verse nenen De Composiet-Speciaal De Composiet is het orgaan van de afdeling Walcheren van de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging. Ter gelegenheid van het zestigja rig bestaan van de vereniging verscheen een speciale jubi leum-uitgave. In dit goed ver zorgde nummer staan artikelen over de nivellering en de verar ming van de natuur op Walcheren, ontdekkingen op een tocht van Oost-Kapelle naar Domburg, de vogels van Walcheren vroeger en nu, amfi bieën en reptielen van Zeeland en natuurlijk herinneringen bij het bereiken van de mijlpaal. De Composiet-Speciaal; redactie mevr. J. Joziasse, Vromoldsland 12, 4337 CW Middelburg. (W.d.W.) Bodemverontreinigingen op voormalige bedrijfs terreinen Recentelijk is een studie ver schenen waarin een methode is ontwikkeld voor de aanpak van vervuilde voormalige bedrijfster reinen. Op meer dan 400.000 plaatsen in Nederland is de grond verontreinigd door activi teiten van bedrijven. Lege fabrie ken en braakliggende terreinen zijn daar het bewijs van. Sanering vraagt meestal om enorme investeringen. En dat geld is vaak niet direct voorhan den. Vandaar dat het van belang is eerst daar te saneren waar de milieuschade het grootst is. Om dat te bepalen wordt in de stu die een systematiek gepresen teerd, waarmee in de provincie Noord-Brabant al enige ervaring is opgedaan. Met het model zijn zo'n 95 bedrijfsgroepen gerang schikt naar de ernst van de bodemverontreiniging die ze veroorzaakt kunnen hebben. Daarbij zijn aspecten bestudeerd als: emissie en gedrag van stof fen in de bodem. Het boek is niet alleen een nutti ge handreiking voor beleids mensen, maar ook voor anderen die zich met de problematiek van bodemverontreiniging bezig houden. Voor mensen uit bewo- nersgroepen en milieuwerk groepen biedt de uitgave veel achtergrondinformatie over de ontwikkeling van het bodemsa neringsbeleid en de -wetgeving, bodemverontreinigende bedrijfsactiviteiten en de groot ste potentiële verontreinigers zoals die in de provincie Noord brabant zijn geïnventariseerd. Vooral het overzicht en de toe lichting bij de 95 bedrijfsgroe pen is zeer informatief. Stoffen en processen worden beknopt beschreven. Verder is een lijst van stoffen opgenomen met een indeling in giftigheid en eèn indeling in bodemgedrag. Er is sprake van een boekwerk dat op informatieve wijze zowel exacte als historische en actuele kennis combineert. "Bodemverontreiniging op voormalige bedrijfsterrei nen, de erfenis van anderhal ve eeuw industriële ontwik keling in Noord-Brabant" Jurgen Nieuwkoop, Eindhoven, 1993. ISBN: 90-9005758-7. Te bestellen bij Milieuboek, tel. 020-6244989. Prijs: 55,- incl. verzendkosten. (T.v.M.) Kringloopbedrijven In een zojuist verschenen onder zoeksrapport over kringloopbe drijven in Utrecht staat een aan tal opmerkelijke conclusies. Kringloopbedrijven blijken een flinke bijdrage te kunnen leve ren aan het verkleinen van de afvalberg. Nu al nemen ze in de provincie Utrecht 15% van het grof huisvuil voor hun rekening. In totaal hebben de kringloopbe drijven de Utrechtse gemeenten ruim anderhalf miljoen gulden bespaard aan vermeden inzamel- verbrandings- en transportkos ten. Zouden de kringloopbedrij ven een vaste plek krijgen in het afvalverwijderingsbeleid van de provincie en gemeenten, dan zouden ze volgens het rapport garant kunnen staan voor de gescheiden inzameling van 30% van het grof huisvuil, waarmee 20% hergebruik zou kunnen worden bereikt. De kringloop bedrijven geven daarmee een goede invulling aan het afvalbe leid van de provincie: preventie en levensduurverlenging. In Zeeland is er een kringloopbe- drijf in Goes aan de J.A. v.d. Goeskade 65, tel. 01100- 32623- "Kringloopcentra in Utrecht, inventarisatie en toekomst perspectief van kringloop centra in de provincie Utrecht"; AvH Milieu-advi seurs, februari 1993. Te bestellen bij de Stichtse Milieufederatie, tel. 030- 544457. Prijs f7,50 excl. f 2,50 verzendkosten. (A.A.) Waterrovers Drinkwater is onbetaalbaar geworden. Op de straathoeken smeken bedelaars om een slok water. Lenya heeft daar weinig last van. Ze woont veilig in een mooi huis, ver van alle dorst en armoede. Ze kan zich zelfs elke dag douchen. Maar de toekomst ziet er somber uit. Op een dag wordt de watertank van hun wijk geroofd. Haar beste vriend blijkt een van de overvallers te zijn. Lenya merkt dat ze eigenlijk aan zijn kant staat. Dit is het thema van het nieuw ste boek van Tais Teng dat bedoeld is voor kinderen vanaf 9 jaar. Teng schreef ook de milieu thriller "Gifschip Osaka". Tais Teng studeerde biologie. Het milieu speelt vaak een belangrij ke rol in zijn werk. "Waterrovers", Tais Teng, uitgeverij Elzenga; ISBN 90.6692.103.x Prijs: f23,90. (W.d.W.) Kreken project Namens de Euregio Scheldemond, een samenwer kingsverband van de provincies Oost- en West-Vlaanderen (België) en Zeeland, is een nieuwsbrief over het Grensoverschrijdend Krekenproject verschenen. Eén van de belangrijkste doelstellin gen van dit project is om na te gaan welke mogelijkheden het krekengebied van Oost-, West en Zeeuwsch-Vlaanderen heeft voor de passieve recreatie, zon der dat de draagkracht van natuur en landschap geschaad wordt. De nieuwsbrief gaat in op de knelpunten zoals de waterkwaliteit, de kwetsbaar heid van de natuur en de ver snippering van wetenschappelij ke gegevens over het gebied. De invloed van de mens is de laatste decennia in het krekengebied destructief geweest, o.a. door ruilverkavelingen aan de Nederlandse kant. Centraal staan nu het herstel van de Ecologische hoofdstructuur in Nederland en de Groene hoofd structuur in Vlaanderen. Geconstateerd wordt dat nog lang niet alle instrumenten aan wezig zijn om de voorgestelde doelen te bereiken. Nieuwsbrief No. 1 Studieproject grensover schrijdend krekengebied, Euregio Scheldemond; te verkrijgen bij het Secretariaat Euregio Scheldemond, Gouvernementstraat 1 B- 9000 Gent, tel. 3291233811. (W.d.W.) 18 WANTIJ JUNI 1993

Wantij | 1993 | | pagina 22