Wat kan op de composthoop? soort ja/nee opmerking - groente- en fruitafval ja - aardappelschillen ja niet te veel, omdat er kiemremmers op de schil kunnen zitten geldt niet voor biologische aardappels!) - koffiedik en-filters ja - theebladeren en -zakjes ja - eierschalen ja iets fijn maken - visgraten ja - strooisel/mest huisdieren ja om de 20 cm als afdeklaagje - gras weinig teveel in één keer verteert slecht; geen gras langs wegen, bevat teveel lood - bloemenresten weinig bevatten veel bestrijdingsmiddelen - stro weinig goed mengen - sinaasappelschillen weinig vanwege schimmelwerende middelen - etensresten nee te zout en te vet - oud brood nee verteert slecht - botjes nee - kaas nee 55 55 - vet/olie nee 55 55 - bladeren, schors, takjes nee apart op een hoop, na een maand fijnmaken en in de tuin verspreiden - hulstblad, klimop, nee verteren nauwelijks - coniferen nee verteren nauwelijks - papier nee hoort bij het oud papier - kattebakvulling nee te droog én verteert te slecht in toekomst: kattebakvulling met milieukeur wel - stofzuigerinhoud nee kan verontreinigd zijn - houtskool, asresten nee kunnen verontreinigd zijn en bietenteelt gebruikt kan worden als bodemverbeteraar. Het verhoogt het orga nisch stofgehalte en verbetert de structuur van de grond. Thuiscomposteren Thuiscomposteren is natuurlijk de beste manier. Het levert een forse bijdrage aan het terugdringen van de afvalberg en voor komt onnodig afvaltransport. Daarnaast ontstaat een goede bodemverbeteraar, die in plaats van tuinturf in de eigen tuin gebruikt kan worden. In Zeeland is voor het merendeel van de huishoudens thuis composteren goed mogelijk. Veel Zeeuwen zijn in het bezit van een tuin en hebben voldoende ruimte om te compos teren. Huishoudens met een grote tuin kunnen hun gft-afval zowel in een losse hoop com posteren als met een compostvat. Voor kleinere tuinen biedt het compostvat de beste mogelijkheid. De laatste jaren zijn verschillende composteermiddelen in de handel gebracht. Er kan onderscheid gemaakt worden tussen composteren met een open en een gesloten systeem. Voor het verkrijgen van goede compost maakt het niet uit welk systeem gebruikt wordt. Belangrijker is de wijze van com- De bezwaren tegen gescheiden inzameling zijn niet erg indrukwekkend. posteren. Niet alles kan op de compost hoop worden gegooid. Er is een aantal vuistregels: Hoe composteer ik? - doe nooit teveel van één soort afval op de composthoop; dat is vooral in de zomer het geval met tuinafval, maak daarvan een aparte hoop. Na enkele maanden kunt u dit afval in de turn verspreiden; - meng de verschillende afvalsoorten goed; - hak de harde delen zoals bloemstengels en takjes etc. in kleinere delen (niet groter dan 7 cm); - zorg dat de composthoop niet te nat, maar ook niet te droog wordt, wonnen en pissebedden duiden op een goede vochttoestand; - belucht de compost goed; Bij de gescheiden inzameling van gft-afval door de gemeenten gelden andere regels. Zo hoeft het afval niet fijngemaakt te wor den en kunnen grote hoeveelheden van hetzelfde afval meegegeven worden. Verder kunnen etensresten, oud brood, kaas en al het tuinafval ook meegegeven worden. Zoals uit het bovenstaande blijkt kan niet alle gft-afval zelf gecom- posteerd worden en heeft niet iedereen de mogelijkheid thuis te composteren. Inzameling van gft- afval door de gemeente zal dus altijd nodig zijn. Gescheiden inza melen van gft door de gemeente sluit thuiscomposteren nooit uit, maar werkt juist aanvullend. Een combinatie van beide systemen is de ideale oplossing voor het gft- vraagstuk. Thuiscomposteren levert een afvalbeperking op, waardoor de kosten van inzame ling lager zijn. Albert Aartsen is stafmedewerker van de Zeeuwse Milieufederatie. 13 WANTIJ JUNI 1993

Wantij | 1993 | | pagina 17