wov schelde en het Grevelingen. In '87 veel aandacht in Wantij, evenals in voorgaande jaren en tot de dag van vandaag, voor de Westerschelde. Alom bekend als scheep vaartroute, riool van België en koelwater- leverancier voor de industrie. Vergeten gebied waar het de betekenis voor vogels betreft. Op de grote oppervlakten schor ren, slikken en zandplaten in en langs de Westerschelde kunnen in de wintermaan den wel 150.000 vogels geteld worden. De varende of vaste oeververbinding (WOV) heeft in Wantij '88 aandacht gekre gen. Zo'n vaste verbinding is in natuurbe schermingskringen een omstreden pro ject. De discussie binnen de daarbij betrokken overheidsorganen richtte zich vrijwel alleen op de "centenkwestie" en de daaraan verbonden tracé-keuze. Verbete ring van de bestaande situatie -zeker gezien de aanleg van een nieuwe rondweg om Antwerpen -betekent dat een volwaar dige varende verbinding over de Wester schelde tussen Midden-Zeeland en Zeeuws-Vlaanderen (Vlissingen-Breskens) een goed alternatief voor een vaste verbin ding is. Alleen dan is het zeker dat er geen nadelige gevolgen voor natuur en land schap ontstaan. Dat moet ons heel wat waard zijn! In alle ontwerpen voor vaste oeververbindingen zijn natuur en land schap een sluitpost van de begroting gebleken. Dat belooft weinig goeds voor de toekomst. Oosterschelde Natuurlijk heeft de Oosterschelde jaren lang en bij voortduring de Zeeuwse milieubeweging bezig gehouden. Ook in Wantij werd regelmatig het accent op de Oosterschelde gelegd, zo ook weer in '89. Als natuurgebied heeft de Oosterschelde nationale en internationale betekenis. De beslissing om dit gebied als getijdegebied te behouden, door de bouw van een stormvloedkering van 8 miljard gulden, betekent dat de uitzonderlijke waarde van de Oosterschelde met alle mogelijke mid delen nu ook veilig gesteld moest worden door het gebied onder de Natuurbescher mingswet te plaatsen. Op de lijst van inter nationaal belangrijke "wetlands" is de Oos terschelde één van de elf door Nederland aangeduide gebieden. Afval De (gebrekkige) samenwerking van de Zeeuwse gemeenten op milieugebied, was een onderwerp dat in '90 de kolommen van Wantij haalde. Niet alleen omdat samenwerking meer subsidie voor de gemeenten uit de rijkskas oplevert, maar voor de ZMF vooral belangrijk omdat alleen op die manier de gescheiden inza meling van huishoudelijk afval en de com- postering van het groente-fruit-tuinafval van de grond komt. Immers hoe minder afval wordt gemaakt, dan wel na herge bruik overblijft, hoe minder er ten slotte nog in Moerdijk verbrand gaat worden en dat kost al gauw zo'n 200,- per ton plus de onvermijdelijke milieuverontreiniging. Tureluur In 1991 springt zonder meer het "Plan Tureluur" naar voren in de berichtgeving, en niet alleen in Wantij. Letterlijk en figuurlijk een onvolprezen plan. Al lang was de ZMF van mening dat er bij de beleidsbepalende overheid een goed plan op tafel moest komen om de achteruit- Glastuinbouw "Bij Bath een glazen stad" was een verhaal over de komst van grootschalige glastuin bouw in Zeeland (Wantij, '92) in de nabije toekomst. Vooral onder de aandacht gebracht vanwege de nadelige milieukan ten die er aan glastuinbouw kleven. De ernstige vormen van water-, lucht-, en bodemverontreiniging in het Westland door het gebruik van bestrijdingsmiddelen zijn een teken aan de wand. Glastuinbouw zonder milieuvervuiling is weliswaar een lastige boodschap, maar feitelijk ook een opdracht die de voorstanders van deze nieuwe industriële tak in Zeeland op zich behoren te nemen. In Zeeland moeten we over enkele tientallen jaren niet tot de conclusie komen dat er nieuwe onbetaal bare saneringsproblemen zijn ontstaan. x./^/popi Glastuinbouw Foto: ZMF gang van de natuur in het Oosterschelde- gebied een halt toe te roepen. Daadwerke lijke ingrepen tot verbetering van bestaan de en aanleg van nieuwe natuurgebieden mogen niet uitblijven. Lang niet alle 44 konkrete projekten uit Plan Tureluur wer den in dank afgenomen, zo ontstond er in landbouwkringen nogal wat opschudding omdat in Tureluur, in de marge van de vele geschetste mogelijkheden voor natuurontwikkeling, ook over "ontpolde- ren" werd gesproken. Gelukkig bestempelden vooraanstaande Zeeuwse bestuurders het als een goed plan en uitstekend geschikt om in te pas sen in het provinciale natuurbeleidsplan. Lezers voorlichten, misstanden signaleren, verbeteringen aan dragen, goede plannen opstellen en duidelijk naar voren brengen waar de ZMF voor staat is en blijft de komende jaren de taak van Wantij, en dat op een zo aanspre kend mogelijke en prettig leesba re manier. Wantij als een gestaag vallend druppeltje op de gloeien de milieuplaat. Hans Bannink is redactiemedewerker van Wantij. 5 WANTIJ MAART 1993

Wantij | 1993 | | pagina 5