Msertcnren Mest Meer dan 1000 bezwaarschrif ten rolden er in de brievenbus van de gemeente Goes. Het plan om in de Wilhelminapolders vier grote veehouderijbedrijven te beginnen roept veel verzet op. Intensieve veehouderij en mest staan in een bijzonder slechte reuk bij de bevolking. Het mest probleem haalt regelmatig de pers en tijdens een tochtje door Brabant wordt iedereen daar nog eens met de neus opge drukt. Nee, zo'n geur wil je natuurlijk liever niet hebben in je woonomgeving. En als dan bekend wordt dat de mest op de omliggende akkers zal worden uitgereden, is Leiden in last. Ook de ZMF heeft een bezwaar schrift ingediend, maar was daarin opmerkelijk genuan ceerd. Het mestprobleem heeft de dierlijke mest ten onrechte het aureool van milieu onvriendelijk bezorgd. In prin cipe is mest van koeien en var kens veel beter dan kunstmest. Afhankelijk weliswaar van de hoeveelheid, de kwaliteit en de manier van toediening. De varkenshouderijen in de Wilhelminapolders passen in een nieuwe bedrijfsvoering, waarbij het veevoer op het akkerbouwbedrijf zelf wordt verbouwd en de mest op de eigen akkers uitgereden. Zo ont staat de aloude kringloop die veruit te prefereren is boven de gangbare landbouw. Van stank overlast hoeven de omwonen den niet veel te vrezen als de mest in de grond geïnjecteerd wordt. De bezwaren van de ZMF richtten zich dan ook op de omvang van de veehouderijen. De stallen voldoen weliswaar aan de meest strenge milieu- eisen, maar herbergen zoveel varkens dat de ammoniak- uitstoot te hoog is voor de omliggende natuurgebieden zoals de Oosterschenge en de Rietput. In de Rietput bij het Goese Sas voeren vrijwilligers van de Bevelandse afdeling van de KNNV al jaren lang beheers- werk met de bedoeling typische planten van voedselarme gron den zoals orchideeën te behou den. Een veehouderijbedrijf in de onmiddellijke omgeving doet al dat beheerswerk weer teniet. Niet alleen in de gemeente Goes bestaat ongerustheid over de vestiging van nieuwe veehoude rijbedrijven. Ook andere gemeenten stoeien met dezelfde problemen. Zeeland heeft behoefte aan een uniforme aan pak van deze problematiek op het gebied van planologie en milieuvergunningen. Waar wacht het provinciebestuur nog op? (t.k.) Visserijdebat Het heeft niet veel gescheeld of de Tweede Kamer had helemaal geen beperkende maatregelen voor de schelpdiervisserij in de Oosterschelde en Waddenzee gesteld. Het CDA zette de discus sie over de structuurnota Zee- en Kustvisserij op scherp bij monde van kamerlid Smits. Deze CDA-woordvoerder op visserij- gebied kondigde op een spreek beurt aan dat wat hem betreft geen gebieden gesloten moesten worden voor de kokkel- en mosselzaadvisserij. Er tekende zich een kamermeerderheid af voor dit standpunt, omdat ook de rechtse partijen de kant van de visserij kozen. Gelukkig wist de PvdA bijtijds het CDA achter de nota van de eigen minister Bukman te krijgen. Met name kamerlid Lilipaly zette zich daar voor in. Hij gaf tijdens de behan deling van de structuurnota te kennen eigenlijk verder te wil len gaan dan de minister, maar kon zich schikken in het kabinetsstandpunt als het CDA dat ook deed. Tot grote woede van de visserijsector bleek dat Smits een te grote broek had aangetrokken. Daarmee kwam een voorlopig einde aan een slepende discus sie. De winst is dat de noodzaak van beperkende maatregelen voor de visserij ten gunste van de natuur in de kustwateren nu in het beleid wordt erkend, ook al zijn de maatregelen vanuit natuuroogpunt volstrekt onvol doende. Maar aan de kamerbehandeling houden de natuurorganisaties ook om andere redenen een wrange nasmaak over. Het is bijzonder teleurstellend dat in een discussie waarbij de grote natuurwaarden van de Waddenzee en Oosterschelde op het spel staan, een groot deel van de kamerleden zich laten lei den door puur economische belangen. Alle mooie woorden die de laatste jaren over duurzaamheid geklonken heb ben ten spijt, (t.k.) Afvalpreventie De ZMF heeft onlangs een hand leiding uitgegeven over afval preventie. Deze is gratis te verkrijgen bij de ZMF. De hand leiding is een aanvulling op de brochures "Voorkomen is beter dan verbranden" en "Preventie: een kwestie van samen doen"; beide gratis bij de ZMF verkrijg baar. Voor uitgebreide informa tie over afvalpreventie bij gemeenten en bedrijven verwij zen wij naar deze brochures. De handleiding gaat met name in op de situatie in Zeeland, op hoe het gemeentelijk beleid in elkaar zit en op manieren om dit te benvloeden. Het laatste hoofd stuk geeft een stappenplan voor het maken van een goede actie. Hierin komen alle voorgaande hoofdstukken bij elkaar. Deze handleiding is zo geschre ven dat een beginnende milieu werkgroep ermee uit de voeten kan. Maar ook voor organisaties die reeds de nodige ervaring hebben, is de handleiding bruik baar. Iedere gemeentelijke situ atie is anders. Daarom levert de milieufederatie maatwerk naast deze brochure: iedere organisa tie die bezig gaat met afvalpre ventie, kan een beroep op ons doen. We komen dan op bezoek bij het opstarten van een project en kunnen bovendien regelma tig telefonisch meedenken. U kunt hiervoor contact opnemen met Albert Aartsen (tel. 01100-30075). (a.a.) 10 WANTIJ JUNI 1993

Wantij | 1993 | | pagina 10