zou derhalve meer de nadruk moeten leggen op de "grijze" zorgen, met name de Zeeuwse. Wellicht is het overbodig hier op te merken dat Wantij zich alleen bezig houdt met Zeeuwse zaken of met toestan den die grensoverschrijdend zijn. Goed, zo was het. We zijn nu weer 6 jaar verder, misschien tijd om opnieuw de lezers te raadplegen? Alhoewel je niet direct mag verwachten dat er in die perio de veel zal zijn veranderd. Maar dat het anno 1993 nog beter kan, zal niemand ont kennen. De vraag is dan wel wie daar een steentje aan bij kan dragen. De meest aansprekende artikelen uit de 10-jarige Wantij-periode, waarover nog wel het een en ander te doen is geweest, mogen niet onvermeld blijven. Een kleine - persoonlijke- uitverkiezing roept herinne ringen op aan een niet aflatende milieu strijd. De plaatsruimte voor dit artikel in Wantij beperkt zich tot één voorbeeld per jaargang. Kernenergie In 1984 kwam het eindrapport van de Stuurgroep BMD. Weet u nog, die "brede maatschappelijke discussie" over het ener giebeleid, waarin vooral de electriciteits- voorziening met al of niet méér kerncen trales een voorname rol speelde. Dit eind rapport viel slecht bij de regering, omdat die wél meer kernenergie wilde, terwijl de Stuurgroep juist tot de conclusie kwam dat er een beleid nodig was van besparing samen met decentrale energieopwekking: vooral met warmte-kracht-koppeling en windenergie. Het is zinnig om in de komende jaren nog eens stil te staan bij het feit dat de regering toen besloot om met de uitkomsten van de BMD géén reke ning te houden en ook nu halsstarrig blijft mikken op méér kernenergie. Rotganzen De landbouwproblemen veroorzaakt door het toenemende aantal rotganzen, waren in '85 van zodanig belang dat Wantij er uit voerig over berichtte. Vooral de rotganzen veroorzaakten problemen omdat die het langst in Zeeland blijven overwinteren, tot ver in het voorjaar toe. Beheersmaatrege len werden gezocht in het inrichten van ganzenopvangpercelen op graslanden en in natuurgebieden. Zo ziet men, dat de ZMF ook toen al een open oog voor dit soort zaken had Water "Schone sloten, vuil water": In de Zeeuwse sloten worden per jaar bijna net zo veel bestrijdingsmiddelen aangetroffen als in alle andere provincies samen. Daar zal de komende jaren verandering in komen, zo meldde Wantij eind '86. Milieuvriendelij ker onderhoud was de boodschap uit een rapport over berm- en slootonderhoud van de Zeeuwse waterschappen en het Wegschap Walcheren. Belangrijk genoeg om in een nieuwsbrief over "Natuur, Milieu en Waterschap in Zeeland" anno In Zeeland moeten we over enkele tientallen jaren niet tot de conclusie komen dat er nieuwe onbetaalbare saneringsproble men zijn ontstaan. 1993 uit te diepen óf er sindsdien eigen lijk wel van verbeteringen gesproken kan worden. Westerschelde De Westerschelde is het laatste echte estu arium. Een vooral door de diverse overhe den lang vergeten gebied, omdat alle ogen jarenlang gericht waren op de Ooster- Blokkade kerncentrale Borssele Foto: Peter Verdurmen 4 WANTIJ MAART 1993

Wantij | 1993 | | pagina 4