Tussen Brugge en de Braakman Pit, Natuurbehoud over de grenzen Thijs Kramer Langs de grens tussen Zeeland en Vlaanderen zijn dit jaar de controleposten verdwenen. Voor de handel betekent dit nieuwe perspectieven. De natuur heejï zich nooit wat aangetrokken van die grens. Maar hoe zit dat met de natuurbescherming? Natuurbeschermingsorganisaties n hadden elkaar al eerder gevon den om samen bedreigingen van natuur of landschap het hoofd te bieden. Tegen de jacht in Saeftinghe kwa men ook de Vlaamse vogelbeschermers in actie. Tegen het kuuroord bij Cadzand zijn ook de Belgische organisaties in de pen geklommen, terwijl 't Duumpje steun ver leent aan een actie tegen de bouw van een congrescentrum en andere bedreigingen aan de Belgische kant van het Zwin. Een kleine tien jaar geleden organiseerde de natuurbeweging gezamenlijk "de zomer van de Zwinstreek" met de bedoeling aan dacht te vragen voor het grensoverschrij dende karakter van dit gebied tussen Brugge en de Braakman. Het gebied kent een identieke ontstaansgeschiedenis, die in het landschap nog herkenbaar is aan de dijkenstructuur, de vele kreken en krom me sloten, en kenmerkend voor de grens streek, de vele vestingwerken en fortifica ties. Dit grensoverschrijdende gebied vormt een landschappelijk geheel. Cultuurhistorie en natuur lopen in elkaar over. De interessante natuurwaarden zijn vooral te vinden op de dijken, in de kre ken en op de wallencomplexen zoals in Retranchement, Aardenburg en Dam me. Euregio De verschillende overheden werden aan gespoord werk te maken van het bedenk sel van de Benelux-Economische Unie: een grensoverschrijdend landschapspark. Maar de oproep vond weinig weerklank. Door het ontstaan van het Euregio-project Scheldemond is ook het denken over natuur en landschap in de grensstreek weer opgebloeid. In het kader van de Zomeruniversiteit Zeeland werd in Aardenburg een hele dag gediscussieerd over de wijze waarop de natuurbescher ming aan beide zijden van de grens in elkaar zit en hoe het beleid op elkaar kan worden afgestemd. Op 11 september werd er op initiatief van de verenigingen tot natuurbehoud aan beide zijden van de grens gesproken over de toekomst van de Zwinstreek. Uit de studiedagen bleek dat de doelstel ling in wezen niet veranderd is. Het kader waarin gediscussieerd werd, was echter totaal anders dan tien jaar geleden. Met name het Natuurbeleidsplan in Nederland en de Groene Hoofdstructuur in Vlaanderen bieden concrete aanknopings punten om bescherming en herstel van natuurwaarden aan te pakken. Maar er blij ven grote verschillen in bestuurlijke struc tuur en cultuur die samenwerking in de weg staan. Het feit dat er nog dagelijks landschapsele menten verdwijnen en er grootschalige projecten in de grensstreek op stapel staan, maakt een gezamenlijk optreden van de natuurorganisaties geen overbodi ge luxe. Landbouwgronden Naast behoud van wat er nog is aan natuurwaarden, wordt tegenwoordig ook een beleid gevoerd om wat verloren is gegaan te herstellen door aankoop en inrichting van landbouwgronden. De uitwerking van het Natuurbeleidsplan voor Zeeuwsch- Vlaanderen zal naar alle waarschijnlijkheid op 1 oktober worden vastgesteld door Gedeputeerde Staten. Dat betekent dat er enkele duizenden hectares nieuwe natuur bijkomen. In Zeeuwsch- Vlaanderen ligt daarbij het accent op de duinzone rond het Zwin, het gehele kre- kengebied, de grote weilandcomplexen zoals de Putting en een verbindingszone •5v- &ar Grenspaal Retranchement Foto: R. Marijs tussen het Zwin en de Braakman via de Passageule. In Vlaanderen wordt er gewerkt aan een vergelijkbaar plan: de Groene Hoofdstructuur. Het plan is echter nog geen formeel beleid, zoals in Nederland het Natuurbeleidsplan. "Er kan alleen een morele waarde aan worden toegekend," betoogde Eckhart Kuijken, directeur van het Instituut voor Natuurbehoud in Vlaanderen op de studiedag in Aardenburg. Dat betekent dat er voor de uitvoering (nog) geen geld beschikbaar is en dat het plan geen harde status kent. Wel kan in planologische discussies die Groene Hoofdstructuur een rol spelen, maar er kan niets mee worden afgedwon gen. 16 WANTIJ OKTOBER 1993

Wantij | 1993 | | pagina 20