Bintjes en Bildtstars in de ban Aardappeltelers en milieubeweging rond de tafel Jacques Roumen en Albert Aartsen rechtszaak aangespannen tegen de actie "Gifpieper", verliest. De rechter conclu deerde dat deze aardappels terecht als gif piepers afgeschilderd mogen worden. Walcheren Wat vinden Zeeuwse akkerbouwers van de acties? Boeren en boerinnen op Walcheren zijn het er om te beginnen over eens dat een milieuvriendelijke kwaliteit van de aardappel(teelt) door de consu ment betaald moet worden. De vraag van de consument naar milieuvriendelijker geteelde aardappels willen ze zeker hono reren. De aardappelboeren zijn bereid om hun raskeuze en teelttechniek aan te pas sen aan de wens van de consument. Boerin Jopie Dingemanse bezocht tijdens een excursie in 1991 Milieudefensie in Amsterdam. Door gesprekken met mede werkers van Milieudefensie raakte zij gemotiveerd om meer werk te maken van milieuvriendelijke teelten. Echter kort na het bezoek aan de landelijke milieuvereni ging liep Jopie vast in haar veranderings gezindheid. Kruistocht Aardappelboeren werden door de acties "Gifpieper" en "Ban Bintjes van uw bord" geconfronteerd met in hun ogen een kruistocht van Milieudefensie. Mede door deze acties zakte in 1992 de prijs voor bij voorbeeld het Bintje tot rond de stuiver Een paar maanden geleden gingen A. Aartsen van de Zeeuwse Milieufederatie en M. Bloem van Milieu defensie op de koffie bij een akkerbouwer in Zoutelande. Niets bijzonders zult u zeggen. Toch heeft de afspraak heel wat voeten in de aarde gehad. De milieubeweging voert reeds enige jaren actie rond de aardappelteelt. Het begon er op te lijken dat ze niets goeds voor had met de akkerbouw. Reden voor J. Dingemanse, boerin te Zoutelande, om met de milieubeweging rond de tafel te gaan zitten. Aardappeloogst >to; Peter Verdurmen Eerst een stap terug in de tijd. e Sinds 1989 voert de Vereniging Milieudefensie samen met zeven milieu- en consumentenorganisa ties actie tegen bestrijdingsmiddelen in de aardappelteelt. Onder het motto "Gifpiepers genoeg gegeten, koop eens een aardige aardappel" en "Ban Bintjes van uw bord" worden consumenten opgeroe pen geen Bintjes, Eigenheimers, Marijkes en Bildtstars te kopen, omdat de teelt van deze aardappelen alleen mogelijk is met zeer veel bestrijdingsmiddelen. Biologisch Sinds deze acties is de verkoop van biolo gische aardappelen verdrievoudigd en is de omzet van het Bintje met vijftien pro cent gedaald. De milieu- en consumenten organisaties zijn tevreden met de behaalde resultaten. De akkerbouwers daarentegen zien de acties als een directe aanval op hun portemonnee en vinden het onte recht dat ze de Zwarte Piet toegespeeld krijgen. Het conflict tussen akkerbouwers en milieubeweging loopt hoog op als de ZPC, veredelaar van het ras Bildstar, een Akkerbou wers zijn best bereid op een schonere manier aardappels te telen, als de consument bereid is meer te betalen. WANTIJ JUNI 1993

Wantij | 1993 | | pagina 3