Zeeland hekkesluiter bij gescheiden inzamelen gft-afval Albert Aartsen Het Openbaar Lichaam Afvalstoffenverwijdering Zee land (OLAZ) heeft in april 1993 een brief geschreven naar minister Alders waarin het kanttekeningen plaatst bij het gescheiden inzamelen van groente-, fruit en tuinafval (gft). Volgens de bestuurders wegen de kosten niet op tegen het nut van gescheiden inzame ling. De bezwaren van het OLAZ tegen de gescheiden inzameling zijn echter niet erg indrukwekkend. De voorbereidingen voor de gescheiden inzameling van gft-afval gaan overigens door. Het OLAZ wil het project niet in de ijskast zetten. Terecht, want composteren zorgt ervoor dat de afvalberg een stuk minder snel groeit. hHet OLAZ is een samenwer kingsverband op het gebied van afvalverwijdering en -verwer king van gemeenten in Midden en Noord-Zeeland. Het streven is dat medio 1994 een composteringsinstallatie in Borsele het Zeeuwse gft-afval gaat com posteren. Dat is zeker een half jaar te laat. Zeeland moet namelijk, net als de rest van Nederland, op 1 januari 1994 begonnen zijn met het gescheiden inzamelen. Bestuurders van het OLAZ gaan er van uit dat minister Alders van VROM geen zware sancties in petto heeft vóór het achterblij ven van de gescheiden inzameling in Zeeland. De milieubeweging houdt zich echter het recht voor met juridische acties te komen als Zeeland achter blijft met het inzamelen van gft-afval. Normen De bezwaren van het OLAZ tegen de gescheiden inzameling zijn niet erg indrukwekkend. Ze zijn gebaseerd op de kritiek van Rotterdam op de gescheiden inzameling van gft. Vorig jaar kwam de gemeente Rotterdam met cijfers waaruit zou blijken dat het op proef ingezamelde gft-afval uit Rotterdam niet geschikt was voor compost. Er zouden te veel dioxines en zware metalen in zitten. Uit het onder zoek blijkt echter dat in de compost hoe veelheden dioxines aangetroffen werden die even hoog waren als de achtergrond waarden van de Nederlandse bodem. Zware metalen, pak's en andere organi sche verbindingen bleven ook binnen de normen. Composteren kan dus zonder bezwaar geschieden. Nuttig Het gescheiden inzamelen van groente-, fruit- en tuinafval is nuttig, want zo komt de helft van al het huishoudelijk afval in aanmerking voor hergebruik. Er hoeft dus veel minder gestort te worden en het orga nisch materiaal blijft door het recyclen in de kringloop. Bovendien blijkt dat bij ver branding van organisch materiaal in de afvalovens dioxines ontstaan. Composteren is dus goed voor het milieu. Bodemleven Dierlijke mest (zogenaamde drijfmest) uit de gangbare landbouw en kunstmest geven alleen voedingsstoffen aan de grond. Voedingsstoffen zijn nodig, maar compost kan de structuur van de grond verbeteren. Compost zorgt er voor dat de grond losser wordt, waardoor planten beter kunnen groeien en de grond makke lijker te bewerken is. Ook droogt de grond minder snel uit. Daarnaast bevordert com post het bodemleven, waardoor de verte ring van planteresten sneller gaat. Compost is een aanvulling op de mestgift en goed voor de bodemstructuur. Hekkesluiter Meer dan de helft van de gemeenten in Nederland is inmiddels gestart met de gescheiden inzameling van gft. Het aantal aangesloten huishoudens verschilt per provincie. Friesland is koploper met 93% aangesloten huishoudens en Zeeland hek kesluiter met 0%. Het gescheiden inzamelen is een succes. Gemeenten als Purmerend en Ede hebben al acht jaar ervaring met het gescheiden ophalen van gft. De inwoners zijn over het algemeen tevreden. De meest gehoorde klachten zijn stankhinder (15-20%) en de noodzaak de vieze emmers schoon te maken. Geen van deze klachten is een reden voor de bewoners om met de gescheiden inzameling te stoppen. Voor het schoonmaken van de emmers is in de meeste gemeenten overigens een oplos sing gevonden. Een schoonmaakbedrijf rijdt achter de vuilniswagen aan en reinigt iedere twee weken de emmers. Afzet Als gemeenten gescheiden gft gaan inza melen moet er natuurlijk ook afzet voor de compost zijn. Daartoe zijn voldoende mogelijkheden voorhanden. In Nederland wordt jaarlijks ongeveer 2 miljoen m3 veen afgezet in de tuinbouw. Het wordt afgegraven in veelal unieke natuurgebie den in Oost-Europa. Het veen wordt ver werkt tot potgrond en substraten voor de planten-, bloemen-, en champignonteelt. Uit diverse onderzoeken blijkt dat gft-com- post een goede vervanger is. Daarnaast blijkt dat gft-compost in o.a. de aardappel- 12 WANTIJ JUNI 1993

Wantij | 1993 | | pagina 16