Meidoornhagen Rudie Geus Meidoornhagen vinden we in Zeeland vooral langs weilanden op de hogere gronden. De lagere gronden zijn vaak te zout of brak voor boom- en struikgroei. Meidoornhagen zijn vooral voor de oudlandgebieden, de oudste polders, karakteristiek voor het landschap. hHet is niet precies bekend hoe de meidoornhagen ontstaan zijn. Aangenomen wordt dat na de aanleg van sloten ten behoeve van de ontwatering, zich spontaan strui ken op het talud vestigden. Deze doornstruiken werden als heg onder houden en gebruikt als veekering. Soms werden de takken van de struiken naar elkaar toe gebogen en gevlochten zodat een dichte, ondoordringbare haag ont stond. Waarde De meidoornhagen zijn niet alleen land schappelijk, maar ook botanisch en orni thologisch van grote betekenis. In de plantkunde worden de hagen tot het "koebraamstruweel" gerekend. De belang rijkste soorten struiken in de hagen zijn meidoorn, hondsroos, koebraam, slee doorn en vlier. Klimmers als heggerank, hop en bitterzoet zorgen soms voor een verdichting van de begroeiing. De ondergroei is vaak soortenarm en bestaat uit een aantal stikstofminnende planten zoals kruipende boterbloem, hondsdraf, kweek en brandnetel, maar plaatselijk ook robertskruid en gewoon nagelkruid. Door de dichte structuur van de doornstruiken, de vele bessen en de nabijheid van zoet water (drinkputten) blijken veel vogelsoorten in een opvallend hoge dichtheid voor te komen. Bedreigingen Tijdens de ruilverkavelingen en overstro mingen is het overgrote deel van de mei doornhagen verdwenen. Van het uitge strekte heggenlandschap van de Goese Poel zijn alleen rond Nisse enkele stukjes, waaronder het heggenreservaat, gespaard. Tussen Kapelle en Wemeldinge, ten noor den van Arnemuiden en hier en daar in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn nog enige mei doornhagen te vinden. Deze hagen heb ben vaak de functie van veekering en beschutting voor het vee. Bacterievuur Veel meidoorns zijn gerooid als onderdeel van de bestrijding van bacterievuur, ook wel perevuur genoemd. Deze infectieziek te is een bedreiging voor de boom- en fruitteelt. In 1991 is het beleid ten aanzien van bacterievuurbestrijding gewijzigd. De onderhoudsplicht is komen te vervallen, de meidoorn mag weer overal bloeien en het aanplantverbod is binnen enkele gebieden opgeheven. Binnen grote delen van Zuid-Beveland en Tholen blijft echter een strak opsporings- en opruimingsbeleid voor zieke planten gelden. Een groot aantal meidoornhagen in Zuid- Beveland wordt door medewerkers van de Stichting Landschapsverzorging Zeeland regelmatig gecontroleerd op bacterievuur. Aangetaste takken worden meteen verwij derd, waardoor het ontstaan van besmet tingsbronnen wordt voorkomen. Onderhoud Voor de meidoornhagen kunnen verschil lende onderhoudsmethoden worden toe gepast. Natuur en landschap komen het meest tot hun recht als de haag breed kan uitgroeien. Ter voorkoming van overbetre- ding en beschadiging van de struiken door vee kan een raster worden geplaatst. Door af en toe, bijvoorbeeld eens in de 10-20 jaar, terug te snoeien kan de haag in toom worden gehouden. Er kan ook gekozen worden om de haag regelmatig, bijvoorbeeld eens in de 3-6 jaar, te snoeien, waardoor een minder hoge haag ontstaat. Vooral in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn nog veel jaarlijks gesnoeide meidoornhagen te vinden. Deze hagen bestaan meestal alleen uit meidoorn en worden jaarlijks op onge veer 1 meter hoogte gesnoeid. Hierdoor ontstaat een strakke dichte haag. Activiteiten Om de bestaande meidoornhagen te behouden is goed onderhoud noodzake lijk. De Stichting Landschapsverzorging Zeeland probeert door middel van advies en subsidieregelingen eigenaren te stimu leren onderhoud en/of herstel van de mei doornhagen uit te voeren. Tevens is bij de Stichting een groot aantal vrijwilligers actief die kunnen helpen bij het onder houd van verschillende kleine landschaps elementen, waaronder meidoornhagen. De Poel Foto: H.J. van Oosten Voor meer informatie: Stichting Landschapsverzorging Zeeland Postbus 286 4460 AR Goes tel: 01100-30936. Rudie Geus is regiomedewerker van de Stichting Landschapsverzorging Zeeland. 5 WANTIJ JUNI 1993

Wantij | 1993 | | pagina 5