Eerste Zeeuwse Ecoteams aan de slag JCsU'WVVJ Sinds januari 1993 kent de provin- Scie Zeeland ook een Ecoteam. Dinie Backx en Marie José Neve hebben in St.-Jansteen en omge ving enkele Ecoteams opgezet. Marie José en Dinie hebben de opleiding milieuvoorlichtster gevolgd. Daarna beslo ten zij hun kennis door te geven. De actiepunten van de Ecoteams bestaan uit vijf onderdelen nl.: - Verminder de luchtvervuiling - Bescherm piante- en diersoorten - Verminder het afval - Wees verstandig met water - Houd het leven op aarde in balans (overbevolking). Samenwerking Een Ecoteam is samengesteld uit buurtbe woners, collega's, leden van een vereni ging enz. Het werk van de Ecoteams heeft een sneeuwbaleffect. Samenwerking, onderlinge hulp en elkaar stimuleren zijn belangrijk. Marie José legt uit dat de basis gedachte van de Ecoteams bestaat uit het zich niet concentreren op problemen en fouten van anderen, maar op gedragsver andering, ook van jezelf, een bewustwor ding ondergaan ten gunste van het milieu. Dinie vult aan dat je met Ecoteams de boer op moet: "mensen persoonlijk benaderen." "Mensen moeten gestimuleerd worden tot milieuvriendelijk gedrag in het dagelijks leven. Dit is de basis voor de wereldhuis houding." Bijeenkomsten Marie José en Dinie vervaardigen het ondersteunend materiaal. Ze hebben bij voorbeeld lijsten samengesteld van de diverse soorten afval. Welk afval herge bruikt kan worden, wat chemisch afval is enz. Cathy Dingemanse en Marten Wiersma De Ecoteams komen regelmatig samen. Iedere bijeenkomst heeft een eigen thema. Het Ecoteam werkboek en het vijf-stap penplan zijn hierbij de leidraden. De onderwerpen energie, water, vervoer en consumeren komen aan de orde. Opvallend is dat er veel tips en praktische mogelijkheden worden uitgewisseld tus sen de deelnemers. De dames zorgen voor het informatiemateriaal en doen de research. Vragen die gesteld worden aan leden van de Ecoteams worden altijd behandeld. Ook wordt de vragensteller doorverwezen naar instanties voor meer gerichte informatie zoals de Milieutelefoon en de afdeling Voorlichting van gemeenten. Medewerking De Ecoteams krijgen veel medewerking van de gemeenten Hulst en Terneuzen. Verder zijn de diverse vrouwenverenigin gen uit Terneuzen en Zaamslag actief voor de Ecoteams. Evenals milieuorganisaties zoals de milieuwerkgroep Hulst. Ook een werkgroep "ARM in ARM", die zich bezig houdt met de relatie inkomen en milieu, heeft veel Ecoteamleden in zich. Ecoteams algemeen Hoe werken ze? Het Ecoteam programma staat op 3 poten: - het werkboek, met daarin de informatie, de actiekaarten etc.; - de stimulans die er van de deelnemers aan het ECOteam uitgaat; - de resultaten van alle andere teams die via de nieuwsbrieven uitgaan. Wat bereiken ze? In de gemeente Nootdorp (ZH) nemen 100 huishoudens deel aan één van de 14 Dinie Backx en Marie José Neve van het ecoteam St.-Jansteen Foto: Cathy Dingemanse Eco- teams. Die bereikten de volgende besparingen: - In totaal 27.000 kg afval - 230.000 m3 gasverbruik - 29 000 kwh elektriciteitsverbruik -1800 m3 waterverbruik - 5000 liter benzine. Dat is pure milieuwinst. En met die milieu winst bespaart ieder huishouden zeker 1000,— per jaar! Hoe begin je? Door anderen net zo enthousiast te maken als jezelf. Door meer op de oplossingen te letten, en minder op de problemen. Hulp bij het opstarten kun je krijgen van mensen die al bezig zijn. Bel daarvoor Albert Aartsen van de ZMF (tel. 01100 - 30075) en Marten Wiersma van het Konsulentschap Milieu Edukatie (tel. 01100-11675). Zij helpen verder. Cathy Dingemanse is redactielid; Marten Wiersma is konsulent natuur- en milieu- edukatie. "Niet de problemen staan centraal, 7naar de oplossin gen", dat is het credo van de Ecoteams. Niet opsommen wat anderen nalaten, maar nagaan wat je zelf kunt doen. Met deze filosofie is het "Global Action Plan" (GAP) begonnen met de vorming van Ecoteams. 15 WANTIJ JUNI1993

Wantij | 1993 | | pagina 19