Zeeland twee actieve milieuwerkgroepen rijker Regionaal Albert Aartsen Afgelopen zomer zijn in de regio 's Terneuzen-Axel en Tliolen-St. Philipsland onder begeleiding van de Zeeuw se Milieufederatie twee nieuwe milieuwerkgroepen van start gegaan. Voorlichting geven over afvalpre- Vventie en gescheiden afvalinzame ling, onderzoeken of er vraag is naar milieuverantwoorde produk- ten, zoals groenten, kleding en schoon maakmiddelen. Het volgen en beïnvloeden van gemeentelijk milieubeleid, zoals het nemen van maatregelen om de verkeers onveiligheid terug te dringen in woonwij ken. Dat is een aantal onderwerpen dat de milieuwerkgroep Tholen-St.Philipsland op haar lijstje heeft staan. Naast de door de leden zelf aangedragen projecten wil de werkgroep bewoners, gemeente, instellin gen, bedrijven etc. ondersteunen bij het verbeteren van het milieu. Na een opstart- cursus verzorgd door de ZMF werd de werkgroep afgelopen zomer opgericht. De groep heeft zich aangesloten bij de een grote hoeveelheid gassen gaat uitsto ten die de ozonlaag aantasten. De milieu- werkgroep heeft omwonenden geatten deerd op de komst van het bedrijf en samen met hen een tiental bezwaarschrif ten ingediend tegen de vergunning. Volgens de milieuwerkgroep en omwo nenden kan het bedrijf maatregelen tref fen om hinder en milieuvervuiling te voor komen. De milieuwerkgroep Tholen-St. Philipsland heeft volop ideeën en heeft al een aantal zaken voortvarend aangepakt. Terneuzen Niet alleen op Tholen, maar ook in Terneuzen is deze zomer een nieuwe milieuwerkgroep opgericht. We vragen Bezwaar van Milieuwerkgroep Tholen tegen vergunning Nestaan Holland b.v. dat zonder beperking HCFK's, die de ozonlaag aantasten, wil uitstoten Foto: ZMF nieuwbouw bednjtsha! ,-':snc> archiiekt dtekfe rob van den bergh partners m50i archltekten engineers bvt föj E Installaties - Hinderwet - Milieu SS GEUSTS TECHNISCH «MSEURS B.V. 25 O.w 04120 - 24380 Natuurvereniging Tholen en gaat nauw samenwerken met de planologie werk groep van deze vereniging. Nestaan De eerste activiteit is al gestart: De hinder wetvergunning van de isolatieschuimfa- briek Nestaan op het bedrijventerrein in Tholen. Na bestudering van de vergunning en het raadplegen van deskundigen bleek dat de fabriek hinder gaat veroorzaken voor de omwonenden en ook nog eens aan Paul Marinissen, één van de initiatief nemers, waarom een aantal leden van Natuurvereniging de Steltkluut dat initia tief heeft genomen. Over een antwoord hoeft hij niet lang na te denken: "We wil len meer mensen betrekken bij het beschermen van het milieu. In de Steltkluut houden we ons bezig met natuurbescherming, steeds meer leden vinden dat milieu daar ook bij hoort, want zonder een schoon milieu is er geen mooie natuur." 12 WANTIJ OKTOBER 1993 Maar waarom in Terneuzen? Paul Marinissen: "In Oost Zeeuwsch- Vlaanderen zijn in Hulst-Hontenisse en Sas van Gent twee actieve milieuwerkgroe pen. We zagen het als een gemis dat er in Terneuzen geen vergelijkbare milieuwerk groep meer was. Ook hier in Terneuzen moeten mensen gestimuleerd worden in hun eigen omgeving iets aan het milieu te doen. Via bijvoorbeeld voorlichting willen we dat bereiken." Paul Marinissen legt uit hoe de groep ont staan is. "Er werd een oproep geplaatst in het tijdschrift "De Steltkluut", in verschil lende huis-aan-huisbladen en in de twee regionale dagbladen. Tijdens de oprich tingsvergadering waren elf belangstellen den aanwezig. Na een eerste avond van kennismaking en aftasting van de moge lijkheden en belangstelling van de aanwe zigen werd besloten in te gaan op een uit nodiging van de ZMF om een oprichtings cursus te volgen." Over de cursus is Paul Marinissen dik tevreden. Het was volgens hem een goede en noodzakelijke aanloop om met de werkgroep van start te kunnen gaan. De oprichtingscursus bestond uit vier avon den, waarin de deelnemers kennismaakten met milieuproblemen en -oplossingen, consumenten en milieu, de afvalproblema- tiek en het maken van een werkplan. Tijdens de cursus voerden de deelnemers allerlei opdrachten uit; uitzoeken waar in de gemeente milieuverantwoorde produc ten te koop zijn, het gemeentelijk milieu beleid kritisch doornemen op het gebied van afvalpreventie en -hergebruik etc. Mochten er meer belangstellen den zijn of mensen, die van mening zijn dat zij een thema hebben dat de aandacht van een van beide milieuwerkgroepen verdient, dan kunnen ze contact opnemen met: Milieuwerkgroep Tholen- St. Philipsland: Wilma van Straaten Smidstraat 11 4693 CC Poortvliet 01662-2411 Milieu werkgroep Terneuzen-Axel: Paul Marinissen Kaardebolstraat 7 44537 DG Terneuzen 01150-19778 Albert Aartsen is stafmedewerker van de Zeeuwse Miliefederatie.

Wantij | 1993 | | pagina 16