Berichten Ledenvergadering 9 november 1993 Het bestuur van de Zeeuwse Milieufederatie nodigt leden en lidorganisaties uit voor haar najaarsvergadering. Omdat het bestuur belang hecht aan directe contacten met de achterban zal de najaarsvergadering steeds in een andere Zeeuwse regio wor den georganiseerd. Dit jaar zal deze worden gehouden op Schouwen-Duiveland. Plaats van samenkomst is "De Schutse", Julianastraat 22 te Haamstede. Aanvang 19.30 uur. Agenda. De avond is opgesplitst in een huishoudelijk en themadeel. Belangrijkste onderwerpen in het huishoudelijke gedeelte zijn het nieuwe beleidsplan en het werkplan 1994. Als thema's staan centraal: de recreatieve plannen voor Zeeland in het algemeen en Schouwen Duiveland in het bijzonder, en het mobiliteitsscenario Westerschouwen. 1. Opening 2. Notulen voorjaarsvergadering 1993 3. Beleidsplan ZMF 1994 -1999 4. werkplan ZMF 5. Rondvraag. Na een korte pauze zal vanaf 20.30 uur worden geïnformeerd en gediscussieerd over: A. De recreatieve plannen in de Zeeuwse kustgemeenten In hun provinciaal beleids plan "Recreatie en Toerisme in evenwicht" hebben Gede puteerde Staten (GS) van Zeeland vastgelegd dat pro jecten die in de pijplijn zitten nog wel kunnen worden uit gevoerd. Welke projecten zijn dit? En wat voor soort projec ten kunnen nog worden toe gestaan als we ze langs de maatlat van het nieuwe beleid leggen? Wat betekent dit voor natuur en milieu? Gedeputeerde G. de Kok is gevraagd een uiteenzetting te komen geven. B. Het mobiliteitsscenario Westerschouwen De gemeente Westerschou wen wordt vooral in het recreatieseizoen geconfron teerd met te veel verkeer. Problemen als congestie, stank, luchtverontreiniging, onveiligheid tasten het leef milieu van de Schouwse kust aan. In het verlengde van het tweede structuurschema ver keer en vervoer heeft daarom de gemeente Westerschou wen een scenario opgesteld om de mobiliteit te beheer sen. Leidt dat scenario ook werkelijk tot een terugdrin gen van het autoverkeer? Welke ruimte krijgen de alter natieven voor de auto? Wethouder dhr. Ir. C. Veerhoek zal een toelichting op het plan en de ingekomen reacties geven. Er bestaat de mogelijkheid om alleen de bespreking van de thema's bij te wonen. De vergaderstukken voor het huishoudelijke deel kunnen door belangstellenden worden opgevraagd bij de secretariaat van de ZMF, telefonisch bereik baar onder nummer 01100- 30075. (T.v.M.) Boeken Wie van de lezers van Wantij wil boeken en/of documentatie afstaan op het gebied van natuur en milieu (niet ouder dan vier jaar) aan het kleine documenta tiecentrum van de ZMF geves tigd in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg? De aanbiedingen graag aan Petra van Zwieten, Zoutelande, tel. 01186-1568. (W.d.W) Verontreinigde bagger Recentelijk is duidelijk gewor den dat het op land verspreiden van vervuilde bagger klasse 2 pas in het jaar 2000 behoeft te worden beëindigd in plaats van in 1995. Wel blijft het regerings standpunt overeind dat de ver spreiding van klasse 1 en 2 spe cie in 2010 moet worden gestopt. Dan mag alleen nog schone specie worden ver spreid. De provincie beschikt echter over de mogelijkheid om een afwijkingsbeleid te voeren. En daar heeft de ZMF Gedeputeerde Staten om ver zocht. De ZMF heeft voorgesteld het op de kant zetten van klasse 2 vervuilde bagger te verbieden op bodems waar de walkanten nog relatief schoon zijn en op bodems die een functie hebben die zich niet verdraagt met de verspreiding van vuile bagger, zoals natuur- en natuurontwik kelingsgebieden, bodem- en grondwaterbeschermingsgebie den. Die restricties behoren te worden opgenomen in het Zeeuwse beleidsplan waterbo dems en baggerspecie. (T.v.M.) Waterverdragen Op de valreep van haar carrière wil minister Maij-Weggen nog graag iets tastbaars achterlaten. Eén van de zaken die zij op het oog heeft is een accoord met België over het tracé van de TGV. Om België echter gunstig te stemmen was daarvoor een doorbraak nodig in het slepende dossier over de Waterverdragen. Eerst werden daarvoor de Schelde- en de Maasverdragen ontkoppeld. Vervolgens werd een nieuwe koppeling aange bracht tussen het TGV-besluit en de verdieping van de Westerschelde. Natuur- en milieuorganisaties zijn niet erg gelukkig met deze gang van zaken. In het verleden was toegezegd dat de verdieping van de Westerschelde pas door mag gaan, als de zuiderburen de vervuiling van de Schelde fors terugdringen. Nu is die koppe ling verbroken en het is zeer de vraag of Nederland andere mid delen heeft om een schone Schelde van België af te dwin gen. Vandaar dat natuur- en milieu organisaties, waaronder de ZMF, verenigd in het Delta Overleg de minister om opheldering heb ben gevraagd. Het Delta Overleg wil dat de minister vasthoudt aan het eerdere standpunt dat verdieping van de Westerschelde pas kan als er uit zicht bestaat op een schone Schelde. Verder moet het verlies aan schor en slik in de Westerschelde als gevolg van de verdieping worden voorkomen of gecompenseerd. Het ziet er naar uit dat ook na de ambtsperiode van deze minister een schone Schelde geen stap dichterbij komt. (T.K.) Preventieproject "Kiezen voor minder afval" In-het kader van het preventie project "Kiezen voor minder afval" van het samenwérkings- verband Natuur- en milieu-edu catie (ZMF, ZBM en CNME) zijn de komende maanden een aantal activiteiten gepland. Hier volgt een overzicht. 1 De afvaltentoonstelling Op donderdag 1 juli j.l. heeft gedeputeerde Hennekeij de tentoonstelling "afvalpreven tie" geopend in de biblio theek te Burgh Haamstede. In de tentoonstelling staat cen traal wat consumenten kun- 10 WANTIJ OKTOBER 1993

Wantij | 1993 | | pagina 10