Zeeuws probleem vraagt om Zeeuwse oplossing Provincie maakt geen schoon schip met waterbodems Tjeu van Mierio Een provinciale stuurgroep heeft een voorontwerp gemaakt voor een Zeeuws beleidsplan waterbodems en baggerspecie. Het gaat daarbij over het schoonmaken van vervuilde waterbodems en het verantwoord omgaan met vervuilde bagger, zo stelt het provinciale informatieblad. Dat klopt niet helemaal: het schoon maken blijft buiten beeld. Ook het preventiebeleid komt onvoldoende uit de verf. Zeeuws plan voor waterbodems en baggerspecie is geen voorbeeld van vernieuwend beleid dDe problemen met de verontrei niging van waterbodems en het bergen van baggerspecie in Zeeland zijn groot. Om dat op te lossen namen Gedeputeerde Staten van Zeeland acht jaar geleden het besluit een beleidsplan op te stellen. Preventie, sane ring, verwerking en berging van bagger specie zouden daarin de centrale thema's worden. De voorbije jaren is vooral gestu deerd op welke wijze en waar een groot baggerspeciedepot ingericht moet wor den. Alle informatie daarover komt in een milieu-effect-rappo r t Voorontwerp De andere beleidszaken zijn in het onlangs verschenen voorontwerp beleidsplan waterbodems en baggerspecie terug te vinden. Dat plan is onder verantwoorde lijkheid van een stuurgroep door provin ciale ambtenaren voorbereid, en voor commentaar naar de belangrijkste maat schappelijke organisaties gestuurd. Pas als het commentaar is verwerkt zal het plan de inspraak ingaan. De Zeeuwse Milieufederatie heeft onlangs haar com mentaar naar de stuurgroep gezonden. Op enkele belangrijke onderdelen wordt in dit artikel ingegaan. Niet vernieuwend Het voorontwerp kunnen we niet karakte riseren als een voorbeeld van vernieu wend beleid. Stukjes bestaand beleid zijn bij elkaar gevoegd en in samenhang gebracht. Dat geeft wel een goed overzicht van de Zeeuwse situatie en van de beleids nota's die voor het Zeeuwse plan van belang zijn. Maar het voorgestelde beleid van preventie, sanering en verwerking, blijft onder de maat. Dat geldt met name voor preventie en verwerking. stoot van schadelijke stoffen en het beleid per watersysteem. Voor het vaste vorm geven van uitgangspunten en doelstellin gen wordt naar het ontwerp waterhuis houdingsplan van de provincie verwezen. Maar daarin is geen preventieparagraaf opgenomen. Het beleidsplan waterbo- II lust ra tie: Ewert Karlsson Preventie De verontreiniging van waterbodems kan uiteraard het best worden tegengegaan door te voorkomen dat schadelijke stoffen vrijkomen. Daarom is een goed preventie beleid zo belangrijk. Het Zeeuwse beleids plan waterbodems komt niet veel verder dan een preventiebeleid dat niet af is. Het behandelt het algemene beleid voor uit dems stelt dat bij het huidige beleid in de toekomst grote problemen bij de bagger- verwijdering zullen ontstaan. En het stelt verder vast dat met de voorgenomen maat regelen de preventiedoelstellingen niet voor alle stoffen zullen worden gehaald, zodat een aanscherping van het beleid noodzakelijk is. Toch wordt die aanscher ping in het Zeeuwse beleidsplan waterbo- 6 WANTIJ JUNI1993

Wantij | 1993 | | pagina 6