Ban Bintjes V^iH?rjSss! SPAAR het MIUEU Redden daiandbouwg»h_, hpt milieu. Wnr(j\ Wedden dax "'^dbouWg»T.t. ,rieU. tr n$f»» Actie Milieudefensie zette kwaad bloed bij boeren Folder: Milieudefensie per kilo. De woede onder boeren over de landelijke acties escaleerde. Het proces dat een coöperatief aardappelbedrijf tegen de actie "Ban Bintjes van uw bord" verloor, werd als het dieptepunt in het aardappel- seizoen gezien. Bintje Op basis van marktvraag uit binnen- en buitenland van zowel fritesproducenten als supermarkten is het Nederlands Bintje jarenlang de topaardappel geweest. Gezien de grootschalige vraag werd de teelt ook grootschalig aangepakt. Technologie bood telers, zo leek het, onbe perkte mogelijkheden om de teelt van het bintje te intensiveren. Elk jaar bood de agrochemie een nog effectiever middel tegen de talrijke bedreigingen van de aard appelteelt. Uiteindelijk werd de teelt van bintjes voor het milieu zeer onvriendelijk. Op dat moment werd de aardappeletende aanhang van Milieudefensie actief: het Bintje moest in de ban! Irritatie Bij Jopie Dingemanse wekten de acties van Milieudefensie veel irritatie. Temeer daar actiecoördinator Paul van Sambeek in 1991 aangegeven had dat hij zelf nauwelijks contact had met aardappel telers en zeker graag een keer een kijkje wilde nemen in de Zeeuwse aardappel teelt. Helaas, zo oordeelde Jopie Dingemanse, kozen Paul en de zijnen voor actie tegen in plaats van kennismaking met de hun nog onbekende aardappelte lers. Tot maart 1993 heeft het geduurd voordat Milieudefensie de reis naar Walcheren aanvaardde. Dit geschiedde, hoe kan het ook anders, op initiatief van Jopie Dingemanse. Voorafgaand aan het gesprek had de initiatiefneemster alle landbouworganisaties gevraagd een afvaardiging te zenden. Ook bedacht Jopie dat het goed was als de Zeeuwse milieube weging, waarmee van oudsher toch al een relatie bestaat, bij het gesprek aanwezig zou zijn. Het gesprek werd begeleid door de Volkshogeschool Zeeland. Dieptepunt Op de dag dat de aardappelprijs op een dieptepunt belandde, ving het gesprek over het waarom van de actiewijze van de milieubeweging aan. Van de zijde van de milieubeweging werd zonder twijfel vast gesteld dat de teelt van Bintjes en Bildtstars steeds milieu vijandiger is gewor den. Boeren en boerinnen onderkenden deze ontwikkeling. Kern van de inbreng van de akkerbouwers was dat men best bereid is om schonere aardappels te telen. Voorwaarde daarbij is dat de milieubewe ging meewerkt om consumenten te stimu leren voor schonere producten meer te betalen. "Een actie die zich richt op stimu lering, pakt voor de landbouw gevoelsma tig en zeker ook materieel beter uit", aldus één van de akkerbouwers. Zeker nu de aardappelteelt regelmatig stokt in te lage prijzen, is het noodzakelijk dat er nieuwe impulsen komen. Zo'n impuls kan een schonere aardappel zijn die voor een hogere prijs afzetbaar is. Ook concludeer den de aanwezigen dat bundeling van krachten tussen milieubeweging en boe ren belangrijk is om een tegenwicht te vormen tegen de tussenhandel. Dat laatste aspect vraagt nog veel onderzoekswerk, maar de basis is gelegd. De offensieve opstelling van de boeren op Walcheren is niet uniek in Nederland. Marion Bloem van Milieudefensie ver meldde dat ze de laatste weken vrijwel niets anders meer deed dan bijeenkom sten met boeren bezoeken om de dialoog met de landbouw opnieuw leven in te bla zen. "Als het aan ons ligt komt er een struc tureel overleg tussen landbouw en milieu beweging", aldus Marion. De Zeeuwse Milieufederatie voeg de reeds eerder de daad bij het woord door activiteiten voor het Zeeuwse Vlegelproject en door overleg met standsorganisaties. Onlangs nam de ZMF deel aan een breed overleg over een nog op te richten Zeeuws platform voor landbouw, milieu en consument. Als het aan de gesprekspartners op Walcheren ligt, is de tijd rijp voor een effectieve samenwer king. Ook is nu de kritische con sument aan zet. Als er een paar cent meer voor een zak aardappe len betaald wordt, zijn de telers graag bereid om zo schoon moge lijk te produceren. Jacques Roumen is coördinator van het Groene Werk Zeeland Studiecentrum. Albert Aartsen is stafmedewerker van de Zeeuwse Milieufederatie. 4 WANTIJ JUNI 1993

Wantij | 1993 | | pagina 4