De taal is de spiegel van de werkelijkheid Veel samenstellingen met milieu- en gif- in nieuwe Van Dale Hans Heestermans In de tiende jaargang van Wantij nodigt de redactie een aantal abonnees uit vanuit hun specifieke achtergond een bijdrage te leveren. Hans Heestermansgeboren in Oud-Vossemeer 1943is hoofdredacteur van de Grote Van Dale, waarvan vorig jaar de twaalfde editie ver scheen. Hij geeft zijn visie op milieu en taal. Heeft de milieubeweging invloed uitgeoefend op onze woorden schatTevens plaatst hij een kritische noot bij de tot dusver in Wantij gehanteerde progressieve spelling. h Heeft de milieubeweging invloed uitgeoefend op de Nederlandse woordenschat? Daarover is niets met zekerheid te zeggen. Er bestaat in Nederland helaas nog geen s databank' waarin is vastgelegd welke woorden voor het eerst door wie gebruikt zijn. Zeker is wel dat de aandacht voor het milieu de nodige nieuwe woorden heeft opgeleverd. De taal verandert voortdurend omdat de werkelijkheid rondom ons heen verandert. De taal is de spiegel van die werkelijkheid. We realiseren ons maar zel den dat er na de Tweede Wereldoorlog meer uitvindingen zijn gedaan en er zich meer maatschappelijke verschijnselen hebben voorgedaan dan in al die duizen den jaren ervoor. Voor al die uitvindingen en verschijnselen zijn woorden nodig. Hoe weerspiegelde de taal de werkelijk heid van de jaren '80? Samenstellingen Allereerst valt op dat er een grote reeks samenstellingen ontstond met het woord zelf- erin: zelfhulp, zelfhulpgroepzelfaan- De aandacht voor het milieu heeft de nodige nieuwe woorden opgeleverd. vaarding, zelfredzaamheid e.v.a. Het duidt er op dat de jaren '80 het egotijdperk was. De mens ontwikkelde zich van de sociaal bewogen medemens uit de jaren '70 naar de op zichzelf gerichte eenling van tien jaar later. Talloos waren in de jaren '80 de samenstel lingen met r.v.-of televisie-: televisiekan, televisiemaker, televisieportret, televisiere gisseur, televisieregistratie e.v.a. In mijn jeugd ik ben van 1943 had bijna nie mand een televisie. In 1956 ging ik bij de schoonouders van mijn broer naar de wereldkampioenschappen voetbal in Zwe- WANTIJ MAART 1993 Hans Heestermans Foto: Gerritde Heus

Wantij | 1993 | | pagina 6