den kijken. Zij waren de enigen in de buurt die over zo'n indrukwekkend toestel beschikten. Rond 1980 is dat volstrekt gewijzigd. Iedereen heeft televisie. Ik ken zelfs menig gezin waarin twee of meer toe stellen aanwezig zijn. De N treurbuis' zoals Gerrit Komrij haar noemde, beheerst het leven van velen. Jaren negentig Wat zijn de kenmerkende woorden van de jaren negentig? Ik kies er drie uit die over duidelijk het tijdsbeeld karakteriseren. Twee hebben er met het milieu te maken. De eerste niet. Dat is eur(o)-, de afkorting van Europees. Al lang zijn de voorbereidin gen voor de Europese eenwording aan de gang. De grenzen verdwijnen en het Euro parlement krijgt steeds meer bevoegdhe den. Tot woede van velen overigens. Die gerichtheid op Europa laat zijn sporen na. Wie had er dertig jaar geleden gehoord van eurofles, eurocheque, eurocard, eure- gioNu zijn ze heel gewoon. Zo gewoon zelfs dat we onmiddellijk begrijpen wat de betekenis is van weinig voorkomende woorden als eurofractie, euroverkiezin gen, eurokandidaat en euroverkiezingen.Het tweede karakteris tieke woord is milieu- als eerste lid van een samenstelling. In de nieuwe Van Dale heb ik 31 nieuwe woorden opgenomen die met milieu- beginnen: milieu-accountant, milieu-arts, milieu-auditor, milieubelas- terd, milieubijstandsteam, milieuboer, milieubus, milieucriminaliteit, milieucri mineel, milieudelict, milieu-eis, milieufrau de, milieugeografie, milieuhinder, milieu inspectie, milieujurist, milieukeur, milieu keuring, milieukundige, milieumaatregel, milieumoord, milieu-officier, milieuplan, milieupolitiek, milieupremie, milieupro bleem, milieuschandaal, milieutechnolo gie, milieutoeslag, milieuwacht en milieu wet. Die enorme hoeveelheid nieuwe woorden die met het milieu te maken hebben, toont aan dat onze zorg voor, of liever onze bekommernis om het milieu en de natuur zeer groot is (vandaar milieu-arts, milieu bus etc.); maar ook dat het milieu aan alle .kanten ernstig wordt aangetast (vandaar: milieucrimineel, milieumoord, milieu schandaal). Gif Het derde woord dat inzicht geeft in de werkelijkheid van het afgelopen decenni um stemt tot droefheid. We worden bedreigd door gif. Grond en water zitten In het begin van haar bestaan behoorde de milieubeweging duidelijk tot de alternatieve sector, met een voorkeur voor een progressieve spelling. er vol mee. Dus, er ontstaan samenstellin gen waarin gif een belangrijke rol speelt: gifalarm, gifgrond, gifkalender, giflozer, giframp, gifschandaal, gifschip, giftrans port, gifvat, gifvervuiling, gifverwerking, gifverwerkingsbedrijf en gifwijk. Zoals gezegd, ik weet niet wie deze woor den heeft bedacht. Maar het is wel zeker dat de milieubeweging in hoge mate heeft gezorgd voor de verbreiding van die woor den en woorden bestaan pas echt als ze algemeen bekend zijn. Als die verbreiding van milieu-woorden snel gaat, als ze in een korte tijd frequent worden gebruikt, dan duidt dat er op dat het milieu en de natuur ons ter harte gaan. Daarom is het verheugend dat woorden als ecosysteem, kringlooppapier, milieu box, gft-bak, klein chemisch afval en spaar lamp ons zeer vertrouwd in de oren klin ken. Dank zij, of in elk geval mede dank zij, de milieubeweging (een woord dat vanaf de 11de druk (1984) in Van Dale staat). Spelling Tot slot nog iets heel anders. Over de spel ling die in v Wantij' wordt gehanteerd. In het begin van haar bestaan behoorde de milieubeweging duidelijk tot de alternatie ve sector. Het is bekend dat alternatieven over het algemeen een voorkeur hadden of hebben voor de progressieve spelling. Dat zal wel aan de term progressief liggen. Ook Wantij' spelt progressief: projekt, aktie, ekologisch, konsensus. Dat leidt vaak tot merkwaardige tegenstellingen in één en hetzelfde stuk: de redacteur spelt ekolo gisch, maar in het citaat uit de krant dat hij aanhaalt staat ecologisch. Maar het kan nog erger: de redactie spelt naar eigen inzicht. Zo kan het gebeuren dat van het woord excursie talloze varian ten in "Wantij' staan: ekskursie, ekscursie, excursie, exkurzie en noem maar op. Wanneer iedere redacteur zijn eigen moderne spelling hanteert, ontstaat er ver warring bij de lezer. Hij verliest zijn ver trouwde spellingbeeld en gaat twijfelen. De milieubeweging strijdt voor een gezond en leefbaar milieu. Het past haar niet aan taalbederf te doen. Noot redactie: Wantij zal voortaan volgens de richtlijnen van de offi ciële v Woordenlijst der Neder landse taal' (het „Groene Boekje") spellen. Hans Heestermans en onze corrector Jos van der Heijden kunnen tevreden zijn. Dr. Hans Heestermans is (i.s.m. prof. dr. G. Geerts) hoofdredacteur van Van Dale Groot Woordenboek der Nederlandse Taal, Van Dale lexicografie. Utrecht (1992). Hij heeft vele publicaties over de Nederlandse taal op zijn naam staan o.a. Erotisch Woorden boek, Spectrum, Utrecht/Antwerpen (1980) en Luilebol. Het Nederlandse Scheldwoor- denboek, Thomas Rap, Amsterdam (1989). 7 WANTIJ MAART 1993

Wantij | 1993 | | pagina 7