Boerenbond Overigens viel op dat in Vlaanderen het verzet van de landbouw, in de vorm van een machtige Boerenbond, tegen de natuurplannen bijzonder groot is. Door Belgische deelnemers aan de studiedag werd duidelijk gemaakt dat de landbouw in Vlaanderen geen vierkante meter grond wil afstaan. Reden daarvoor is dat het hou den van varkens en koeien als één van de weinige perspectieven voor de boeren wordt gezien. Elk stukje grond denken ze nodig te hebben om de mest op uit te kun nen rijden. In Vlaanderen is het verzet van de landbouw, in de vorm van een machtige Boerenbond, tegen de natuurplannen bijzonder groot. Landinrichting Ook landinrichtingsprojecten worden in Vlaanderen nog geheel door het land bouwbelang gedomineerd. In Zeeuwsch- Vlaanderen wordt landinrichting nu juist als een belangrijk middel gezien om de natuurprojecten te realiseren. In de ver schillende landinrichtingscommissies wer ken boeren, gemeente- en waterschapsbe stuurders en natuurbeschermers gezamen lijk aan plannen waarin het Natuurbeleidsplan een centrale plaats inneemt. Dat is in Vlaanderen nog lang geen werkelijkheid. Is er dan wel een basis voor samenwerking, en tussen wie moet die dan plaatsvinden? Samenwerking Een belangrijke reden dat het grensover schrijdende landschapspark van de BEU niet van de grond kwam is dat met name gemeentes en waterschappen benauwd zijn iets van hun bevoegdheden te verlie zen. Samenwerking heeft dus meer kans als deze overheden van het begin af aan bij plannen betrokken worden en als bevoegdheden niet moeten worden inge leverd. Het Eu regio-project staat een stuk dichter bij die werkelijkheid, maar op de studiedag in Aardenburg werden toch vraagtekens geplaatst bij de betrokken heid van gemeentes bij het Euregio-pro- ject, terwijl de natuurbeschermingsorgani saties nauwelijks iets van het Euregio- Krekenproject afweten. De bedoeling van dit project is om mede vanuit recreatief oogpunt de natuurwaarden van de kreken in het grensgebied te herstellen. Het pro ject bevindt zich nog in een inventarise rende fase, maar als deze is afgerond zal over het vervolg ook met de natuurbe schermers uit de streek worden verder Vlaanderen Foto: M. van Oosten-Snoek gepraat. Dat was de concrete toezegging van de coördinator van het project Frank de Mulder. Landschapselementen Op de studiedag over de Zwinstreek werd een concreet voorstel gedaan om de grens overschrijdende samenwerking vorm te geven. Niet van bovenaf een abstract sta tuut opleggen aan de Zwinstreek, maar een concreet project aanpakken, zoals het onderhoud en herstel van de kleine land schapselementen. In Zeeland wordt op dit gebied door de Stichting Landschapsverzorging goed werk verzet. Die werkzaamheden zouden uitgebreid kunnen worden tot het hele Euregiogebied. Met behulp van wat subsi die kunnen de knotbomen, meidoornha gen, veedrinkputten en andere land schapselementen worden onderhouden of hersteld. Daardoor wordt een belangrijke bijdrage geleverd aan het behoud van het waardevolle landschap. Dat is ook vanuit recreatief oogpunt van belang. De boeren krijgen een financiële vergoeding als ze hun landschapselementen goed verzor gen. Dit soort projecten kan een bijdrage leveren aan het wegnemen van argwaan tussen boeren en natuurbescherming in Vlaanderen, zoals dat ook in Zeeland is gebeurd. Hopelijk kan dit een eerste aanzet vormen tot meer van dergelijke activiteiten en samenwerkings verbanden, zodat niet alleen de Zwinstreek, maar het hele Euregio-gebied een nog fraaier landschap krijgt dan het nu al bezit. Thijs Kramer is stafmedewerker van de Zeeuwse Milieufederatie. 17 WANTIJ OKTOBER 1993

Wantij | 1993 | | pagina 21