KNOKKEN KNOTTEN nen doen om de afvalberg een kopje kleiner te maken. Zo valt in de tentoonstelling te zien op welke milieuaspec ten de consumenten kunnen letten bij de aanschaf van allerlei produkten en verpak kingen. Veel Zeeuwse gemeenten hebben belang stelling getoond voor de ten toonstelling. Behalve in Burgh Haamstede is de ten toonstelling al te zien geweest in St. Philipsland en Zierikzee. Tot 1 november kunnen belangstellenden terecht in het MEC te Vlissingen. Daarna volgen Goes (1-11 tot 29-11), Borsele (29- 11 tot 13-12) en Reimerswaal (13-12 tot 24-1 1994). In 1994 komt de tentoonstel ling in Kapelle, Kortgene, Westkapelle, Veere, Tholen, Domburg, Vlissingen, Middelburg, Oostburg, Sas van Gent, Axel en voorlopig als laatste standplaats Terneuzen (7-11 tot 28-11 1994). 2. Studiemiddag afvalpreventie in midden- en kleinbedrijf Onder het motto "Kiezen voor minder afval" zal de ZMF in samenwerking met de pro vincie en de beide Kamers van Koophandel op 29 november een studiemiddag over afvalpreventie organise ren in Motel Goes, A. Fokkerstraat 11 te Goes. De studiemiddag begint om 13.30 uur. De studiemiddag is niet alleen bestemd voor onderne mers uit het midden- en klein bedrijf, maar ook voor men sen die betrokken zijn bij het opzetten van interne milieu zorg in bedrijven en bij de overheid. Want steeds meer onderne mers in Zeeland ervaren de hoeveelheid afval die ze pro duceren als een probleem. Er is onvoldoende verwerkings capaciteit en de prijzen voor afvalverwijdering lopen steeds verder op. Ondanks de hoge kosten van verwijdering realiseren de meesten zich niet dat met afvalstoffen ook kostbare grondstoffen worden wegge gooid, waarin veel energie en arbeid is gestoken. Bij diverse voorbeeldprojecten blijkt dat het in kaart brengen van de afvalstromen en het bereke nen van de totale afvalkosten bij bedrijven veelal leidt tot het invoeren van preventie maatregelen, waarbij forse besparingen gerealiseerd worden. Het doel van de studiemiddag is ondernemers mogelijkhe den aan te bieden om grip te krijgen op de afvalstromen binnen het bedrijf. Tijdens de studiemiddag zullen een aan tal Zeeuwse bedrijven laten zien hoe ze met behulp van de succesvolle PRISMA- methode de hoeveelheid afval en emissies sterk hebben ver minderd zonder dat dat geld heeft gekost. In veel gevallen heeft het zelfs geld opge bracht!!! Tevens zal er gele genheid zijn om van gedach ten te wisselen met mensen uit de advieswereld en de bedrijfspraktijk. 3. Aanbieding bedrijfsrapporta- gesproject "kiezen voor min der afval" Tijdens de bedrijvencontact- dagen (CONTACTA) te Goes zal de bestuurslid van de ZMF C. Kostense een brochure met de resultaten van het pro ject afvalpreventie bij het midden- en kleinbedrijf over handigen aan Milieugede puteerde Dek. Na de overhan diging zullen een aantal ondernemers die deelgeno men hebben aan het project in gaan op de ervaringen met afvalpreventie binnen hun bedrijf. De bijeenkomst is op dinsdag 19 oktober en begint om 20.00 uur in de Zeelandhallen, Nobelweg 6, te Goes. Inlichtingen over deze activitei ten: ZMF Albert Aartsen (A.A.) Thema-avond: zonder automobiel in de Zeeuwse natuur Op 22 november houden de ZMF en het NIVON een thema avond onder het motto "Zonder automobiel in de Zeeuwse natuur" in de "Prins van Oranje" Nieuwstraat 14 te Goes. De avond begint om 19.30 uur. De avond is bedoeld voor eenie der die een bijdrage wil leveren aan het terugdringen van het autoverkeer in Zeeuwse natuur gebieden. Op deze avond zal centraal staan hoe we in dat kader het fietsen in de natuur aantrekkelijker kun nen maken dan het autorijden. Tevens zal een eerste kennisma king volgen met het project "zonder auto mobiel in de Zeeuwse natuur" dat de ZMF vol gend jaar gaat starten. Aanleiding Vanaf 1970 is het aantal autoki lometers meer dan verdubbeld. En een einde aan de groei is nog lang niet in zicht. Dat levert gevaar en hinder op voor ander verkeer, het veroorzaakt versnip pering van leefgebieden van planten en dieren, en het heeft luchtverontreiniging tot gevolg. Bij grotere attracties, zoals het strand, is dit autoverkeer nog wel voor een deel te vervangen door het openbaar vervoer, zoals de zomerbus. Maar voor open luchtrecreatie naar gebieden met landschappelijk natuur schoon is vervanging van de auto veelal alleen mogelijk door de fiets. Om het gebruik van de fiets in de natuur te bevorderen moet het fietsen aantrekkelijker wor den gemaakt dan het autorijden. Inlichtingen: ZMF Albert Aartsen (A.A.) Gezamenlijke thema-avond Donderdag 18 november 1993 vanaf 20.00 uur organiseren het Zeeuws Landschap, de Zeeuwse Milieufederatie, Wereldnatuur- fonds en Natuurmonumenten in de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg een thema-avond onder de titel "Van waterbeheer sing naar waterbeheer". De bredere taak van de water schappen op het vlak van inte graal waterbeheer zorgt voor het samenvallen van doelstellingen van waterschappen en natuurbe schermingsorganisaties. Hoe gaan de waterschappen met natuurbelangen om? Zijn er mogelijkheden voor samenwer king? Dat zijn enkele vragen die aan bod komen op de gezamen lijke avond. Tijdens deze avond zullen inlei dingen verzorgd worden door Ir. P. Gruijters, voorzitter Zeeuwse Waterschapsbond en door Ir. W. Zeeman van Staatsbosbeheer. Onder voorzit terschap van gedeputeerde G. de Kok zal een forumdiscussie worden gehouden. (T.v.M.) Knokken voor knotten Dit najaar organiseren de 11 provinciale stichtingen voor landschapsonderhoud de lande lijke actie "knokken voor knot ten". Eén van de doelstellingen van de actie is het bestaande bomenbestand flink aan te vul len met jonge bomen. In Zeeland gaat de Stichting Landschapsverzorging er mee aan de slag. Op zaterdag 13 november zullen zo'n 200 wilge- poten worden geplant op een dijk in Noord Beveland. Op de medewerking van vrijwilligers wordt vanaf 10.00 uur 's och tends gerekend. Degenen die de handen uit de mouwen willen steken kunnen voor meer informatie terecht bij P. Maas en F. Minnaard, tel.01100-30936. 11 WANTIJ OKTOBER 1993

Wantij | 1993 | | pagina 15