jtieacrves Deze pagina geeft lezers bij gelegenheid de ruimte te reageren. Wilt u ook reageren op de inhoud van WantijSchrijf naar Redactiesecretariaat Wantij, Postbus 334, 4460 AS Goes. Afsluiting kopij voor Wantij jrg. 10, nr. 3:20 augustus 1993- (De redactie houdt zich het recht voor reacties verkort weer te geven.) Engelse aasspitters actief in Oosterschelde Foto: Ton Remmerswaal Herinktservice printerlinten Naar aanleiding van het lezen van het vouwblad "Het Groene Kantoor" wil ik u hierbij mede delen dat Raysoft al sinds gerui me tijd linten herinkt voor de klanten die maatwerk program matuur van ons betrekken. Vanwege het enthousiasme van deze klanten hebben wij in het afgelopen jaar deze service uit gebreid naar eenieder die hier aan behoefte heeft. Jaarlijks bieden vele computer gebruikers grijs geworden prin terlinten aan als klein chemisch afval. Wij kunnen voor u het lint weer van nieuwe inkt voorzien, vaak zelfs zwarter dan nieuw lint. Dit herinkten kan meerdere malen, afhankelijk van de kwali teit van het lint. In principe zijn alle gangbare nylon printerlinten in cassette geschikt om te worden herinkt. Of dit ook echt zo is, kunnen wij vooraf bepalen. Van alle linten tot 20 m lengte en 15 mm breedte zijn de kosten voor her- inkten f 3,50 excl. BTW per stuk. Het minimum aantal is drie stuks. Deze mogen echter van verschillend ty pe zijn. Als u de linten zelf brengt en ophaalt zijn geen extra kosten verschuldigd. Als lid van uw vereniging wilde ik u deze informatie niet ont houden, al was het maar om te laten zien dat commercieeel denken ook gepaard kan gaan met milieubesef. Voor meer informatie: Raysoft Arendstraat 10, 4458 AS 's-Heer Arendskerke Tel. 01106-2231. R.G.P. van den Boom RI, s-Heer Arendskerke Lease Luier Express Regelmatig staan in Wantij arti kelen dat een beter milieu bij jezelf begint. Vaak betekent dat een extra werkbelasting voor de huisvrouw (soms -man). Wegwerpluiers hebben het leven van ouders veraange naamd en bijna niemand wil terug naar de ouderwetse luiers met de droogrekjes door het hele huis. Daarom ben ik in oktober 1992 begonnen met de Lease Luier Express. Ik verzorg de verhuur van katoe nen luiers aan particulieren, kin derdagverblijven en instellin gen. De katoenen huurluiers hebben hetzelfde gebruiksge mak als de wegwerpluiers. Onze luier is gemaakt van 100 katoen met een extra absorptie- laag. De luier gaat in een bijpas send broekje, dat sluit met klitte- band. De broekjes worden gele verd in drie maten: new born, medium en extra large. Deze schaft u bij ons aan. Het broekje wast u zelf op 40°. De luiers hoeft u niet uit te spoelen. Na het verschonen doet u de luier in de bijgeleverde container met reukblok. Onze chauffeur haalt wekelijks de vuile was op en brengt tevens de schone luiers bij u thuis. De opzet van de luierservice is het gebruik van wegwerpluiers terug te dringen. Van geboorte tot zindelijkheid gebruikt de baby 6000 luiers. Het aandeel van de wegwerpluiers in het huishoudelijk afval bedraagt 4%. De Lease Luier Express stelt zoveel luiers ter beschik king als wekelijks nodig zijn. De huurprijs per week varieert van 19,—voor 30 luiers tot 47,50 voor 125 luiers. Voor meer informatie: Lease Luier Express Antwoordnummer 428, 4460 VB GOES (geen postzegel) Tel. 01100-50742. Martha Blom, Goes Aasspitterij in Oosterschelde wilde handel Voorjaar 1987: Statenlid Harm Venekamp constateert dat er in de Oosterschelde massaal naar zeeaas wordt gespit. Het gaat al lang niet meer om sportvissers, die zelf hun aas spitten, maar om een wijdvertakte en wilde han del. "Belangen zijn niet zelden slechts op papier in evenwicht, maar in werkelijkheid is het belangenconflict nog keihard aanwezig", zo stelt Ton de Lange in het maartnummer van Wantij. Bij het zeeaasspitten gaat dit zonder meer op. Er zijn natuur- en milieubelangen, verder zijn er sportvissers, lokale beroeps- spitters en winkeliers en schip pers die op hen zijn aangewe zen. Verbieden van het spitten zou hen duperen. Vanuit het natuurbelang is dit ook niet noodzakelijk. Daarom koos men voor een beleid van beperkin gen. "De Oosterschelde hoeft niet half Nederland en België van zeeaas te voorzien", zo was de gedachte. Voor de lokale sportvisserij is ongeveer 165.000 kg aas nodig. Uitgaande van een gemiddeld aantal pieren per m2 kan dan de totale hoe veelheid benodigde spitgrond berekend worden. Een leuk rekensommetje, maar wel struis vogelpolitiek. Tot nu toe wordt jaarlijks 300 a 400.000 kg zeeaas gewonnen! Maar liefst 150 a 200.000 kg gaat daarvan naar het buitenland. In Engeland zit men te springen om zeeaas. Wekelijks gaan er in het seizoen een kwart miljoen pieren Het Kanaal over. De wormen worden daar voor maar liefst 30 cent per stuk ver kocht. Vanuit het buitenland neemt de vraag nog steeds toe. Met een vergunning van vijf gulden, bij de V.V.V. verkrijgbaar, kan een onbeperkt aantal spitters com mercieel aan de slag in een beschermd natuurgebied. Eigenlijk te gek om los te lopen en in strijd met het strikt beper kende beleid. Van de waardevol le suggesties van milieuvereni gingen tot regulering is door het ministerie niets overgenomen. Sportvisorganisaties willen van geen beperkingen horen. Iedereen moet onbeperkt naar wormen kunnen spitten, zo vindt men. Zo spitten een hon derdtal buitenlandse "beroeps- spitters" per dag 5000 m2 om. Nu al gaat men naast de vakken spitten omdat er niet genoeg pieren meer zitten. Bij het beoordelen van verzoeken om vergunning wordt meestal de bescherming van de natuur afge wogen tegenover de belangen van de aanvragers. Wie doet het, geschiedt het legaal en waar gaat het heen, lijken belangrijke vra gen. De antwoorden daarop kunnen belangrijk zijn om tot goede afweging te komen. Ton Remmerswaal, Gapinge (Lid van de werkgroep Zeeaas namens de lokale vereniging van beroepsspitters V.V.B.Z.) 6OG3a9 17 WANTIJ JUNI 1993

Wantij | 1993 | | pagina 21